Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасни пособия за игра на открито

Габриела Руменова

Времето навън се затопля и дава шанс на децата да се откъснат от любимите им електронни устройства, с които прекарват часове всеки ден. Най-малките ученици вече са във ваканция, което е още един стимул за тях да си отдъхнат от уроците, забавлявайки се на открито с различни занимания, сред които са карането на колело, ролери, скейтборди и тротинетки. Това са чудесни алтернативи за прекарване на свободното време на децата ни, но ние като родители и по-възрастни хора с опит, трябва да им осигурим безопасно използване. А то започва със самото закупуване на тези пособия за игра навън. Как да изберем най-подходящите за децата ни? Потърсихме съветите на Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на платформата „Ние, потребителите“.

“При скейтбордите и тротинетките трябва да обърнем специално внимание на  дъската, на която стъпват децата. Тя не трябва да има остри ръбове, а напротив заоблени. Повърхността й трябва да е стабилна и достатъчно грапава, за да не се плъзга детето. Важни са и колелата, те трябва да са надеждно закрепени към изделието”, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова.

Тя обърна внимание и на ръкохватките на тротинетките и велосипедите, които трябва да са меки, удобни, но и стабилно закрепени. Много важно е и когато купуваме пособия за игра на открито за нашите деца да ги съобразим с тяхната възраст.

„Например, ако колелото не е съобразено с ръста на детето, може да се стигне до падане или друг инцидент. При велосипедите, техният размер се определя с инчове, който трябва да съответства на височината на детето и на неговата възраст. Обикновено за малките деца всяка година трябва да се купува ново колело, което е с два инча по-голямо“, уточни още експертът по потребителска защита.

Габриела Руменова припомни, че за безопасността на нашите деца са много важни налакътниците, каските и наколенките, когато карат колело, ролери, скейтборд или тротинетка. Те трябва да отговарят на всички изисквания за безопасност, както по отношение на химическите рискове, така и на тяхната конструкция.

„За безопасността на децата са много важни и дрехите, които те носят. При дрешките за най-малките трябва да внимаваме да нямат връзки около врата, това важи и за тези, които са отдолу на панталонките, на анцузите, също и около кръста, защото тези връзки могат да се закачат, например за веригата на колелото, която трябва да е обезопасена със специална кутия. Добре е, тези връзки да нямат възможност да се изваждат, защото това  също е предпоставка за риск“, допълни експертът.

Важно е също, да купуваме пособията за игра на открито за нашите деца само от лицензирани търговски обекти, да четем инструкциите за употреба и ако е необходимо да ги сглобим, а не можем да направим това сами, да потърсим помощта на специалисти. Трябва да следим и за поддръжката на тези пособия и амортизацията им във времето.

„Важно е не да са толкова скъпи тези пособия, а да са безопасни. Добре е да следим знака СЕ, знакът за безопасност на Европейския съюз, който е гаранция за безопасност на всички стандарти и на Директивата за безопасност на изделията, попадащи към играчките. Добре е да проверим и на страницата на ЕК, дали даденият продукт не е забранен за употреба с дадена директива“, посъветва още Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на Платформата „Ние, потребителите“.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има интерес от немски инвеститор за три предприятия в Благоевград

Резултатите от последните парламентарни избори показаха умора у хората. Избирателят очаква политиците да решават проблемите в държавата. По-голяма част от хората бойкотираха последния парламентарен вот и смятам, че този цикъл от избори натежа много и партиите трябва много сериозно да помислят и да се фокусират върху това да направят стабилно..

публикувано на 18.06.24 в 10:50

Трънското село Бусинци - домакин на „Фестивала на сръчните ръце“

За втора поредна година проявата в село Бусинци ще представи ръчни занаяти и традиции в нашата страна. В трите последни дни от месец юни „Фестивала на сръчните ръце“ ще представи около 15 занаята и умения. Сред тях е малко познатия „Тъкане на колани на кори“, което в момента се практикува само от трима души в България. Това информира за..

публикувано на 17.06.24 в 14:24

Бъдещето е в ръцете на младите хора

Гости на предаването „Неделя у дома“ бяха Елена Цушко, Йорданка Терзиева и Десислава Тасева, и трите възпитаници на природо-математическа гимназия "Акад. С. Корольов" - гр. Благоевград.  Момичетата са зрелостнисци от випуск 2024, целеустремени, позитивни със светъл поглед към бъдещето. Говорихме за средното образование в България, неговите..

публикувано на 16.06.24 в 15:55

Поли Генова посвещава на децата, които не спират да мечтаят

Поли Генова представя най-новата си песен – „We Only Have Today“ . Като национален посланик на УНИЦЕФ за България Поли посвещава тази песен на каузата за най-добър старт в живота на всяко дете на Детския фонд на ООН. Новият й сингъл не само ни вдъхновява, но и ни кара да подкрепяме децата да не спират да мечтаят, да вярват в себе си и да..

обновено на 16.06.24 в 15:48

Д-р Силвия Петрова: Експертността е ключова за пазара на труда във времето на изкуствения интелект

„Добрата експертна подготовка, съчетаваща теория и практика са от особена важност за студентите, излизайки на пазара на труда, където вече трябва да се „състезават“ с изкуствения интелект“. Това коментира в интервю за Радио Благоевград гл.ас. д-р Силвия Петрова от катедрата „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград...

публикувано на 16.06.24 в 15:40

Васил Софин представя втора детска книга - „Дребосъчета“

Самоковският автор Васил Софин представя втора детска книга със заглавие „Дребосъчета“. На страниците на четивото са поместени стихове с различна тематика. Красивите илюстрации към тях са дело на Ваня Попйорданова, която подсказва и заглавивто на Васил Софин. За втората си детска книга авторът черпи вдъхновение от своята 5-годишна внучка..

публикувано на 16.06.24 в 15:18

Борислав Ханджийски: Който има вяра, нищо не може да го спре

Борислав Ханджийски е кмет на село Габрово, община Благоевград. Познава добре историята на родното място на своите деди,а преди шест години със съмишленици се заема с възстановяването на местния средновековен храм „Свети Георги“. На доброволни начала е изградено и килийно училище, което отвори врати на 24 май 2024 година и което носи името на свети..

публикувано на 14.06.24 в 14:53