Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малгожата Кулова:

Няма подход и отношение към културното наследство в България

Няма отношение към културното наследство в България и няма подход, а тук е най-богатата страна в Европа. Изводът направи археологът Малгожата Гребска - Кулова. Даде пример с разкопките край Благоевград, които тънат в трева и разруха.

„Нищо не се случва и с откритото селище край Благоевград. Направен бе много интересен музей на открито с табла, променени вече под влияние на слънцето. Трудно се виждат обектите, заради високата трева. Кой е виновен за това, този обект е уникален и бяха вложени много средства, направена е много качествена реставрация, но това не е нормално“, възмущава се Кулова.

Според нея не ценим достатъчно тези находки и държавата трябва по-активно да се включи и да отделя повече средства за музейните експозиции, за да се подновяват, както и сградния фонд, осъвременяване, защото технологиите се променят, а тези неща са безценни, но изискват грижи.

От няколко дни в местността Равен в Брежани започна вторият етап от разкопките  на едно от най-старите ранни неолитни селища в България.  Специалистите считат, че селището съществува отпреди 9000 години, възникнало е 6-7 хиляди години пр.н.е.

Експедицията е дело на Регионален исторически музей – Благоевград в лицето на археолога Малгожата Гребска - Кулова, община Симитли и кметство Брежани, с участието на студенти и научни ръководители от специалност Археология на Великотърновски университет.

„Хората са оставили всички тези находки, които ще документираме. Целта ни е да направим музей на открито. Обектът има голям потенциал за създаване на пълна реконструкция на място и на двете селища, което би предизвикало интереса не само на учени и студенти, но и на голям поток от туристи, имайки предвид близостта до автомагистрала „Струма“, обясни археологът.

Направена е междуведомствена комисия и е предложено обектът да бъде с национално значение.

Какъв е потенциалът на този обект и какви са очакванията в инервюто на Ива Сеизова с ръководителя  Малгожата Гребска - Кулова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05