Гл. ас.д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във Военномедицинска академия-София коментира заболяването тетанус в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ на БНР-Радио Благоевград.
Кой причинява тетануса?
„Тетанусът е ваксинопредотвратимо заболяване, като човекът не е заразен за околните. Причинява се от т.нар. патоген Clostridium tetani и е грамположителен подвижен бактерий, който има способността да образува спори. Почвата е основен резервоар на патогена.“
Симптоми, инкубационен период
Инкубационният период е различен, в зависимост от клиничната форма на заболяването. Генарализираната форма обхваща цялото тяло или локализираната инфекция. Като разновидност на генерализираната форма е неонаталния тетанус. От групата на локализираните можем да отделим засягането в областта на главата на цефалгичната форма. Инкубационният период е от 3 до 21 дни. При възрастните се наблюдават леки неразположения, най-често в областта на нараняването, където проникват спорите, напрежение, дискомфорт, мравучкане. Но най-характерното и ориентира при поставяне на диагнозата, са спазмите на мускулатурата, напрежение на дъвкателната мускулатура, затруднения при отварянетона устата. Наблюдава се спазъм на мимическата мускулатура, при което лицето придобива характерен израз наречен печална усмивка. При бебетата се нарушава сукателния рефлекс. Постепенно тези спазми се разпространяват надолу по тялото, обхващайки дихателната мускулатура, гърчова симптоматика. Описани са най-високите фебрилни състояния до 42 градуса.
Поставяне на диагноза
Тетанусът е заболяване, при което ориентирът е клиничната картина. Достатъчни са данните на епидемиологичната анамнеза, наличието на нараняване, на входна врата, откъдето е постъпил патогенът и имунизационния статус на пациента.
Лечение на тетанус
Тетанусът е ваксинопредотвратимо заболяване, налична е високоимуногенна и безвредна ваксина, тя е включена активно в имунизационния календар. Единственият начин за превенция на тетануса е поставянето на ваксина. Лечението се провежда в болнични условия с човешки гама-глобулин или противотетаничен серум, с който се неутрализира постъпили и циркулиращи в организма токсини. В допълнение към етиологичното лечение се включват и определени групи антибактериални медикаменти, както и реанимационни грижи.
Важно е да се знае, че низшите спори са разпространени навсякъде около нас. Основен резервоар е почвата, откъдето се заразяват различни повърхности, предмети, храни. Спорите попадат в почвата основно от тревопасните животни, в чийто гастроентестинален тракт се намират вегетативните форми. Чрез изпражненията попадат в околната среда. Пронивкайки чрез наранената кожа и лигавица, за спорите се създават благоприятни условия. В дълбоките прободни рани с некротични тъкани се отделя токсина.
Превенция
Имунизацията е най-добрата защита срещу тетануса. Общопрактикуващите лекари следят контингента, който трябва да бъде реимунизиран, за да има протекция. Препоръките на Световната здравна организация: при навършване 1 година на кърмачетата трябва да се направи първи курс, състоящ се от три дози ваксина. В юношеска възраст се правят реваксинации, като целта е да се получат общо 6 дози. След 25-та година, на всеки 10 години общопрактикуващият лекар поставя бустерна инжекция. Ако определени хора са пропуснали този период, ако бременната жена няма завършен пълен ваксинационен курс – не е проблем да бъдат ваксинирани. Пропусналите трябва навреме да изпълнят тези указания. При настъпване на различни травматични нарянявания.
На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...
30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..
Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..