Предстои изготвянето на нова методика за изчисляване на ставките по Схемата “Преходна национална помощ за тютюн“, тъй като новият референтен период /2016-2018 г./, налага промяна на подхода за разпределението на средствата от досегашните три години, към избирането на една предпочитана от тези три нови референтни години. Министерство на земеделието и храните, съвместно с браншовите организации в сектора, ще създаде работна група със задача да се изготви тази нова методика за изчисляване на ставките, след като се чуят предложенията на тютюнопроизводителите. След това ще бъде проведен и Консултативен съвет по тютюна, на който ще бъдат разгледани и евентуално приети новите предложения.
„Вече имаме фиксирана дата, на 13 октомври, от 10 ч., в Големия колегиум на Министерството на земеделието и храните, ще се проведе предварителна работна среща между браншовите организации в България, съвместно с експерти на министерството. Идеята е предварително да дадем становища, мнения и предложения каква нова методология да бъде предложена при кандидатстването за Кампания 2023 г. по финансовият инструмент за тютюн „Преходна национална помощ“, съобщи в ефира на Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската браншова организация в сферата на суровия тютюн, ELTI.
Кампанията за тази година е важна, защото е първата от настоящия нов Програмен период на Европейския съюз /2023 – 2027 г./, в която тютюнопроизводителите ще могат да кандидатстват по новите условия за тази Схема.
„Това е важно защото, от какъвто пакет средства започнем през новия програмен период, после е заложено, че те ще падат с 5% на годишна база, зависи разпределението на подпомагането, което ще получават през годините тютюнопроизводителите. Тоест, постигайки максимален пакет от средства, на тютюнопроизводителите в България ще им се даде възможност през годините да получават достойно подпомагане за сектора. Благодарение на усилията на НАТ – 2010, в Стратегическия план на България за селско стопанство, е заложено и разписано, в първия пакет от средства за първата година за кандидатстване от новия Програмен период, да бъдат заложени до 40 милиона евро. От бранша ще настояваме, първата година да се стартира с минимума от средствата от последната година на стария Програмен период /2014-2022 г./, а именно от 71 милиона лева“, уточни още председателят на НАТ-2020.
Разпределението на средствата ще става на база на броя на регистрираните тютюнопроизводителите в Регистъра за 2023 година, които са 7374, както и на база на кандидатствалите за средства по Схемата “Преходна национална помощ за тютюн“ за 2023 г., които са 8295 тютюнопроизводители. Разликата от около 1000 тютюнопроизводители идва от там, че освен регистрирани като „активни фермери“, по схемата кандидатстват и регистрирани тютюнопроизводители като “земеделски производители“.
Цветан Филев анонсира и два предстоящи много важни форума. На 25 и 26 октомври, в София ще се проведе 37-та конференция на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите UNITAB, а в края на месец ноември в Панама, ще се проведе 10-та Конференция на Световната здравна организация. И двете събития са много важни за Сектор „Тютюн“, защото на тях ще бъде коментирано бъдещето на тютюнопроизводството в България, Европа и света.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..