Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Красимира Христова:

Сърцето помни какъв начин на живот сме водили в младите години

29 септември – Световен ден на сърцето

През 2023-та година фокус на обединените международни действия на членуващите в Световната сърдечна федерация е силата на знанието – чрез нея можем да спрем сърдечно-съдовите заболявания. Към момента те продължават да бъдат една от водещите причини за заболяемост и предотвратима смъртност в световен мащаб, като всяка година отнемат живота на над 18 милиона души. Рисковите фактори за сърдечно-съдовите заболявания и превенцията коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика и медицински директор на Центъра по сърдечно-съдови заболявания.

„Винаги на 29 септември говорим за превенция на сърдечно-съдовите заболявания и тази лоша статистика, която извежда България на едно от челните места по смъртност и заболеваемост в света. Истината е, че не само в България, но и в световен мащаб, сърдечно-съдовите заболявания са водещи по заболеваемост и смъртност. На какво се дължи това? Преди всичко, ролята, която оказва стресът, начинът на живот, тютюнопушенето, които увеличават риска от коронарна и мозъчно-съдова болест от 2 до 3 пъти. Това е част от превенцията, която ние прокламираме, за да намалим този риск при пациентите ни. Другите сърдечно-съдови рискови фактори са високото кръвно налягане, ниската физическа активност, психическото натоварване, които също могат да доведат до сериозни здравословни проблеми при нашите пацинети. Затлъстяването и диабет тип 2 също са в рисковите групи, които имат отношение към повишаване честотата на сърдечно-съдовите заболявания. Превенцията е свързана с елиминирането на рисковите фактори, които човек сам може да контролира. И да се съобразяваме с тези, които не можем – възрастта, пол, наследствена предизпозиция. Сърцето помни какъв начин на живот сме водили в младите години и това ще се отрази в следващите години от живота ни“ – каза доц. Христова. Тя посочи, че съвременният начин на живот добавя и други причини като мръсния въздух, стреса, недостатъчната физическа активност, нездравословното хранене.


  Как се натоварва сърцето при стресови ситуации и продължително психическо натоварване? „Отделянето на големи дози адреналин е един от факторите, които могат да доведат до изявата на тахикардия, или т.нар. сърцебиене. То е много характерно при млади пациенти, но продължителната тахикардия води до ремоделиране на камерата, която от една страна не може да изтласква достатъчно количество кръв, което е необходимо за нашите паиенти. От друга страна стресът води до повишаване нивото и на други хормони, като включваме щитовидна жлеза, които водят до отключването на заболявания, отразяващи се върху сърдечно-съдовата система. Стресът е един от факторите за отключването на автоимунния тиреоидит. Когато говорим само за сърце и стрес, винаги трябва да  имаме предвид, че може да се отключи всякакво друго заболяване, което да е на тази основа“.

  Кардиологът акцентира и върху навиците, които всеки човек трябва да промени за здраво сърце. Редовно да се правят профилактични прегледи, съвети с диетолог, изследване на кръвната захар, холестерол – веднъж в годината или на 6 месеца. „Не пренебрегвайте задължителните контролни изследвания, които вашия личен лекар назначава. Искайте да ги провеждате, защото по този начин се контролират рисковите фактори. Всеки може да спре тютюнопушенето и да води по-активен физически начин на живот, за да няма риск от развитието на атеросклероза. Много трудно е да убедим един млад човек, че той трябва да осъществява чести контролни прегледи. Особено, когато се касае за една новооткрита артериална хипертония на пациент, който е на 25-30 години.  Нека не забравяме, че в световен мащаб излязоха проучвания, че прекараният  COVID-19 е един от механизмите за отключване на ранен процес на атеросклероза. Тя е част от коронарната болест на сърцето и всички сърдечно-съдови заболявания. Това трябва да ни стимулира да направим поне веднъж в годината преглед при кардиолог“.


  Нездравословното хранене е част от отключването на затлъстяване и диабет тип 2. Най-често артериалната хипертония води пациентите при кардиолог, от друга страна това са симптомите на коронарна болест на сърцето, което е предпоставка за ранно диагностициране на  сърдечно-съдови увреждания.

  „Имаме достатъчно доказателства, че COVID-19 при някои от пациентите отключва предсърдно мъждене, дори и няколко месеца след като сме прекарали този епизод на инфекция. Продължителната антикоагулантна терапия остава един от основните начини за контролиране и лечение на тези пациенти, затова задължително е необходим медикамент, който да разрежда кръвта. При диагностициране на предсърдно мъждене е задължителен прегледа при кардиолог, за да се установи дали може да се лекува медикаментозно, или пациентът да се насочи към инвазивна процедура“.

  В Световния ден на сърцето доц. д-р Красимира Христова отправи апел: „Пазете сърцето си, за да може и то да ви пази през следващите години! Избягвайте всичко, което е вредно, редовно правете профилактични прегледи, проверявайте теглото си, спортувайте и водете здравословен начин на живот!“

 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58