Съдбата на референдума за запазването на българския лев като единствена национална валута през следващите 20 години остава неясна след гласуването в Народното събрание на 7 юли. „Краткият отговор е да, народните представители се объркаха. Имаше разминаване между това, което предложи като проект за решение комисията по-правните въпроси и решението, което беше гласувано в пленарна зала“, коментира за Радио Благоевград доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право и изрази мнение, „че предстои ново гласуване, което да бъде за съответствие между проекта за решение, което внася комисията по правни въпроси и това, което ще гласува пленарната зала“. От приемането на действащата Конституция през 1991 година, в България са произведени три национални референдума: 2013 година за развитието на ядрената енергетика; 2015 година, заедно с местните избори - за електронното дистанционно гласуване и през ноември 2016 година – за промени в политическата система. „И трите референдума са с много сериозни цифри „за“, но няма достатъчно участвали и поради тази причина те не са задължителни за Народното събрание. Има внесен проект от миналата седмица от най-малката парламентарна група да няма изискване за брой участвали, за да се вземе решение“, съобщи доц. Киселова.
Тя напомни, че Конституционният съд винаги, преди да пристъпи по същество да разглежда въпроса, с който е сезиран, се произнася по процедурата. Защото, ако е нарушена процедурата, въобще не се влиза по същество в обсъждания въпрос, с който е сезиран съдът. „Трябва да се знае, че не може само въз основа на решение на Конституционния съд да има възстановяване на едно лице“, каза още доц. Киселова по повод отстраняването на председателя на Сметната палата и решението на съда от месец юни, че това е противоконституционно. Необходим е допълнителен акт. Според доц. Киселова, Иван Гешев не може да се върне на поста главен прокурор, защото „бяха оспорени правилата в закона за съдебната власт, по които беше отстранен бившият главен прокурор вече, а не самия акт, с който е освободен“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..