Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Вирусът „Западен Нил“ се предава върху човек чрез ухапване от комари

Инфекцията, причинена от „Западен Нил“ принадлежи към групата зоонозни инфекции. Естествен резервоар в природата на този вирус са различните видове птици. Най-чувствителни и податливи на вируса са птиците от семейство вранови.  Циркулацията му в природата се поддържа между основния резервоар птиците и комарите, които пренасят заразата.Темата коментира гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във ВМА в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.

„Вирусът съществува чрез циркулацията му между птици и комари. Основен механизъм за предаване върху човек е чрез ухапване от комари. Макар и много рядко, но теоретично е възможно да се осъществи трансмисия при хемотрансфузия,  трансплантация. Основен акцент на предаване и това, което трябва да се знае, е че става дума за зооноза и комаро предавана инфекция“.

Симптоми

При 80% от инфектираните хора с вируса „Западен Нил“ протича безсимптомно. Човек не може да разбере, че е заразен. Възможно е да се развие невроинвазивна форма, която се среща изключително рядко. Статистиката сочи, че 1 от 150 човека може да развие невроинвазивна форма на болестта. Най-честите клинични изяви, които трудно се различават от други инфекции, са температура, главоболие, мускулни болки, гадене, повръщане, обрив, увеличени лимфни възли. Няма нищо, което да постави акцент върху инфекцията, освен споменът за евентуално ухапване от комар в рамките на 3 дни до 2 седмици. Рискови пациенти са хората над 50 години, имунокомпрометирани лица, трансптлантирани, онкоболни – те са най-податливи за развитие на невроинвазивната форма. При тези хора е налице силно главоболие, стягане в зоната около врата, паралитични прояви, загуба на съзнание. Всички тези неврологични признаци ще накарат пациента да потърси медицинска помощ.

Лечение на Западнонилска треска

„Когато говорим за вирусна инфекция няма етиологично лечение, т.е. медикамент, който да действа директно върху вируса. Това заболяване е едно от  тези, за които нямаме лекарство. Т.е. нашите терапевтични усилия ще бъдат насочени към повлияване на общата симптоматика на настъпилите нарушения в общите механизми на работа. Ако клиничната картина е лека, ще отшуми с общо приложение на неспецифично лечение“.

 Според д-р Баймакова  през месец август започва активността на тази инфекция – август, септември, октоври отбелязваме пик на тези клинични изяви и трябва да се мисли за тях. По актуална справка на Националния център по заразни и паразитни болести към този момент няма регистрирани случаи с инфектирани българи. По данни на Европейския център за контрол и превенция на болестите към 28 юли има регистрирани и потвърдени 5 човешки случая на Западнонилска треска за Европа. Случаите са в Северна Гърция, Унгария и Италия. Ветеринарните власти следят много добре за инфекцията сред животните.

 На ниво индивидуална защита инфекционистът препоръча използнването на репеленти. Да е налице защитно облекло, да се избягва времето, в което комарите са най-активни, водоизточници, открити водни площи. Институциите трябва да осъществяват контрол върху популациите на комарите. 

 При закупуване на репеленти да се имат предвид следните активни съставки срещу комари и кърлежи:

DEET

Icardidin (Picaridin)

IR 3535

Oil of lemon eucalyptus

Paramenthane-diol (PMD)





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03

Фестивал „Тракийски мистерии“ разкрива магията на Хераклея Синтика

Вълнуващо  културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще  се проведе на  26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..

публикувано на 22.07.25 в 11:34

В Петрич изграждат двуетажен паркинг

Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58