„Надявам се да приключат късите парламенти и България да има малко по-стабилни политическа пролет и лято. Защото има доста повече проблеми, отколкото на всеки шест или девет месеца да ходим на изброи“, коментира за Радио Благоевград доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право. Възможността да се гласува с хартиени бюлетини не допринесе за значително нарастване на избирателната активност, посочи още доц. Киселова и подчерта сериозния проблем с видеонаблюдението при отчитане на резултатите в секционните комисии, „тъй като половината от изборните секции не са предавали в реално време, на живо, въпреки 6 555 000 лева, които бяха отделени за тази технология. Не ме разбирайте грешно, не искам да кажа, че не трябва да бъдат правени разходи за избори, но разходите по-скоро трябва да бъдат влагани в човешкия капитал, т.с, хората, които броят, които участват в изборната администрация, е много по-важно да бъдат обучени“.
Конституцията поставя срокове само за някои от елементите на процедурата, която предстои по свикване на новоизбрания парламент и консултациите за съставяне на правителство, каза още доц. Киселова. „Не е казано колко време трябва да продължат консултациите, преди да бъде връчен първият проучвателен мандат, защото е въпрос на конкретна конюнктура, на конкретна ситуация около какво ще се обединят партиите и колко време ще им трябва да подготвят програма и съответно членове на правителство. Така че не можем да кажем колко време, но според мен поне две седмици е разумен срок, тъй като ни предстоят и празнични дни – не само около Великден, но след това между първи май и Гергьовден. Но в момента, в който бъде връчен първия проучвателен мандат, сроковете стават малко по-стриктни “.
Доц. Киселова напомни, че до 9 април ЦИК трябва да обяви окончателния поименен състав на новоизбрания парламент и „оттам насетне Президентът може да ги свика на първо заседание още следващата седмица. Аз не мога да преценя към настоящия момент дали държавният глава ще го направи, но има такива индикации“.
Интервюто с доц. Наталия Киселова чуйте в звуковия файл.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..