Уникалният със своите качества и вкус български продукт, киселото мляко, вече получи европейско признание за качество и произход. След 5 години тежки бюрократични процедури, Европейската комисия одобри включването на „Българското кисело мляко“ в Регистъра като защитено наименование за произход от България. Това е вторият български продукт, регистриран като защитено наименование за произход на европейско ниво след „Странджански манов мед“/„Манов мед от Странджа“.
Според Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите и на Сдружение „Български традиционни млечни продукти“, които са инициатори за получаването на този сертификат и собственик на наименованието, това признание се равнява по защита и обхват, на защитата на сиренето Фета от страна на Гърция, която 10 години води битки за тази защита. По думите му, това е най-тежката възможна защита за целия Европейски съюз.
„И най-важното за българските животновъди, които в момента са в нокдаун, е това, че тези продукти трябва да бъдат произведени само и единствено от българско сурово мляко, а млякото трябва да бъде произведено при използването на български фуражи. Тосет, насърчава се българското производство“, уточни за Радио Благоевград Димитър Зоров.
Преработвателите, които ще искат да правят кисело мляко по този стандарт трябва да знаят, че контролът ще бъде много тежък, както от страна на самото българско Сдружение „Български традиционни млечни продукти“, така и от страна на другите контролни органи, сред които е и допълнителен контролиращ частен орган, така както е при биопроизводителите.
„Както и биопродуктите имат отличителен знак, така ще имат и тези наши продукти. Всички предприятия, които към момента са защитили тези стандарти, ще носят това лого, за да може потребителят да ги отличи. И още нещо важно за потребителите, не трябва да се подават на спекулата, че тези продукти ще бъдат по-скъпи. Не, това ще са продуктите, които досега част от тези предприятия правят за българския пазар и без да носят това лого, защото все още има предприятия с морал. Характеристиките на тези продукти не са по-различни от това, което нашата държава е правила през последните 100 години като кисело мляко - с българските закваски, с българското мляко, с характеристиката и вкуса, който са познавали дедите ни. Ние сме направили така, че всички характеристики на Българския държавен стандарт да са включени в характеристиките на това защитено географско наименование“, допълни Димитър Зоров.
Той е категоричен, че „Българско кисело мляко“ не може да се произвежда в друга страна. Този защита на наименованието ще гарантира конкурентното предимство на българските производители на територията на България, на българските животновъди и на българските земеделски производители, които произвеждат фуражите за това мляко.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Зоров:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..