На 29 юни, навръх Петровден, отбелязваме и Деня на занаятите. За дърворезбата като занаят и изкуство пише Роза Цонева от Читалище “Никола Вапцаров - 1894” в Банско.
Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, който е издаден от Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград.
Първоначално Роза Цонева искала да пише за своята свекърва, която вече не е между живите. Тя тъкала китеници, ресначи, битови покривки за най-различни поводи. Според Цонева това поколение е на изчезване, a работатa им носела удовлетворение и била храна за душата.
“Все още има семейства, които си предават майсторлъка и знанията. Докато те го правят това, различните занаяти няма да бъдат оставени в миналото”, категорична е Цонева. От няколко години община Банско организира лятна школа, в която също има дърворезба. Двама души работят с децата - отец Костадин Калайджиев и Димитър Везьов.
Цонева се надява, че и нейният доклад в сборника ще остане за поколенията и хората ще могат да научат за това колко труден, но и красив занаят е дърворезбата.
Днешните майстори са главно потомци на стари бански фамилии занаятчии. Повечето от тях понастоящем се занимават с дървообработване и мебелно производство, малка част - с резбоване върху мебели и само няколко души - с изработване на художествени произведения или сувенири.
Сборникът „Народни художествени занаяти от Македонския край“ разказва за магията на народните занаяти.
Той е качен на сайта на библиотеката и всеки може да се запознае със занаятите в миналото.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..