Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безопасни пособия за игра на открито

Габриела Руменова

Времето навън се затопля и дава шанс на децата да се откъснат от любимите им електронни устройства, с които прекарват часове всеки ден. Най-малките ученици вече са във ваканция, което е още един стимул за тях да си отдъхнат от уроците, забавлявайки се на открито с различни занимания, сред които са карането на колело, ролери, скейтборди и тротинетки. Това са чудесни алтернативи за прекарване на свободното време на децата ни, но ние като родители и по-възрастни хора с опит, трябва да им осигурим безопасно използване. А то започва със самото закупуване на тези пособия за игра навън. Как да изберем най-подходящите за децата ни? Потърсихме съветите на Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на платформата „Ние, потребителите“.

“При скейтбордите и тротинетките трябва да обърнем специално внимание на  дъската, на която стъпват децата. Тя не трябва да има остри ръбове, а напротив заоблени. Повърхността й трябва да е стабилна и достатъчно грапава, за да не се плъзга детето. Важни са и колелата, те трябва да са надеждно закрепени към изделието”, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова.

Тя обърна внимание и на ръкохватките на тротинетките и велосипедите, които трябва да са меки, удобни, но и стабилно закрепени. Много важно е и когато купуваме пособия за игра на открито за нашите деца да ги съобразим с тяхната възраст.

„Например, ако колелото не е съобразено с ръста на детето, може да се стигне до падане или друг инцидент. При велосипедите, техният размер се определя с инчове, който трябва да съответства на височината на детето и на неговата възраст. Обикновено за малките деца всяка година трябва да се купува ново колело, което е с два инча по-голямо“, уточни още експертът по потребителска защита.

Габриела Руменова припомни, че за безопасността на нашите деца са много важни налакътниците, каските и наколенките, когато карат колело, ролери, скейтборд или тротинетка. Те трябва да отговарят на всички изисквания за безопасност, както по отношение на химическите рискове, така и на тяхната конструкция.

„За безопасността на децата са много важни и дрехите, които те носят. При дрешките за най-малките трябва да внимаваме да нямат връзки около врата, това важи и за тези, които са отдолу на панталонките, на анцузите, също и около кръста, защото тези връзки могат да се закачат, например за веригата на колелото, която трябва да е обезопасена със специална кутия. Добре е, тези връзки да нямат възможност да се изваждат, защото това  също е предпоставка за риск“, допълни експертът.

Важно е също, да купуваме пособията за игра на открито за нашите деца само от лицензирани търговски обекти, да четем инструкциите за употреба и ако е необходимо да ги сглобим, а не можем да направим това сами, да потърсим помощта на специалисти. Трябва да следим и за поддръжката на тези пособия и амортизацията им във времето.

„Важно е не да са толкова скъпи тези пособия, а да са безопасни. Добре е да следим знака СЕ, знакът за безопасност на Европейския съюз, който е гаранция за безопасност на всички стандарти и на Директивата за безопасност на изделията, попадащи към играчките. Добре е да проверим и на страницата на ЕК, дали даденият продукт не е забранен за употреба с дадена директива“, посъветва още Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на Платформата „Ние, потребителите“.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01