Президентът наложи вето върху Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт
Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание параграфи 3-10 от Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗСВ), приет от 49-ото Народно събрание на 2 юни 2023 година. Оспорените разпоредби предвиждат обособяването на директора на Националната следствена служба и следствените отдели към прокуратурите в самостоятелни органи. В мотивите си държавният глава подчертава, че тези промени възстановяват положение, което вече е съществувало вбългарското законодателство и е било променено през 2009 г. с оглед ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство по наказателни дела. Така без убедителни аргументи Народното събрание сега ревизира ангажимент, който България е поела пред Европейския съюз.
В мотивите за ветото на държавния глава се подчертава също така, че при приемането на оспорените разпоредби от Закона за изменение и допълнение на ЗСВ не е съобразено императивното изискване на Конституцията законите да бъдат приемани от Народното събрание с две гласувания. Не са спазени важни положения в Закона за съдебната власт. Нарушени са и редица разпоредби от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Екип офталмолози от Александровската болница преглеждат ученици в Перник. Скринингът е по инициатива на кмета Станислав Владимиров и началника на Клиниката по очни болести в университетската болница проф. Александър Оскар. Прегледите са безплатни. Те започнаха днес и ще продължат и през следващите два дни, като се очаква около 1500 ученици да преминат..
Зала 114 на ЮЗУ "Неофит Рилски" се оказа тясна да събере всички желаещи да чуят публичната лекция на тема "Лидери направиха България велика в миналото. А, сега…". Гост-лектор беше държавният глава на Република България в периода 2002 – 2012 г. Георги Първанов. Пред студенти, преподаватели и гости президентът Георги Първанов направи паралел с..
Държавните служители от Агенцията по заетостта в Благоевград излязоха на протест с основно искане за увеличение на възнагражденията. Демонстрацията се състоя пред сградата на институцията и премина спокойно, но с ясно заявени позиции. Протестиращите издигнаха плакати с надписи „Държавен служител не е мръсна дума“ , „Работим в полза на..
В Областна администрация Благоевград тази сутрин се събраха част от членовете на Областния план за защита при бедствия. Поводът за спешната среща бе състоянието на територията на област Благоевград след падналите обилно валежи в периода 21-22.11.2025 г. и предприемане на превантивни мерки за недопускане или намаляване последиците от бедствия, във връзка..
Ръководителят на Литературно обединение „Огнище“ при НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1866“ – Благоевград, Росица Зиновиева, представи своята нова антологична книга, озаглавена „Благодаря“. Изданието събира най-добрите й произведения, създавани през годините, и предлага на читателите интимен поглед към творческия ѝ път. Премиерата се състоя в уютна атмосфера,..
Третото издание на конкурса "Най-красива външна коледна украса" обяви Община Кюстендил. От там посочиха, че в конкурса могат да участват всички жители на общината, със снимки на жилища, фасади и дворове, междублокови пространства, обществени сгради и заведения. Награди ще бъдат връчени в три категории: "Еднофамилна жилищна сграда", "Многофамилна..
Историческият музей в Дупница откри новата си зала за временни експозиции с изложба. Организатори на изложбата „Бунтът в малкия град. Истории от късния соцреализъм“ са Виктория Крумова и Полина Панайотова. Знаковата за Дупница сграда на бившия Младежки дом отвори врати за първи път след десетилетия тишина и мащабен ремонт. Залата едва побра..