Професор Джузепе Дел' Агата е световноизвестен учен в областта на славистиката и българистиката, литературовед и преводач. Близо 60 години води курсове по български, чешки, руски език и литература в университета в италианския град Пиза. Сътрудничи активно на Асоциация „България – Италия“, а тези дни бе гост на студентите и колегите си от Филологическия факултет на Югозападния университет - Благоевград в рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина. Гостуването му съвпадна с новината за наградата „Букър“ на Георги Господинов, а неговият роман „Времеубежище“, както и почти всички книги на именития ни автор, на редица други български творци са преведени на италиански език от проф. Джузепе Дел' Агата и негови ученици. Сборникът му „Българистични изследвания“, излязъл у нас през 2014 година, съдържа студии и статии, посветени на Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, на рецепцията на българската литература в Италия чрез преводите на Пенчо Славейков, Гео Милев, Йордан Радичков. Включени са статии и за утвърдени съвременни български писатели.
В отговор на въпроса с какво печели жури и европейската публика творчеството на Георги Господинов, проф. Дел'Агата сподели за Радио Благоевград, че това е голямата му фантазия. „Фантазия, която се упражнява на световно равнище. Георги Господинов е голям ерудит“.
Според доайенът на българистиката и славистиката, шансът на един народ, неговият език и култура да станат по - познати и интересни за света, е да има добри литератори и учени, каквито са езиковедът и съставител на речници и енциклопедии - Владимир Георгиев, „моят близък и обичан приятел Петър Динеков. Той е световен учен“, споделя още проф.Дел' Агата.
„Да има мир и покой, да има по-нормални политически връзки“, пожела на слушателите на Радио Благоевград именитият професор, за когото „животът е да живееш спокойно, да обичаш хората, да се стремиш да има все но-голяма справедливост и равноправие“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..