В рамките на проекта „Иновативно образование в хуманитарни и социални науки чрез цифрова трансформация и модернизация на учебните програми“ Университетът „Мария Кюри Склодовска“ бе домакин на научен семинар с участието на преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски“ в Благоевград, координиран от неговия декан проф. Магдалена Панайотова и в Люблин от д-р Камен Рикев. Университетът "Мария Кюри-Склодовска“ е асоцииран партньор на Югозападния университет „Неофит Рилски“ - Благоевград, на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
„С огромно задоволство мога да кажа, че имаме страхотно и много ефективно сътрудничество на ниво международни проекти, преподавателски контакти, на ниво научен обмен. Много харесвам филологическите, хуманитарните издания като „Езиков свят“, „Балканистичен форум“, от които ние се учим. Контактите с колегите от Благоевград са много мили и ценни“, сподели за Радио Благоевград д-р Камен Рикев - български лектор в катедрата по славянско езикознание на университета в Люблин, който преди броени дни бе гост на Филологическия факултет на ЮЗУ.
„Популяризацията на България е мое лично дело, аз като българин, като човек с мои лични разбирания, ми е много приятно, когато успея да предам някакво топло чувство към България, някаква добра, актуална информация за моята родина“, каза още д-р Рикев и посочи, че българистиката в Полша е „на изключително равнище: няколко университета развиват интерес към българистиката и самите поляци - българисти, мога да кажа, че са на много добро, завидно професионално равнище“.
Д-р Рикев припомни, че Люблин е на 96 км от границата с Украйна и на 140-150 км от границата с Беларус. „Отношението на полското общество е категорично еднозначно: имаме агресор, имаме жертва, имаме страдащи хора, а поляците са народ, който през целия 20-и век е утвърдил понятието солидарност“, подчерта д-р Рикев във връзка с войната в Украйна, огромната бежанска вълна в Полша, впечатляващата организираност на полските институции и гражданското общество, подкрепата, която получават бягащите от войната хора.
Интервюто с д-р Камен Рикев чуйте в звуковия файл:
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..