Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомира Димитрова: Даровете на есента хранят душата и тялото

Цветовете на този прекрасен сезон, есента, могат да ни вдъхновят за едно вкусно, красиво и полезно есенно меню, което да ни дари със здраве и добро настроение. В това е убедена Любомира Димитрова, психотерапевт и експерт по спортно хранене, според която „есента е много красив сезон, който храни и душата и тялото“. Затова е добре да припомним, какво от даровете на есента, можем да сложим на своята трапеза, защото с красотата, с която ще го поднесем, ние ще нахраним и своята душа.

„Есента е богата на много цветове, които по отношение на хранителните ползи ни носят много витамини, бета каротин, това е червеният пигмент, който придава червения, оранжевия и жълтия цвят на плодовете и зеленчуците. Можем да си го набавим с моркови, тикви, сладък картоф. Но трябва да имаме предвид, че тялото го превръща в провитамин А, който се бори с оксидативния стрес и подобрява комуникативните способности“, коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.

Тя напомни, че сред дарове на есента са ябълките и крушите, които можем да хапваме в различни варианти – сурови, в печива и десерти. Много полезни са и екзотичните плодове, с които можем да си осигурим наслада от различни географски ширини. Сред характерните за сезона са ананаса, папаята, помелото. Да не забравяме и кестените, които са богати на Витамин 6, който успешно може да повиши имунитета ни през този сезон.

„Цвекло, земна ябълка, цикория, селъри, резене, пащърнак, хрян – всички тези полезни храни ще ни изградят силен имунитет, като уютната атмосфера, спокойствието и съчетаването на цветовете на есента, с тези на трапезата и по отношение на декорацията, със сигурност ще ни нахрани и физически и  духовно“, допълни психотерапевтът.

За декорация на трапезата можем да използваме отново даровете на есента - шишарки, лешници, кестени, сухи листа и цветя, които можем да си осигурим с една приятна разходка сред природата.

Есенните депресии са често срещано състояние през този сезон, което също можем да преборим с цветовете на есента както в храната, така и в облеклото ни.

„Нещо, което е красиво и радва окото, със сигурност има добавена стойност и за психиката ни. По този начин ние се успокояваме и си даваме надежда, че предстои нещо красиво. Нека не забравяме, че зимният сезон е свързан с едни от най-хубавите християнски празници, така че, ако още отсега настроим мисълта си на тази вълна, ние в никакъв случай няма да попаднем в клопката на есенните депресии. Нормално е всеки човек да се почувства на кръстопът, сменяйки сезона, сменяйки дрехите в гардероба. Затова, нека дори и през зимния сезон се обличаме цветно, когато това отговаря на душевното ни състояние. Като прибавим хубавите плодове и зеленчуци, хубавата трапеза , спокойната обстановка, свещите около нас, всичко това вкупом, дори и без да усетим, ще допнирене за доброто ни настроение. И да не забравяме позитивното мислене, защото, когато очакваме нещо хубаво, обикновено го привличаме и материализираме“, категорична е Любомира Димитрова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:



По публикацията работи: Весела Сукалинска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Работата със специалните деца е благословия

Петър Астинов, учител на деца със специални образователни потребности в Център за специална и образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ – Благоевград, стана носител на приза „Учител на годината“. Наградата е от Синдиката на българските учители и е в направление „Възпитателна работа, извънкласни и извънучилищни дейности, училищни психолози и..

публикувано на 20.05.24 в 15:07

Все повече дами искат да усвоят тънкостите на пчеларската професия

27 са курсистите, които тази година усвояват тънкостите на пчеларската професия, в първия и единствен засега у нас, Пчеларски университет. Тазгодишният цикъл на обучение започна в началото на годината и приключи миналата събота. За да се стимулират начинаещите пчелари се предлагат и стипендии, те са общо 10 за този сезон, има и 5 награди за..

публикувано на 20.05.24 в 13:21

Теодор Недев: Благодарен съм за четирите години в АУБ и в Благоевград

Теодор Недев е абсолвент от 30-тия випуск 2024-та на Американския университет. Преди броени дни, заедно със 196 бакалаври и 23 магистри, получи своята диплома. Бил е президент на Клуба по инвестиционен мениджмънт към АУБ за учебната 2022/2023 година, част е от младежката организация „България на младите“. От две години работи в Института за..

публикувано на 20.05.24 в 09:20

Европейска нощ на музеите в Благоевград

С удължено работно време, безплатен достъп до експозициите и богата програма, Регионалният исторически музей – Благоевград отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите в съботния ден, на 18 май.  По традиция инициативата започна с така наречената "Малка нощ", чиято програма бе посветена на детската публика. Официалното й откриване стартира в 14:30 с..

публикувано на 18.05.24 в 17:44

Геймингът и поведенческото пристрастяване

Дигиталните зависимости са част от поведенческото пристрастяване, към което се отнасят още хазарта, пазаруване, гледане на порно и всички производни идващи от дигитални устройства. На това мнение е психолгът Георги Млеканов. Проблемът с пристрастяването към електронните игри е със задълбочаващи последствия  за развитието на младите хора,..

публикувано на 17.05.24 в 14:40

Край на рекламите на хазарт

От днес, 17 май,  влиза в сила забраната на реклами за хазарт във всички медии, както и наличието на билбордове в близост до учебни заведения. Новият закон за хазарта въвежда почти пълна забрана на рекламите на хазартни игри в телевизии, радиа и сайтове. Той бе обнародван на 14 май в „Държавен вестник“. Според новия закон  хазарта се..

публикувано на 17.05.24 в 14:10

Дърворезбени кръстове – изкуство в миниатюра

Дървените кръстове с резбована миниатюрна в православните храмове в нашата страна са обект на изследването на д-р Вера Атанасова-Кавачева, уредник в Националния исторически музей. В ефира на Радио Благоевград тя обясни, че тези църковни предмети представляват интерес заради трудността на своята фина изработка и „защото свидетелстват за..

публикувано на 17.05.24 в 11:41