На връх празника на радиото и телевизията – 7 май, БНТ – Благоевград започна излъчването на новото кулинарно предаване – „Да сготвим на селската печка“. Предложението на журналистите Николай Янев и Слави Илиев е предаването да бъде част от програмата на БНТ 2, но получават разрешение то да започне своя живот в YouTube канала на БНТ – Благоевград.(https://www.youtube.com/@BNTBlagoevgrad). Намерението е да гостуват в интересни и живописни села в Благоевградска, Кюстендилска и Пернишка области, в които има „страхотни хора с чувство за хумор, разказват много увлекателни истории, готови да споделят, да участват“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Николай Янев, един от водещите на кулинарното предаване. „Ние със Слави сме асистент готвачи. Такава ни е и идеята – да готвят основно местните хора, да представят местни рецепти, свързани със селото, региона, в който живеят. И така помагайки в приготвянето на съответното ястие, да водим разговори, не само на кулинарни теми, но и свързани с историята на региона, в който се намираме, на селото, на което гостуваме. Да включим и някои анекдоти, смешни истории така че да се забавлява драгият зрител, който ни гледа“.
Първите два епизода на предаването „Да сготвим на селската печка“ са заснети в кюстендилското село Раждавица. На 29 април бе излъчен първият епизод, а на 13 май предстои зрителите да видят и втория. Готовност да домакинстват на предаването вече са заявили от дупнишкото село Бистрица, от благоевградското – Дъбрава, от селата на община Симитли - Брежани и Крупник, от други населени места. „Тези срещи са много важни за нас. Те са едно страхотно удовлетворение. Аз обичам да контактувам такива хора, с хора от селата, които са дружелюбни, разказват интересни истории. Те ни обогатяват по един малко по-различен начин. Ние самите се чувстваме много добре в такава една обстановка и работата не тежи, а се превръща в истинско удоволствие“, каза още Николай Янев.
Честит празник на радиото и телевизията!
Интервю на Росинка Проданова с Николай Янев
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..