Книгата „Културно богатство, плод на родствена връзка“ написа след проучване единадесетокласникът Йордан Тенев от Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ в Самоков. Пред репортер на Радио Благоевград той разказа, че е записал паралелка с изучаване на химия, биология и немски език, но винаги се е интересувал от история.
„Повод за написването на книгата беше 13-тият Национален исторически конкурс. Реших да опитам. Аз написах една малка книжка, около 20 странички. Конкурсът беше повод да проуча личности от Самоков. Имена на улици са кръстени на тях. Но не съм знаел с какво са свързани тези личности. Започнах да се интересувам. Проучването ми помогна да създам връзки с уредниците в музея в Самоков. Това пък по-късно стана причина да ме вземат като стажант лятото за два месеца при тях.“
Йордан Тенев споделя, че още от малък се е интересувал от Никола Карастоянов, човекът, създал първата българска печатница. „Тази фамилия има много голям отпечатък в историята. Друго характерно нещо в Самоков са картофите. Разбрах кой ги е внесъл като култура. Това е Димитър Смиркаров, знатен търговец, борил се е както за църковното дело, така и за развитието на стопанския живот в града. Самоков е бил развит възрожденски град. Димитър Смиркаров донася тази култура, даже пише книга как да се борави с нея, как да се приготвят ястията. Той обогатява стопанския живот в Самоков. Както ви казах, аз винаги съм се интересувал от родствените връзки между хората и такава открих между Димитър Смиркаров и Карастоянов. Дъщерята на Димитър Смиркаров се жени за сина на Никола Карастоянов – Атанас Карастоянов. По този начин две фамилии, които имат сериозен отпечатък върху българската история, всъщност дават една фамилия на България, която се счита за основоположник на българската фотография. Атанас Карастоянов е един от първите български фотографи, дори е бил фотограф на сръбския крал“ – разказва още ученикът и допълва, че съвсем скоро ще бъде издадена книга за историята на Бельовата черква. „Музеят ми гласува доверие лятото да набера ръкописа от 1912 г., който е написан по изключително красив начин, да го набера на компютър и да стана един от съставителите на книгата. Много благодаря на ръководството на музея и на неговия директор д-р Хаджиангелов, че ми предоставиха тази възможност да бъда част от процеса и да се докосна до работата на един музеен работник. Тази книга беше повод да започна да се занимавам с калиграфия. Огромно беше вълнението за мен и с нетърпение очаквам издаването на книгата“.
Йордан Тенев сподели, че се интересува и от литература. „Аз съм един от организаторите на литературен клуб „Агадор“. Това беше една от моите цели – да се създаде в гимназията клуб.“ Гимназистите, участници в клуба, се занимават с изкуство и литература, с писане на творчески текстове и поезия. Клубът „Агадор“ към Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ гр. Самоков вече има реализирани събития – „Вечер на любовната поезия“, „Нека ви разкажа“, „Черно и бяло“, с които привличат не само съученици, но и родители и общественици към дейността на младите хора. Ръководи ги преподавателят по български език и литература в гимназията Костадинка Христова.
След като завърши средното си образование, Йордан Тенев ще кандидатства в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, специалност „История“.
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..