В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ на БНР-Радио Благоевград, специалистът от Военномедицинска академия-София коментира хепатит А - остро инфекциозно заболяване причинено от вирус, което протича с възпаление на черния дроб.
„Честотата на разпространението на инфекцията е в пряка зависимост от санитарно-хигиенните и социано-икономическите условия на живот на хората. Хепатит А е разпространен в целия свят и е познат като „болестта на мръсните ръце“ и „инфекциозен хепатит“. Източник на инфекцията е човека, чрез фекалиите вирусът се отделя в околната среда и е много устойчив. Чрез фекално-оралния механизъм човек може да се зарази, а пътищата са свързани с консумация на заразени вода и храна, близък контакт на хората със замърсени предмети. По-рядко по полов път и от майка на дете. Стандартното хлориране на водата води до инактивирането на вируса, както и добрата термична обработка при приготвянето на храната“ – посочи д-р Баймакова.
По думите и при хепатит А няма ясно изразени симптоми, които го отличават от друго заболяване. При инфектирането се развива клинична картина на остър вирусен хепатит. При децата между 6-7 години заболяването най-често протича безсимптомно и без развитие на жълтеница. Пожълтяването като симптом се наблюдава при юношите и по-възрастните хора. Рисковите групи, които могат да се инфектират са хора, които живеят в лоши санитарно-битови условия и нямат добра лична хигиена – бездомници, пътуващи до рискови ендемични дестинации с лоша хигиена и достъп до качествена храна и вода. Висока рискова група са мъжете, сексуално обвързани с мъже, както и лицата, употребяващи наркотици. Трета рискова група са имуносупресирани лица с ХИВ инфекция, които имат подлежащи хронични заболявания на черния дроб.
„Етапите, през които преминава Хепатит А са най-напред повишена температура, обща отпадналост, неразположение, ставни болки, коремен дискомфорт, гадене с повръщане. Развитието впоследстви е свързано с пожълтяването, тъмна урина и светли изпражнения – това са късните симптоми. Човек няма апетит, отпаднал, тежест в областта на дясното подребрие. Следва период на отшумяване на тази симптоматика и възстановяване. Трябва да се знае, че когато има възпаление, страдание на черния дроб – този период е продължителен във времето. Човек е болен около 1-2 седмици с изразена симптоматика, но до близо 2 месеца организмът преодолява това състояние. Важно е да се знае, че този хепатит не хронифицира, т.е. преболедували няма да се заразят отново, вирусът изгражда устойчив имунитет. Тъй като е вирусен хепатит, няма етиологично лечение, то е симптоматично, като усилията са насочени към възстановяване на общото състояние. От голямо значение е режима, без физически натоварвания, хранителната диета“.
Д-р Баймакова посочи, че хепатит А е ваксинопредотвратимо заболяване. Ваксината не е задължителна, има препоръчителен характер. Имунитетът, който се изгражда след ваксинация е достатъчно ефективен и устойчив. Тя препоръча ваксинация, добра лична хигиена, редовно миене на ръцете, да се пие вода от сигурни водоизточници, да се избягва закупуването на храна от рискови места.
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..