Книгата „Културно богатство, плод на родствена връзка“ написа след проучване единадесетокласникът Йордан Тенев от Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ в Самоков. Пред репортер на Радио Благоевград той разказа, че е записал паралелка с изучаване на химия, биология и немски език, но винаги се е интересувал от история.
„Повод за написването на книгата беше 13-тият Национален исторически конкурс. Реших да опитам. Аз написах една малка книжка, около 20 странички. Конкурсът беше повод да проуча личности от Самоков. Имена на улици са кръстени на тях. Но не съм знаел с какво са свързани тези личности. Започнах да се интересувам. Проучването ми помогна да създам връзки с уредниците в музея в Самоков. Това пък по-късно стана причина да ме вземат като стажант лятото за два месеца при тях.“
Йордан Тенев споделя, че още от малък се е интересувал от Никола Карастоянов, човекът, създал първата българска печатница. „Тази фамилия има много голям отпечатък в историята. Друго характерно нещо в Самоков са картофите. Разбрах кой ги е внесъл като култура. Това е Димитър Смиркаров, знатен търговец, борил се е както за църковното дело, така и за развитието на стопанския живот в града. Самоков е бил развит възрожденски град. Димитър Смиркаров донася тази култура, даже пише книга как да се борави с нея, как да се приготвят ястията. Той обогатява стопанския живот в Самоков. Както ви казах, аз винаги съм се интересувал от родствените връзки между хората и такава открих между Димитър Смиркаров и Карастоянов. Дъщерята на Димитър Смиркаров се жени за сина на Никола Карастоянов – Атанас Карастоянов. По този начин две фамилии, които имат сериозен отпечатък върху българската история, всъщност дават една фамилия на България, която се счита за основоположник на българската фотография. Атанас Карастоянов е един от първите български фотографи, дори е бил фотограф на сръбския крал“ – разказва още ученикът и допълва, че съвсем скоро ще бъде издадена книга за историята на Бельовата черква. „Музеят ми гласува доверие лятото да набера ръкописа от 1912 г., който е написан по изключително красив начин, да го набера на компютър и да стана един от съставителите на книгата. Много благодаря на ръководството на музея и на неговия директор д-р Хаджиангелов, че ми предоставиха тази възможност да бъда част от процеса и да се докосна до работата на един музеен работник. Тази книга беше повод да започна да се занимавам с калиграфия. Огромно беше вълнението за мен и с нетърпение очаквам издаването на книгата“.
Йордан Тенев сподели, че се интересува и от литература. „Аз съм един от организаторите на литературен клуб „Агадор“. Това беше една от моите цели – да се създаде в гимназията клуб.“ Гимназистите, участници в клуба, се занимават с изкуство и литература, с писане на творчески текстове и поезия. Клубът „Агадор“ към Профилираната гимназия „Константин Фотинов“ гр. Самоков вече има реализирани събития – „Вечер на любовната поезия“, „Нека ви разкажа“, „Черно и бяло“, с които привличат не само съученици, но и родители и общественици към дейността на младите хора. Ръководи ги преподавателят по български език и литература в гимназията Костадинка Христова.
След като завърши средното си образование, Йордан Тенев ще кандидатства в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, специалност „История“.
България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист, който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..
В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..
Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..