С концерт на открито тази вечер в центъра на град Рила ще завърши Девето издание на Международния фестивал „Музика под Рилското небе“. Фестивалът има за цел да популяризира българската народна музика и танц в Европа и по света. В него участваха музиканти - професионалисти и любители, които сформират своеобразен оркестър. Концертите с подготвена програма се проведоха в различни населени места в околностите на град Рила – селата Смочево, Пастра, Стоб.
За младите хора незабравими ще останат непринудените срещи с местните хора – представители на самодейни групи и състави, с които имаха съвместни изяви при концертите.
Кирън Алекзандър е от далечна Австралия. Среща се с българския фолклор случайно чрез своя приятелка, когато идва за първи път в България през 2012 година. „Оттогава съм влюбен в красивия ви фолклор, свиря го и съм напълно отдаден на него. Участието ми в този фестивал е истинско събитие и възможност да се потопя в него още повече“.
Михаил Динчев е роден в град Видин, но дълги години живее в град Стокхолм - Швеция. Свири на тамбура, танцува български народни танци и преподава музика на малки деца, един от основателите на фестивала. „Изпитвам голямо уважение към всички участници във фестивала, заради интереса им към българския фолклор. Това, което постигат като резултат за една седмица, е наистина невероятно, работиха максимално прецизно и точно. Много съм въодушевен от срещата ни, защото родният ни фолклор влиза директно в сърцето, независимо от това откъде идват тези хора“ – споделя Михаил. През 2003 година той е създал български оркестър в Стокхолм. Преподава български народни танци на деца и студенти, и смята това за своя мисия.
Певицата и телевизионен водещ в ТВЦ - Благоевград Десислава Димчева е вокален педагог на участниците във фестивала „Музика под Рилското небе“. Тя е един от първите гост - преподаватели още от създаването на музикалното събитие.
„Това, което мен много ме изненада тази година е, че тук повечето от участниците са момичета и свирят на инструменти, които в България жените вече не свирят – обой, кларинет, тромпет – духови инструменти, които по начало се считат за мъжки. А в Благоевград и други градове от Югозапада, тази традиция изчезва, децата се ориентират към друг вид занимания. Приоритет са програмирането, компютрите, но не и изкуството. Това е хубавото, което ние трябва да възстановим, защото школите ги имаме, преподавателите също. Трябва да намерим формата, чрез която да запалим българските деца и да ги върнем към школите и да изучават класическите инструменти. Участниците във фестивала в Рила са живия пример за това – ако имаш желание, дух, познания и най-вече интерес – всичко е възможно!“
Идеен вдъхновител и един от организаторите на международния фестивал „Музика под Рилското небе“ е проф. Даниела Дикова, преподавател по пиано в Националната музикална академия. Човекът, който влага душа и сърце да го има този фестивал, да привлича музиканти от различни точки на света, които да популяризират българския фолклор. „Много съм щастлива, че успяхме да възстановим фестивала след пандемията. Това, което много ме зарежда е, че автентичният фолклор, който Десислава Димчева има възможност със знанията и таланта си да донесе, се разпространява във всички европейски страни. Аз вече знам ефекта от фестивала в Рила, защото в клубовете из Европа се свири нашата народна музика, благодарение на това, че музикантите в тези клубове са били наши участници в предните издания. Това е нашата цел и моята лична мисия“.
Кметът Димитър Бръчков откри X-ти Международен турнир по свободна борба “Серафим Бързаков”. Патронът на турнира - вицеолимпийски и световен шампион Серафим Бързаков, почетен гражданин на Петрич,приветства и поздрави лично участниците в юбилейното издание. Два тепиха в зала “Алена Петрич” посрещнаха над 150 състезатели от цялата страна, Гърция,..
Прекъснато е електрозахранването в някои части на Западна България поради аварии, съобщава на сайта си "Електроразпределителни мрежи Запад" EАД (ЕРМ Запад). Ток няма на места в общините Трън и Перник в област Перник. В някои села на община Кюстендил също е прекъснато електрозахранването. Без ток са и места в общините Белица, Якоруда, Струмяни,..
Тогава ще бъдат запалени и светлинките на коледната елха. Тази година вместо на площада както бе досега коледният базар е преместен в пространството пред Двореца на културата. Елхата е разположена върху платформа на фонтаните, които са покрити и зазимени. 21 коледни къщички ще предлагат на посетителите коледни сувенири, подаръци, празнични..
Областният директор на Спешна помощ - Благоевград д-р Красимир Михайлов освободи фелдшера, който е бил дежурен във филиала в Сандански на 27 ноември, когато 29-годишна родилка загуби бебето си. Уволнението на фелдшера е по взаимно съгласие и заповедта за освобождаването му изпреварва резултатите от назначената проверка по случая с младата жена,..
Над 350 снегопочистващи машини обработват пътните настилки в районите със снеговалеж за осигуряване на безопасно пътуване по републиканските пътища. Обработката на настилките продължава. Сняг вали в областите София, Перник, Благоевград, Враца и Кюстендил, както и на проходите „Троянски“, „Шипка“, „Предел“, „Република“; „Рожен“ и „Пампорово“...
Няколко села в община Невестино са без електричество заради падналия мокър сняг в района. Жители на невестинското село Смоличано се оплакаха, че нямат ток от вчера. Повече от десет часа селата Рашка Гращица, Смоличано, Пелатиково, Длъхчево сабляр и Страдалово са без електрозахранване, съобщи за Радио Благоевград Елена Начева, собственик на детското..
Нормално се осъществява движението в Кюстендилска област, няма усложнения на пътната обстановка, казаха от Областното пътно управление. Снежна покривка има и по високите части в областта - по пътя за Рилския манастир и в Осоговската планина. Снежна настилка има по пътя за граничния контролно-пропускателен пункт "Гюешево", но няма въведени ограничения,..