Тази седмица станахме свидетели на пореден потресаващ случай на проявено насилие. 43-годишният Цветелин държа 4 часа като заложници бившата си жена и нейната майка в дома им в с. Вълково, имаше и ранен човек – бащата на партньорката му. До обезвреждането на мъжа се стигна след дълги преговори и действия от страна на служителите на полицията в Благоевград, Института по психология към МВР и Специализирания отряд за борба с тероризма - МВР. Часове по-късно мъжът се самоуби в следствения арест. Само за последните няколко месеца случаите с проявена нечовеша агресия към жени се увеличиха драстично, като насилието срещу тях се извършва от мъже, с които са във връзка. Това провокира въпроса защо не са били забелязани "червените лампи" в поведението на насилника, които са подсказвали, че може да се стигна до ситуация, застрашаваща живота и зравето на жертвата. Според психолога Таня Илиева често ситуацията се подценява от околоните, които си обясняват нестабилното психическо състояние и склоността към агресия с избухливия характер на човека.
"Преди да се стигне до физическата агресия, когато има нараняване, обикновено агресията започва чрез думи, чрез заплахи, чрез обиди, манипулиране, унижение. Грешката, която често допускаме е да омаловажаваме поведението на хората - понякога от нашето семейство, друг път от нашето обкръжение, да си казваме "такъв му е характерът, той е по-сприхав, по-избухлив, не може да овладява гнева", но това са симптоми, че нещо се случва с човека и той по всяка вероятност има нужда от помощ", обяснява в ефира на Радио Благоевград психологът Таня Илиева и съветва това поведение да не бъде пренебрегвано от близките хора, а да бъдат взети навременни мерки.
"Трябва да започнем да променяме мисленето си в посока да съобщаваме за това, на което сме свидетели, да се регистрират случаите и да се търси помощ, защото много често става въпрос за нужда от психиатрична такава. Проблемът на един насилник, на един агресор, това е проблем и на неговото семейство, на неговите приятели и постепенно става проблем на цялото общество", смята Илиева.
Като психолог, който работи в образователата система Таня Илиева е категорична, че ролята на училището и домашното възпитание е от изключителна важност за психическото развитие на подрастващите. Тя разказва, че се е сблъсквала често със случаи, в които детето е с многократни провинения пред органите на реда, но родителите се опитват да го оправдаят, че не е виновно, неосъзнавайки сериозността на ситуацията и последствията, които биха могли да възникнат. "Родителите трябва да сме много отговорни, изключително чувствителни и наблюдателни какво се случва с нашите деца, защото след това нещата не отиват на добре, ако ние не се намесим адекватно, а ги защитаваме и правим чадър върху тях", споделя Таня Илиева.
Повече по темата можете да чуете в разговора на Ваня Бахчиванова с Таня Илиева.
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..