На 29 юни, навръх Петровден, отбелязваме и Деня на занаятите. За дърворезбата като занаят и изкуство пише Роза Цонева от Читалище “Никола Вапцаров - 1894” в Банско.
Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, който е издаден от Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград.
Първоначално Роза Цонева искала да пише за своята свекърва, която вече не е между живите. Тя тъкала китеници, ресначи, битови покривки за най-различни поводи. Според Цонева това поколение е на изчезване, a работатa им носела удовлетворение и била храна за душата.
“Все още има семейства, които си предават майсторлъка и знанията. Докато те го правят това, различните занаяти няма да бъдат оставени в миналото”, категорична е Цонева. От няколко години община Банско организира лятна школа, в която също има дърворезба. Двама души работят с децата - отец Костадин Калайджиев и Димитър Везьов.
Цонева се надява, че и нейният доклад в сборника ще остане за поколенията и хората ще могат да научат за това колко труден, но и красив занаят е дърворезбата.
Днешните майстори са главно потомци на стари бански фамилии занаятчии. Повечето от тях понастоящем се занимават с дървообработване и мебелно производство, малка част - с резбоване върху мебели и само няколко души - с изработване на художествени произведения или сувенири.
Сборникът „Народни художествени занаяти от Македонския край“ разказва за магията на народните занаяти.
Той е качен на сайта на библиотеката и всеки може да се запознае със занаятите в миналото.
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..