Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес отбелязваме Илинден – най-големият летен празник

Снимка: архив

Илинден по стар стил се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се почита от всички християни като най-големия библейски пророк. Заедно с Моисей той е един от двамата най-велики старозаветни мъже. В митологичните представи светецът ходи по небето със златна колесница и преследва ламята, която пасе житата.

Още от древността християнската църква го нарича „пророк и предсказател на великите Божи дела“, „ангел в плът“ и „предтеча на второто Христово пришествие“. От днес времето се обръща, почват да духат есенните ветрове, излизат вълнения и мъртво течение. Не се ходи на плаж, защото си смята, че морето взима жертва на този ден.

В българския народен календар Илинден е най-обичаният летен празник по време на жътва и вършитба. На този ден възрастните разказват приказки и пеят песни за свети пророк Илия, който кара огнена колесница с шест коня по небето и измолва от Бога за тях здраве и благополучие, хубаво време и плодородие. Най-честити на празника са именниците и занаятчиите – кожухари, самарджии, фурнаджии, защото свети пророк Илия е техен патрон – покровител. На Илинден селските стопани у нас правят молебени за дъжд, а в отделни региони в България в деня срещу празника се извършва и обредното гонене на змей – символ на сушата.

Имен ден празнуват – Илия, Илиана Илико, Илика, Илин, Илина, Илинко, Илинка, Божко, Божана, Божинко, Божинка и др.


По публикацията работи: Спаска Зашева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Събраха над 48 хил. лв. за пострадалите от пожарите в Трънско

48 368 лв. са събрани до тази сутрин в разкритата от община Трън дарителска сметка за подпомагане на пострадалите при пожарите в Трънско, съобщи кметът Цветислава Цветкова. Набирането на средства ще продължи до края на месеца, след което събраната сума ще бъде разпределена от местния ОбС между пострадалите, на база на оценките на щетите при направения..

публикувано на 05.08.25 в 15:07

Перник взема превантивни мерки срещу „син език“

В Перник набелязаха мерки заради случаите на заболяването „син език“ в кюстендилското село Ново село. На проведеното днес заседание на епизоотичната комисия от Областната дирекция по безопасност на храните заявиха, че няма болни животни на територията на област Перник и акцентираха върху превенцията. Директорът на Областната дирекция Параскева..

публикувано на 05.08.25 в 14:13

Хеликоптер гаси пожара край село Илинденци

Хеликоптер „Кугар“ от 24-та авиационна база от състава на Военновъздушните сили се включи в доизгасяването на огнищата от големия горски пожар в землището на село Илинденци, Община Струмяни.  Машината е излетяла в 11.10 ч от авиобазата и ще извършва гасене от въздуха, по искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - МВР...

публикувано на 05.08.25 в 14:05

Критично безводие в пернишкото село Расник

Пернишкото село Расник е сред най-засегнатите от безводието населени места в община Перник. Селото е на целогодишен режим. Проблемът с водата е от години,но това лято заради засушаването положението е критично. Населеното място се водоснабдява от местни водоизточници, но заради продължителната суша притокът в резервоарите е намалял драстично. „Той не..

публикувано на 05.08.25 в 13:56

Болниците отново работят с лимити по договорите си с НЗОК

От днес болниците отново ще работят с финансови лимити по договорите си със Здравната каса. Това предвиждат обнародваните в Държавен вестник промени в Закона за здравното осигуряване.  Те влизат в сила, след като парламентът отхвърли наложеното от президента вето.  През април миналата година Конституционният съд определи лимитите на лечебните..

публикувано на 05.08.25 в 12:18

Мълния предизвика пожар в село Цегриловци

Мълния е предизвикала вчера пожар в трънското село Цегриловци. Огънят бързо е бил потушен и щетите са минимални, съобщават от полицията. Изгоряла е само една бала със сено, останалите са били спасени от местните огнеборци. Заради бурята е горял и трафопост в пернишкия квартал „Изток”. Причината е късо съединение. Унищожени са около 4 метра кабели за..

публикувано на 05.08.25 в 10:23

Ограничено движение на АМ „Струма“ на 6 и 7 август

На 6 и 7 август, между 7 ч. и 17 ч., движението в посока Благоевград от 37-и до 56-и км на АМ „Струма“ поетапно ще се осъществява в активната лента. Временната организация на движение е за извършване на геодезическо заснемане във връзка с предстоящ ремонт на асфалтовата настилка на участъка на територията на областите Перник и Кюстендил. По време..

публикувано на 05.08.25 в 09:58