Министерството на земеделието и храните ще настоява да се запази Преходната национална помощ за сектор „Тютюн“, заради социалното и демографско значение на тази мярка. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на проведения във вторник Консултативен съвет по тютюна. На него бяха коментирани и други важни теми, като средствата по схемата de minimis за регистрираните през тази година тютюнопроизводители и проблемите в сектора.
Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската организация на суровия тютюн, ELTI, потвърди за Радио Благоевград, че и тютюнопроизводителите вече са получи по 134 лева на декар от извънредната помощ за справяне с последствията от войната в Украйна, за тази година.
„Дано, да не се налага за получавама такава извънредна помощ и за войната, която тепърва започва в Израел“, допълни браншовикът.
По отношение на помощта по de minimis, която също е била акцент в Консултативния съвет, Филев коментира, че и останалите сектори като лозя, картофи и тютюн, са подходящи за ползватели на тази схема като сектори, в това число и отглеждащите сливи и десертно грозде.
По отношение на другия акцент – определянето на единичните ставки по сортови групи тютюн по Схемата Преходна национална помощ за 2023 г., ще се наложи на тютюнопроизводителите да изчакат приемането на националния бюджет за 2024 г., където ще бъдат заложени средствата и за този финансов инструмент.
„Такъв финансов инструмент е заложен в „Стратегическия план на България“, съобразено с Общата селскостопанска политика на Европейския съюз 2023-2027 г. Или по друг начин казано, този финансов инструмент е подсигурен за пет години напред. Като безпрецедентен случай, може би, е решението от проведения Консултативен съвет по тютюна, подкрепено от трите основни браншови организации, по две много важни теми. Първата, касае общия пакет средства за 2023 г., които трябва да бъдат заложени в националния бюджет за 2024 г. Настояваме единодушно, те да са в размер на 71 милиона лева. Първата година от новия програмен период е много важна, защото тази сума от първата година на кандидатстване, през следващите четири години ще намалява с 5% на годишна база. Тоест, нещата напред ще бъдат по предсказуеми. По втората тема – за единичните ставки за тютюна, смятам, че е още рано да говорим, защото не знаем колко ще бъде финансовият бюджет за 2024 г. Похвално е, че Министерството на земеделието даде заявка да направи всичко необходимо, заявеното от браншовите организации да бъде изпълнено. А именно, 71 милиона лева да бъдат заложени в бюджета за 2024 г. и тогава вече можем да смятаме конкретни единични ставки. Очакваме да имаме яснота по този въпрос до около два месеца“, коментира още Цветан Филев.
Той изрази задоволство от ползотворната работа с ръководството на земеделското министерство в лицето на министър Кирил Вътев, който доскоро също беше браншовик.
„В този дух на толерантност и конструктивност можем да очакваме добри резултати от подобни форуми и дано това да работи за създаването на оптимална среда за работа на българските тютюнопроизводители, в частност, че говорим за нашия сектор. Пожелавам го и на останалите браншове от земеделието на България“, допълни председателят на НАТ-2010.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..