Министерството на земеделието и храните ще настоява да се запази Преходната национална помощ за сектор „Тютюн“, заради социалното и демографско значение на тази мярка. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на проведения във вторник Консултативен съвет по тютюна. На него бяха коментирани и други важни теми, като средствата по схемата de minimis за регистрираните през тази година тютюнопроизводители и проблемите в сектора.
Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската организация на суровия тютюн, ELTI, потвърди за Радио Благоевград, че и тютюнопроизводителите вече са получи по 134 лева на декар от извънредната помощ за справяне с последствията от войната в Украйна, за тази година.
„Дано, да не се налага за получавама такава извънредна помощ и за войната, която тепърва започва в Израел“, допълни браншовикът.
По отношение на помощта по de minimis, която също е била акцент в Консултативния съвет, Филев коментира, че и останалите сектори като лозя, картофи и тютюн, са подходящи за ползватели на тази схема като сектори, в това число и отглеждащите сливи и десертно грозде.
По отношение на другия акцент – определянето на единичните ставки по сортови групи тютюн по Схемата Преходна национална помощ за 2023 г., ще се наложи на тютюнопроизводителите да изчакат приемането на националния бюджет за 2024 г., където ще бъдат заложени средствата и за този финансов инструмент.
„Такъв финансов инструмент е заложен в „Стратегическия план на България“, съобразено с Общата селскостопанска политика на Европейския съюз 2023-2027 г. Или по друг начин казано, този финансов инструмент е подсигурен за пет години напред. Като безпрецедентен случай, може би, е решението от проведения Консултативен съвет по тютюна, подкрепено от трите основни браншови организации, по две много важни теми. Първата, касае общия пакет средства за 2023 г., които трябва да бъдат заложени в националния бюджет за 2024 г. Настояваме единодушно, те да са в размер на 71 милиона лева. Първата година от новия програмен период е много важна, защото тази сума от първата година на кандидатстване, през следващите четири години ще намалява с 5% на годишна база. Тоест, нещата напред ще бъдат по предсказуеми. По втората тема – за единичните ставки за тютюна, смятам, че е още рано да говорим, защото не знаем колко ще бъде финансовият бюджет за 2024 г. Похвално е, че Министерството на земеделието даде заявка да направи всичко необходимо, заявеното от браншовите организации да бъде изпълнено. А именно, 71 милиона лева да бъдат заложени в бюджета за 2024 г. и тогава вече можем да смятаме конкретни единични ставки. Очакваме да имаме яснота по този въпрос до около два месеца“, коментира още Цветан Филев.
Той изрази задоволство от ползотворната работа с ръководството на земеделското министерство в лицето на министър Кирил Вътев, който доскоро също беше браншовик.
„В този дух на толерантност и конструктивност можем да очакваме добри резултати от подобни форуми и дано това да работи за създаването на оптимална среда за работа на българските тютюнопроизводители, в частност, че говорим за нашия сектор. Пожелавам го и на останалите браншове от земеделието на България“, допълни председателят на НАТ-2010.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...