Доц. д-р Момчил Панайотов е преподавател по специалност „Дендрология“ в Лесотехническия университет в София. Активен изследовател е на планинските гори, тяхната история и развитие. Той е част от авторския екип на платформата “Климатека”, председател на Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС), член на Софийския отряд на Планинска спасителна служба към БЧК. „Градските дървета са една тема, която е доста специфична, тъй като всички ние живеем в градовете и искаме да ползваме благините от това да имаме хубави дървета около нас, но в същото време тези дървета са подложени на една доста стресираща ситуация и съответно за тях трябват по-специални грижи“, каза за Радио Благоевград доц. Момчил Панайотов.
Той посочи основните проблеми и последствията от тях за дърветата в градската среда. „Определено мога да кажа, че в общините се вижда липса на достатъчно професионален ресурс, основно по отношение на хората, които директно работят с дърветата. Може да имаме експертния ресурс на ниво управление, на ниво взимане на решения, не винаги за съжаление, но това, което е оперативното ниво, хората, които реално работят с дърветата, определено се вижда, че нямат необходимата качествена подготовка за тази работа“. Доц. д-р Момчил Панайотов обърна специално внимание на често срещнатата практика за прекалено отнемане от короната на градските дървета, а това не бива да надвишава 25%.
Към лошите практики той прибави и факта, че не малко градските дървета биват увреждани от граждани. „От една страна имаме много заинтересовани хора, които наистина осъзнават необходимостта да имаме хубави дървета в градовете и се борят за тях. И от друга страна имаме някои хора, които все още не разбират колко ползи носят тези дървета и по-скоро са склонни да искат те да бъдат увреждани и не съобразяват, че позитивите са повече“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..