Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тридневни празници предстоят в село Баничан

В края на седмицата в гоцеделчевското село Баничан ще бъде цветно, приятно и вкусно. На 8, 9 и 10 септември, жители и гости на селото ще се потопят в старите занаяти, ще опитат вкусни кулинарни специалитети, ще научат повече за местните символи като Огледната баница, селския труд и баничанския воден лук. На тях е посветен и Вторият кулинарен фестивал, който започва на 8 септември, Малка Богородица, когато е и празникът на село Баничан. Част от събитията са посветени на бележити исторически годишнини. Ще има и много изненади за малки и големи.

„Тази година отбелязваме 26 години от създаването на село Баничан на 8 септември, когато е Малка Богородица. Сутринта в този ден ще бъде отслужена празнична литургия в нашия манастир „Успение на Света Богородица“, а Кулинарният фестивал го посвещаваме на 120-та годишнина от избухването на Илинденско – Преображенското въстание и на 120-та годишнина от смъртта на Гоце Делчев, който е един от най-значимите български революционери. Баничан е изиграл важна роля в тези събития. Затова, празникът ще бъде тридневен, ще има много изненади за жителите и гостите на селото“, съобщи за Радио Благоевград Румяна Джибова, секретар на Народно читалище „Изгрев – 1930“ в Баничан.

На 8 септември от 16 ч., ще бъде открита изложба, посветена на „изгубеното Баничан“ и одеждите на Богородица, извезани с баничанските шевици, символ на местното народно творчество. В нея ще бъде показана родовата памет на село Баничан. В 18 ч. започва празничната музикална програма.

„На 9-ти септември празникът продължава с подреждане на селскостопанската продукция на местните производители, които ще изложат всичко, което е родило богатото поле на Баничан, с прочутия баничански воден кромид лук, фасула и останалите земеделски продукти. Ще бъдат изложени кулинарни специалитети и стари запазени занаяти. Ритуалите в днешно време са по-различни, затова известната Огледна баница вече не се прави специално за годежи, за взимането на булката, каквато е традицията. Но са запазени старите традиции за приготвянето на този кулинарен специалитет, а младите се учат да точат корите на баницата. Така че, приемственост има“, допълни читалищният секретар в с. Баничан.

Румяна Джибова се надява, чрез подобни фестивали и инициативи, да се провокира приемственост у младите хора както към труда, така и към старите занаяти, традиции и обреди.

 „В неделя, 10 септември, именно за най-младите, за децата сме подготвили една „Щъркелова академия“, така сме я нарекли. Тя е посветена на другия наш символ – щъркелите. Целта е да създадем една културно-образователна програма за най-малките, които забавлявайки се още от малки да проявят интерес към тези птици, грижите за тях и околната среда. Така ще продължат това наследство, което ние им даваме“, коментира още Румяна Джибова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Румяна Джибова:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44