Невероятен успех и трети Гинес рекорд за пилота Николай Калайджиев. Летецът от Военновъздушните сили постави нов рекорд в световната авиация. Tой направи 888 обиколки с ултралек самолет за 4 часа и 31 минути на летище Лесново.
„Емоцията е радост! Радост, защото това е нещо доста трудно, може би почти невъзможно“, споделя капитан Калайджиев.
Условието на „Гинес” е да се завърти над 400 пъти. Николай Калайджиев не просто успява да подобри рекорда, а да направи повече от два пъти от необходимите завъртания. С този успех вписва за трети път България в световните рекорди на авиацията.
Сред приоритетите на младия пилот е работата му с деца и насърчаване на интереса им от ранна възраст към авиацията. Следващата цел на капитан Калайджиев е Космосът.
„Летял съм на много места по света, но най-красивото място е България“, казва Николай Калайджиев и допълва: „Поставяйте си високи цели, не само ги поставяйте, а ги достигайте.“
Какво още разказва българският летец може да чуете в звуковия файл.
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..