В днешно време е трудно да си представим живота без електрическа печка, пералня, прахосмукачка, компютър. Използването на все повече и повече електрическо и електронно оборудване в съвременния бит създава нарастваща заплаха за здравето и околната среда, поради съдържащите се в това оборудване токсични материали. Когато се озоват на сметищата, тези устройства замърсяват значително почвата и водата. Учените алармират, че тежките метали предизвикват сериозни здравословни проблеми, като безплодие, увреждане на органи, нарушено психическо здраве.
Рециклирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване става изключително важна задача, защото освен ползите за околната среда, ще позволи повторното използване на вложените при производството ценни материали. Йерархията в управлението на отпадъците изисква от нас като общество да направим всичко възможно, за да намалим отпадъците в ежедневието си, както и да търсим нов живот за ненужните вещи. Ето защо онлайн платформата "REUSE BG" започна нова инициатива: „Не изхвърлям, а помагам“. Нейната цел е споделяне на вече ненужни вещи, които са в добро състояние, с хора, които имат нужда от тях. Концепцията на проекта съчетава целите по намаляване на количеството на депонирани битови отпадъци със социални цели.
"Самата идея на проекта е от 2018 година, като от самото начало концепцията на целия ни екип беше да обединим целите по опазване на околната среда със социалната кауза да помагаме на хора, които имат нужда. Проблемът, върху който е фокусиран проектът е намалеване на количеството на битови отпадъци, които ние изхвърляме. Има много вещи, които са годни за употреба, но в някакъв момент те просто отиват на сметището. Тук идва социалният момент на проекта, че това, което е годно за употреба, а ние вече нямаме нужда от него, всъщност ще бъде от полза за лица в затруднение, които биха дали нов живот на нашите ненужни вещи", коментира за Радио Благоевград един от организаторите на проекта Десислава Аспарухова.
Платформата осъществява връзката между хората, които искат да дарят старите си вещи и тези, които имат нужда от тях. "Тук е директна връзката и тя е по-бърза, защото отива директно от даряващия към търсещия или от търсещия към даряващия", допълва Аспарухова.
Разбираемо в платформата преобладават обявите за предлагане на стари вещи, а не за търсене, тъй като нуждаещите се имат ограничен достъп до интернет. Именно тук е важността на сътрудничеството на платформата с отделните общини за осъществяването на замисъла на инициативата, защото социалните дирекции са тези, които могат да подадат информация за нуждаещи се хора. "Свързали сме се и продължаваме да влизаме в комуникация със социални организации - неправителствени и социални дирекции в общините, които са най-близко до хората. Всъщност те знаят на тяхната територия кой има нужда от тези вещи, така че пряката комуникация с общините се надявам да доведе до намиране на повече хора, които търсят подкрепа", споделя Десислава Аспарухова.
Чуйте повече за проекта в разговора на Ваня Бахчиванова с Десислава Аспарухова.
Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането. Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..
През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..
Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..
Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината. Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..
Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..
Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..