Д-р Ангел Джамбов е част от екипа учени, осъществили първите по рода си български проучвания за обществено-здравните ефекти от замърсения въздух в родните градовете. За първи път в нашата страна се прави изследване за краткосрочните ефекти на замърсяването на въздуха върху хоспитализациите, за първи път обхваща толкова дълъг период от време (от 2009 до 2018 г.) и използва напреднали методи на статистическо моделиране.„Това, което се стремим да направим в нашите изследвания е да получим данни за България, тъй като нашият социално-икономически статус е доста различен от скандинавски държави, където са правени много проучвания“, поясни в интервю за Радио Благоевград д-р Ангел Джамбов и съобщи, че получените данни показват по-висока нива на заболеваемост при хроничното излагане на замърсен въздух в сравнение със Западна Европа. По-озеленените квартали имат по-здрави жители, а смогът може да ни вкара в болница дори със седмица закъснение, показват още изследванията. Отоплението на твърдо гориво и работата на топлоцентралите са основните замърсители на въздуха с фини прахови частици и това също ни отличава от страните в Западна Европа.
Какво ново още казват изследванията? Има ли изненадващи резултати? Какво трябва да се промени в обществената практика и в начина ни на живот? – На тези и още въпроси търсим отговори в интервюто с доц. д-р Ангел Джамбов.
Чуйте звуковия файл.
*Д-р Ангел Джамбов е един от водещите български учени в световната наука в областта на околната среда, здравето и качеството на живот. Той е част от световния топ 1% учени на Станфордския университет.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..