Папукчийството отмира в днешните модерни времена. За разлика от бума на фризьори или коафьори в последните години.
Но в миналото този занаят е бил много ценен. Затова уредникът в отдел „Краезнание“ на Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград Елза Кресничка иска да остане за поколенията и го включва в сборника „Художествените занаяти от Македонския край“.
„В миналото е имало повече папукчии отколкото хлебари. В Благоевград са над 40 обущарски работилници и само 30 хлебарници“, поясни за Радио Благоевград Елза Кресничка.
Дядото на Кресничка бил обущар. Той й разказвал за голямото наводнение в Благоевград през 1954 година. Работилницата била на ул. „Ал. Стамболийски“ и имало много обущари в нея. Всичко било наводнено, наложило се да се преместят и дълго време да сушат кожите.
В началото са имали много добри пазари, защото в Османската империя са се ползвали българските цървули. Те са били изработвани от истинска кожа и са ги правели мъжете в семейството.
За да станеш обущар навремето е трябвало да учиш поне 6 години. Три години, за да станеш чирак и още три, за да бъдеш удостоен с титлата калфа.
В Благоевград днес има три обущарски работилници. Едната е на 85-годишната Данка Попева.
„За да работиш този занаят са необходими любов и да влагаш цялото си сърце. След време няма да останат и тези работилници“, смята Кресничка.
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..