Развитието на медийната грамотност е стратегическа цел на Европейския съюз и като държава членка България е поела ангажимент в тази насока. Засега усилията не дават нужните резултати, българските граждани остават на едно от последните места в Европейския съюз по медийна грамотност според Индекса за медийна грамотност 2022 (Институт Отворено общество-София). Съвсем закономерен е и изводът на Евробарометър: българите сме по-силно изложени на дезинформация в сравнение със средното ниво за ЕС (55% са често изложени, срещу 28% за ЕС гражданите).„Липсата на традиция, на история в медийното образование отличава България от много други държави членки на ЕС. В едни много специфични условия, с много сериозни предизвикателства ние трябва да адресираме колкото се може по-бързо дефицитите, които има в обществото ни, които не са изграждани нито с образование, нито чрез неформално учене“, коментира за Радио Благоевград Иглика Иванова от Коалицията за медийна грамотност.
Коалицията е организатор на ежегодната кампания „Дни на медийна грамотност“. Шестото ѝ издание започна на 15 март и ще продължи седем месеца – 15 октомври.(https://dni2023.gramoten.li/). Предвидени са обучения за възрастни хора, учители, ученици и студенти, популяризиране на съществуващи и публикуване на нови образователни ресурси, семинари и уебинари с чуждестранни експерти по медийна грамотност, изследователи и журналисти, национална кампания в медиите, популяризиране на методологиите и обучителните програми на Коалицията за медийна грамотност и на проектите на нейните членове.
„Стремим се да покрием един доста широк спектър, работим за изграждане на основни базови умения и знания, свързани с авторското право. Медийната грамотност, знаете, е свързана основно с критичното мислене, но творческото изразяване, този аспект на медийната грамотност е свързан със създаването на съдържание и е нещо, към което насочваме внимание. Ще представим и политиката, която се разработва в България за медийната грамотност“, каза още Иглика Иванова и посочи, че работят за това „гражданите да разбират значението на медиите и на медийната грамотност за самите себе си, за да можем в една много по-здрава публична сфера да отстояваме правата, ценностите си и да се развиваме като едно демократично общество.“
Интервюто с Иглика Иванова чуйте в звуковия файл.
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..