Група от 33-ма французи, белгийци, австрийци и италианци гостуваха за втора поредна година в град Рила и изучаваха в продължение на седмица красотата на българското народно многогласно пеене. Хора с различни професии, които пеят за удоволствие, но обединени от любовта към българската народна музика.
Техен вдъхновител и ментор е българската певица Милена Желязкова, която живее във Франция 30 години. В родния Пловдив, започва музикалната и кариера, изучава пиано, но се увлича и по българската народна музика – майка й пее и танцува в самодейната трупа на ансамбъл „Тракия“, пеят всичките и близки хора от семейството. Нейни ментори са Николай Стойков, един от основателите на ансамбъл „Тракия“ и проф. Николай Кауфман. Заминава за Франция едва 18-годишна, там завършва „Френска средновековна литература“ и „Културен мениджмънт“. А дипломната й работа по мениджмънт е на тема: „Съхраняването на българската идентичност през вековете, благодарение на българските народни песни“. Преди 26 години във Франция основава квартет „Балканки“ и в продължение на четвърт век концертират във Франция, Европа, САЩ. „Репертоарът ни включва изпълнения от различните фолклорни области на България, с всички характеристики, но и с нашето звучене, лични аранжименти, които да отговарят на вкуса ни, бидейки верни на нашия фолклор“ – казва Милена Желязкова. От 2005 година тя води мастъркласове в цяла Франция и Италия, участва в различни фестивали, а през 2016 година е поканена от Маргарет Душоно, създателка на Международния институт по народна музика в Обань, близо до Марсилия. Там открива редовен клас с 15 ученици, които се обучават 4 години и изучават българския фолклор. „Хората са впечатлени още преди да дойдат в България. Когато чуят българските народни песни, казват: „Това е нещо невероятно“. Вибрацията от тези гласове, песни, аранжиментите е толкова силна, че ние искаме да дойдем и да се потопим в самата страна. Те идват вече спечелени за нашата кауза. За мен нашият фолклор, култура, език и писменост са моята мисия“ – категорична е Милена. А наскоро е издала във Франция и своя първи роман, който носи името „Българката“. „В него пиша само за България и всичко хубаво българско“. Заедно с квартет „Българка“ и предстоят концертни изяви с известния френски джазмен Андре Манукян.
Идеята за гостуването в Рила е на Фондация „Арденца“ и нейната създателка проф. Даниела Дикова, преподавател по пиано в Националната музикална академия. „Случайността ме запозна с Милена Желязкова, която е певица с изключително изтънчен вкус. За мен тя е израз за нивото на певеца от 21-ви век, който смесва различни стилове музика, но по един много естетски начин.Тя е образец за това. Да, вярно е, че в момента се смесва всичко, но не всичко е естетско. Затова фондация „Арденца“ прие нейното предложение да направим общо събитие. Фондацията е организатор заедно с община Рила, с която работим чудесно – Мариана Костова, която отговаря за културните събития, кмета Георги Кабзималски и неговия заместник Лазар Чавков“.
В град Рила гостува и Маргарет Душоно, създател на Международния институт по световна музика в Обань до Марсилия. Институтът предлага обучение по характерна народна музика от цял свят и работи в тясно сътрудничество с консерваторията в Марсилия, за да издава дипломи в края на обучението. „Милена Желязкова е част от нашите 12 преподаватели, които работят в института и представя България. Всеки един от преподавателите е наследник на музикалната култура на собствената си държава и целта е те да я предават на учениците по начина, по който и те са я получили“. В института се обучават постоянно около 100 ученици от Франция и цяла Европа и 300 ученици, които се включват в определени мастъркласове. Маргарет Душоно оценява усилията на проф. Даниела Дикова и фондация „Арденца“ френски граждани да гостуват в Рила и да се докоснат до културата на собствения им учител. Щастлива е от едноседмичното гостуване в Рила, от гостоприемството и се надява в бъдеще да имат още съвместни проекти.
31-годишният Дамян Жакубе бе част от групата, която гостува в Рила, ученик на Милена Желязкова. Заради магията на българския фолклор започва сам да изучава български език и се справя чудесно. Езикът ни според него е много интересен, както и диалектите. Впечатляващо е изпълнението на песента „Пуста младост“, с която миналата година разплакал хората от съседното село Смочево. „Пеенето е директен път към сърцата на хората“ – казва Дамян и твърди, че в България се чувства както у дома си. Впечатлен е от доброто отношение на българите и тяхната сърдечност.
Едноседмичното гостуване в Рила на французи, белгийци, австрийци е доказателство, че красотата и хармонията на българския фолклор обединява нации. В основата на което стои очарователната българка Милена Желязкова.
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..