Дирекция „Национален парк Рила“ завърши мащабен проект, свързан със защитена зона “Рила“.
За период от 4 години дирекцията възстанови местообитания, предпази видове от бракониерски лов, затвори всички нерегламентирани пътеки и преминавания в резерват Скакавица и района на Седемте рилски езера, коментира за Радио Благоевград директорът на институцията Красимир Андонов.
На заключителна пресконференция в конферентната зала на Регионален исторически музей – Благоевград директорът на Дирекция „Национален парк Рила“, съвместно с екипа, представи извършените дейности, допринесли за запазване на биоразнообразието в защитени зони „Рила“. А ползите от проекта за Национален парк "Рила“ и за хората са огромни.
Доставено е специализирано оборудване за бърза и максимално ефективна реакция при възникване на пожари над 1700 м в целевите природни местообитания. Изпълнени са дейности за борба с корояди, в резултат на които съществено е намаляло влиянието на вредителите върху горските масиви в НП „Рила”. Изградена е система за регистриране на изстрели, което съществено редуцира незаконния лов на Балканската дива коза.
По проекта е подобрено и природозащитното състояние на видове и местообитания в Национален парк „Рила“.
Общата стойност на проекта е 11 994 781,47 лв., от които 10 195 564,24 лв. европейско финансиране чрез Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз, а 1 799 217,23 лв. - национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.”.
На пресконференцията присъстваха представители от МОСВ, представители на областните администрации в Благоевград и Кюстендил, ръководители на структури от Благоевградска област, както и представители на природозащитни организации.
Общински съвет да приеме решение за увеличаване на капитала на „Прима Инвест БГ“ ООД и за даване на съгласие Община Благоевград да направи непарична вноска, пропорционално на дела ѝ от 7,4% в капитала на дружеството чрез записване на нови дялове, като апортира три недвижими имота частна общинска собственост, които в момента се използват за ски писти...
Документална изложба, посветена на годишнината от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция е подредена в Съдебната палата на Благоевград. По повод 16 април - Ден на Българската конституцията във фоайето на Съдебната палата в Благоевград е подредена изложба „Всичко се състои в нашите сдружени сили. 140 години от Учредителното..
Традиционната Великденска благотворителна кампания "Заедно на Възкресение Христово" започна в Кюстендил. Акцията е за набиране на козунаци, боядисани яйца и хранителни продукти за празничната трапеза на нуждаещи се. Благотворителната кампания организирана от Архиерейското наместничество в Кюстендил, е обявена от енориашите при храма "Св. Димитър",..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
Годишната инфлация стабилизира на февруарското ниво от 4%, докато инфлацията на месечна база за забави до 0,2% от 0,6% през февруари и след ръст с 2% през януари 2025 г., показват данните на Националния статистически институт. По този начин инфлацията в нашата страна на годишна база остава за втори пореден месец най-високата от декември 2023 г...
63-годишен мъж е задържан за побой над 18-годишен младеж. Инцидентът е станал вчера, съобщиха от полицията в Перник. Пострадалото момче и чичо му помагали в почистване на имота на техен познат. След като свършили работа между собственика и младежа възникнал спор, при който възрастният мъж ударил момчето с юмрук в областта на носа. След преглед в..
В сърцето на Пирин планина, в китното село Елешница, се провежда единственият по рода си кукерски карнавал в България, който съчетава езическите традиции с най-светлия християнски празник – Възкресение Христово. Празникът, съхранен и предаван през вековете, датира още от XIII–XIV век и се е превърнал в ярък символ на местната идентичност и дух...