Инфекцията, причинена от „Западен Нил“ принадлежи към групата зоонозни инфекции. Естествен резервоар в природата на този вирус са различните видове птици. Най-чувствителни и податливи на вируса са птиците от семейство вранови. Циркулацията му в природата се поддържа между основния резервоар птиците и комарите, които пренасят заразата.Темата коментира гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във ВМА в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.
„Вирусът съществува чрез циркулацията му между птици и комари. Основен механизъм за предаване върху човек е чрез ухапване от комари. Макар и много рядко, но теоретично е възможно да се осъществи трансмисия при хемотрансфузия, трансплантация. Основен акцент на предаване и това, което трябва да се знае, е че става дума за зооноза и комаро предавана инфекция“.
Симптоми
При 80% от инфектираните хора с вируса „Западен Нил“ протича безсимптомно. Човек не може да разбере, че е заразен. Възможно е да се развие невроинвазивна форма, която се среща изключително рядко. Статистиката сочи, че 1 от 150 човека може да развие невроинвазивна форма на болестта. Най-честите клинични изяви, които трудно се различават от други инфекции, са температура, главоболие, мускулни болки, гадене, повръщане, обрив, увеличени лимфни възли. Няма нищо, което да постави акцент върху инфекцията, освен споменът за евентуално ухапване от комар в рамките на 3 дни до 2 седмици. Рискови пациенти са хората над 50 години, имунокомпрометирани лица, трансптлантирани, онкоболни – те са най-податливи за развитие на невроинвазивната форма. При тези хора е налице силно главоболие, стягане в зоната около врата, паралитични прояви, загуба на съзнание. Всички тези неврологични признаци ще накарат пациента да потърси медицинска помощ.
Лечение на Западнонилска треска
„Когато говорим за вирусна инфекция няма етиологично лечение, т.е. медикамент, който да действа директно върху вируса. Това заболяване е едно от тези, за които нямаме лекарство. Т.е. нашите терапевтични усилия ще бъдат насочени към повлияване на общата симптоматика на настъпилите нарушения в общите механизми на работа. Ако клиничната картина е лека, ще отшуми с общо приложение на неспецифично лечение“.
Според д-р Баймакова през месец август започва активността на тази инфекция – август, септември, октоври отбелязваме пик на тези клинични изяви и трябва да се мисли за тях. По актуална справка на Националния център по заразни и паразитни болести към този момент няма регистрирани случаи с инфектирани българи. По данни на Европейския център за контрол и превенция на болестите към 28 юли има регистрирани и потвърдени 5 човешки случая на Западнонилска треска за Европа. Случаите са в Северна Гърция, Унгария и Италия. Ветеринарните власти следят много добре за инфекцията сред животните.
На ниво индивидуална защита инфекционистът препоръча използнването на репеленти. Да е налице защитно облекло, да се избягва времето, в което комарите са най-активни, водоизточници, открити водни площи. Институциите трябва да осъществяват контрол върху популациите на комарите.
При закупуване на репеленти да се имат предвид следните активни съставки срещу комари и кърлежи:
DEET
Icardidin (Picaridin)
IR 3535
Oil of lemon eucalyptus
Paramenthane-diol (PMD)
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..