Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Герджикова:

При гастрит премахнете храната, която ви пречи – пържена, пакетирана!

Пролетта, колкото и да е красива, свежа, зелена,  е свързана и с изпитания за хора с хронични проблеми.  Причината е, че точно през преходните сезони се обострят заболявания като гастрита. Темата коменткира гл. ас. д-р Климентина Герджикова – дм, гастроентеролог  в  УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. 

Гастритът е обобщаващ термин за група от състояния, като общото между тях е възпалението на стомашната лигавица. Това възпаление може да доведе до ерозии. Възпалението и ерозиите могат да се случат внезапно – тогава казваме, че гастритът е остър. Ако се проявяват постепенно – той е хроничен. Острият гастрит ако не се лекува своевременно, може да стане хроничен“ – уточни д-р Герджикова.  По думите и гастритите могат да бъдат ерозивни и неерозивни. В първия случай възпалението довежда до ерозия на стомашната лигавица, а във втория, по-редкия, неерозивен гастрит, възпалението не индуцира ерозия.

   Най-честата причина за проявата на гастрит в световен мащаб е инфекцията с хеликобактер пилори, с която може да се зарази всеки.  Гастрит обаче могат да имат до 70% от негативните за хеликобактер пилори пациенти. При тези хора гастритът е възможно да се дължи например на прием на нестероидни противовъзпалителни средства, на тютюнопушене, консумация на алкохол.

   Друг тип гастрит е автоимунният, който се поражда от хронична автоагресивна атака към париеталните стомашни клетки, които са отговорни за синтезата на солната киселина. Те са отговорни и за метаболизма на витамин В12, за абсорбцията на желязо от храната. При тези болни, които най-често са жени, се стига до атрофичен гастрит с анемичен синдром.



Симптоми при гастрит – как да се справим?

„Много често гастритът е асимптоматичен – пациентите не се оплакват от нищо. И е много възможно такъв пациент да дебютира с кръвоизлив от гастрит. Също е характерна внезапната болка в епигастриума, гадене, повръщане, парене зад гръдната кост, ранното засищане, хълцане, затруднено преминаване на храната. Приемът на нестероидни противовъзпалителни средства, анамнезата за прием на алкохол, тютюнопушене са в посока на диагнозата“ – уточни д-р Герджикова и посочи начините за натуралното повлияване на симптомите и превенцията от повторната им поява.

  Да се премахне дразнещата храна  от диетата. Дразнеща е всяка храна, която субективно сме установили, че ни пречи.

  Да се  изключи, или максимално да се  ограничи пакетираната или обработваната храна, която съдържа консерванти, оцветители, токсини.

  Да се ограничи пържената храна, твърде горещото, твърде студеното и пикантното.

  Много важно е храната да е разнообразна. Хранителните дефицити, независимо дали касаят протеините, въглехидратите или мазнините, влошават симптомите на гастрита, като отслабват защитния ресурс на стомашната лигавица.


  Да се приема повече прясна храна – плодове, зеленчуци, винаги да се закусва, а последното хранене за деня да е поне 3 часа преди сън. Важно е да се пие поне 8 чаши вода на ден. Алкохолът да се елиминира, тъй като дразни лигавицата и прави контактът с храносмилателните киселини доста по-болезнен.

  Диагностициране на гастрита

„Гастроскопията е златния стандарт за доказването на гастрита. Конвенционалната, класическата гастроскопия, с биопсия от стомаха за доказването на хеликобактер пилори, е най-добрия метод за откриването на гастрит.“

  Лечение на гастрит, възможно ли е да се излекува напълно?

   Възможно е да бъде излекуван напълно. При медикаментозната терапия се използват две основни групи лекарства – инхибитори на хистаминовите рецептори и блокери на протонната помпа.  В зависимост от това какво се открива от биопсията, от индивидуалните характеристики на пациента, се прецизира и терапията. Неерозивният гастрит се лекува единствено с инхибитори на протонната помпа, т.е., когато не е доказано наличие на хеликобакткер пилорна инфекция.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20