Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Иван Шишков провери реставрацията на античния град Хераклея Синтика

Министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков посети античния град Хераклея Синтика край Петрич. На археологическия обект в момента се изпълнява проект за  реставрация и консервация, финансиран с малко над  5,6 млн.лв. от управляваната от МРРБ Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Заедно с него обекта посетиха зам.-министрите на регионалното развитие и благоустройството Николай Шушков и на финансите Александър Свраков, директорът на Агенция „Митници“ Павел Геренски, кметът на Петрич Димитър Бръчков.

Възстановителните работи на обекта се очаква да приключат в края на тази година. Бенефициент е община Петрич, която ще го стопанисва след като бъде завършен.

По време на инспекцията министър Шишков обсъди с кмета на община Петрич Димитър Бръчков и директора на Историческия музей в града Методи Бисерков наболели проблеми при изпълнението на проекта, свързани с различни процедури, както и необходимостта от допълнително отчуждаване на терени за развитието на целия археологически комплекс и културния туризъм в региона.

Основната цел на дейностите е Хераклея Синтика с прилежащите некрополи да се утвърди като конкурентоспособна туристическа атракция по средното течение на река Струма. Проектът предвижда две зони – за културно-историческо наследство и за социализация. В първата зона ще бъдат представени антична крепостна стена, жилищен квартал, раннохристиянски некропол, централната градска част на античния град Хераклея Синтика – форум и прилежащи обекти, сгради под римския форум, магазини и светилища, гражданска базилика, раннохристиянска базилика и др. Ще се изгради обслужващ център с билетна каса, помещение за екскурзоводи, тоалетни и склад, безплатен паркинг, инфраструктура за осигуряване на достъп за хора в неравностойно положение и свързваща алея между отделните археологически обекти. Във втората зона ще се изгради посетителски център с  виртуална зала за експониране на културното наследство. Ще има детски атракцион тип аквапарк, зона за широк обществен достъп, детски площадки, охраняем паркинг.

До обекта се предвижда да има зона за храна и напитки, атракцион „Римски терми” с басейни, зона за настаняване, детски лагер и къмпинг зона. За да се повиши посещаемостта, ще бъдат организирани фестивали.

Според данните на общината над 70 000 туристи годишно посещават древния център. Очакванията са след изпълнението на проекта по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Хераклея Синтика да бъде посещавана от над 150 000 туристи годишно.


По публикацията работи: Боряна Кърпачева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До 2000 лева глоба за мъж от село Плоски, палил боклуци в двора си

Само дни след огнения ад над Илинденци и евакуацията на жителите на село Плоски някои бързо забравиха мащабите на стихията. Рано тази сутрин, от служители на пожарната служба в с. Плоски е установен 79-годишен жител на селото да гори отпадъци в двора на къщата си. До 2 хиляди лева глоба грози нарушителя, каза на брифинг директорът на..

публикувано на 04.08.25 в 16:54

Откриха ново отделение в болницата в Гоце Делчев

Ново отделение бе официално открито днес в Многопрофилна болница за активно лечение "Иван Скендеров" Гоце Делчев. То е по физикална и рехабилитационна медицина и разполага с десет легла за лежащо болни. В новото отделение ще се обгрижват пациенти след ортопедични операции, травми, неврологични заболявания като инсулти и дискови хернии, както и други..

публикувано на 04.08.25 в 15:14

Община Трън събира документи за пострадали имоти при пожара

В община Трън е определен редът, по който собствениците или ползвателите на имоти, пострадали при пожара  в селата Рани луг, Слишовци и Насалевци, могат да поискат помощ за справяне със щетите от огъня. Те ще трябва да предоставят в Общината всякакви налични документи за имотите. Наборът от документи, които пострадалите от пожара трябва да..

публикувано на 04.08.25 в 13:58

Закритият плувен басейн в Благоевград затваря врати за основен ремонт

Планираните ремонтни дейности на закрития плувен басейн в Благоевград ще включват енергийно обновяване на сградата, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, ще се полага топлоизолация на покрива, минерална вата, ще се смени дограмата. Очаква се след изпълнение на мерките, сградата да премине от клас „Б“ в клас „А“ за енергопотребление. Ще се..

публикувано на 04.08.25 в 12:34

Кола блъсна 9-годишно момче в Брезник

9-годишно момче с велосипед е било блъснато от лек автомобил на кръстовище в Брезник. Инцидентът е станал вечерта на 1 август, съобщават от полицията. Момчето незабавно било транспортирано в пернишката болница, а по-късно в столично лечебно заведение, където лекарите констатирали счупена бедрена кост и счупена ключица на една от ръцете му. Шофьорът е..

публикувано на 04.08.25 в 11:24

Пожарът край Илинденци все още не е локализиран

Екипи на пожарната и горските стопанства и днес участват в погасяването на пожара над село Илинденци, община Струмяни. Огнената стиха там е овладяна, но все още не е локализирана. Пожарът продължава да създава проблеми по периферията, каза за Радио Благоевград Иван Ризов, директор на Горското стопанство в Струмяни. "Имаме няколко проблемни точки и..

публикувано на 04.08.25 в 11:13

Част от Радомир остава без вода днес

Част от град Радомир ще бъде без вода днес, съобщават от "ВиК" - Перник. Екипи на дружеството ще извършват ремонтни дейности в резервоар "Ниска зона". Поради това с нарушено водоподаване ще бъдат ниските части на Радомир и кв. "Върба". То ще бъде възстановено веднага след отстраняване на проблема. 

публикувано на 04.08.25 в 11:05