Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Искрен Иванов: Срещата на НАТО във Вилнюс е историческа

Лидерите на 31 страни членки на НАТО се събраха във Вилнюс за двудневна среща на високо равнище. Още преди да започне срещата бе определена като историческа, заради необходимостта да бъдат обсъдени приоритетни въпроси за архитектурата на сигурност на Европа в контекста на войната в Украйна и отправената заплаха от страна на  Русия за суров отговор към Европа, ако Украйна се присъедини към НАТО.

24 държави в Европа, включително и Турция, подкрепят идеята Украйна да стане член на Северноатлантическия алианс, но на този етап няма единство по този въпрос. “САЩ, които са основен източник на приходи в Алианса смятат,  че Украйна не е готова да се присъедини към него. И факт е, че към днешна дата Украйна все още има териториални спорове, което е пречка пред това една страна да стане член на НАТО. От друга страна има вътрешно-политически проблеми, които трябва да разреши“, поясни в интервю за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, университетски преподавател, експерт  по международна сигурност и управлението на конфликти. „Основното е да  видим под каква форма Алиансът ще си сътрудничи с Украйна. Има идея тя да  бъде асоциирана като партньорска държава, а това ще бъде исторически прецедент“.

Вторият ключов акцент от срещата във Вилнюс са отбранителните планове срещу Русия. Това са аспекти, които не са разисквани в НАТО   от Студената война и които се очаква да бъдат осъвременени. „И третият акцент, който е ключов, това е препотвърждаване на подкрепата за Украйна под формата на оръжие и боеприпаси. И разбира се дискусия върху това дали да бъдат предоставени самолети F16, тъй като те биха били ключови за напредъка на украинците“, каза още експертът и посочи,  че „една такава война няма как вечно да бъде сдържана. Тя или трябва да приключи, или рано или късно, неизбежно ще надхвърли територията на Украйна. Според доц. Иванов, рационалното решение е тази война да се сдържа в границите, в които по настоящем се намира  и  България да направи така, че да не бъде изолирана в рамките на Европейския съюз и НАТО от държавите, които помагат на Украйна. „Защото, спомняте си 2022 година – тогава Франция, Германия, 50% от Европа беше против изпращането на  оръжие за Украйна. Тогава ние бяхме в този лагер. Но сега този компромис е 95%, което нас потенциално заплашва да ни постави в изолация“ .

Доц. Иванов подчерта, че сред политическия елит и в българското общество има голямо разделение и няма „обединителна фигура, няма примирителни ориентири, около които политическите фракции да вземат решение. Това разделя обществото и не ни позволява адекватно да защитаваме интереса си. Виждате, всеки тълкува българския национален интерес както си иска“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05