Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маноил Василев - Мъни: Днес всеки може да бъде фотограф

След броени дни Маноил Василев – Мъни ще навърши 70 години. Той е един от първите професионални фотографи на Югозапада. Започва кариерата си – случайно, както казва сам. Завършва Полувисшия институт за културно-просветни кадри в Благоевград през 1975г. След това става танцьор в Ансамбъл „Пирин“ и обикаляйки България и Европа, започва да снима красивите кътчета и пейзажи, които му правят впечатление при пътуванията.

“Първият ми фотоапарат беше ествествено руски. След това, когато другите ходеха на почивка или мързелуваха през лятото, аз работех, за да си купя по-хубав фотоапарат“, разказва Маноил Василев пред Радио Благоевград.

По-късно решава, че това да се пенсионира на 40 години в ансамбъла на града не е за него и започва да учи в техникум по полиграфия и фотография в София. След завършването му започва работа в Окръжен център за фотопропаганда и фотообслужване в Благоевград. Стартира кариерата си с фотоателие в Рила, а по-късно е поканен да работи като професионален фотограф за Рилския манастир.

 „Снимах предимно туристи, а когато в България идваха на посещение знатни гости, винаги ги водеха в манастира. Там успях да се срещна с много известни личости и да документирам техните посещения в страната ни. Спомням си, когато за първи път дойде цар Симеон Втори. Беше такава еуфория. При второто му посещение вече беше станал министър-председател, целият район около него беше отцепен, имаше охрана с него. По едно време той се приближи и се ръкува с мен – вече се познавахме от първото му посещение, и тогава моят син беше с мен и възкликна „Тате, тебе те познава Царя“ не, че страдам от излишно самолюбие, но да документираш известни личности ти дава малко самочувствие и удоволствието е голямо“, споделя в ефира на „С усмивка в събота“ Василев.

По време на демокрацията нещата в манастира се променили и Мъни решава да създаде свое фотоателие в Благоевград. „Ателието работи успешно вече 24 години. Работата се промени към снимане на ритуали, сватби, абитуриенти. Сега съм щастлив, че и трите ми деца са фотографи и мога да оставя студиото в кадърни ръце“, казва Маноил Василев.

„Сега вече фотографията е съвсем друга. Навремето ние имахме привилегията да сме като богопомазани, докато сега вече всеки може да натисне копчето на фотоапарата. Вече всеки може да има фотоапарат, даже вече се снима с телефоните. Когато фотографията премина от аналогова към цифрова, много мои колеги бяха с предубеждение, че това не е възможно, че дигиталните камери никога не могат да постигнат качеството на диапозитива, но за много кратко време им се промени мнението. Беше скъпо удоволствие да купуваш цифров фотоапарат, който струваше хиляди левове. Днес вече са евтини.“, казва Василев.

„Не съм много оптимист за бъдещето на нашата професия. Днес вече всеки може да прави снимки, утре сигурно вече и с нокторезачката ще може да се снима. Нашата работа някак вече се обезценява. Тази старата фотография, когато трябваше да си промиеш лентата, да си изкопираш снимките, иначе нямаше как да ги видиш, вече този вид дейност умира. Аз обичам да си вадя снимките и да си ги слагам в албум. Албумът е като да си отвориш книга и да четеш. Ти може и на телефона да четеш книга, но е друго , когато отвориш книгата и се пренасяш в друг свят, така е и с албума“, казва Мъни.

За историята със заснемането на папа Йоан Павел Втори и Желю Желев и още за фотографията вчера и днес, чуйте в прикачения файл с интервюто на Ваня Бахчиванова с Маноил Василев – Мъни.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55