Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомира Димитрова: Даровете на есента хранят душата и тялото

Цветовете на този прекрасен сезон, есента, могат да ни вдъхновят за едно вкусно, красиво и полезно есенно меню, което да ни дари със здраве и добро настроение. В това е убедена Любомира Димитрова, психотерапевт и експерт по спортно хранене, според която „есента е много красив сезон, който храни и душата и тялото“. Затова е добре да припомним, какво от даровете на есента, можем да сложим на своята трапеза, защото с красотата, с която ще го поднесем, ние ще нахраним и своята душа.

„Есента е богата на много цветове, които по отношение на хранителните ползи ни носят много витамини, бета каротин, това е червеният пигмент, който придава червения, оранжевия и жълтия цвят на плодовете и зеленчуците. Можем да си го набавим с моркови, тикви, сладък картоф. Но трябва да имаме предвид, че тялото го превръща в провитамин А, който се бори с оксидативния стрес и подобрява комуникативните способности“, коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.

Тя напомни, че сред дарове на есента са ябълките и крушите, които можем да хапваме в различни варианти – сурови, в печива и десерти. Много полезни са и екзотичните плодове, с които можем да си осигурим наслада от различни географски ширини. Сред характерните за сезона са ананаса, папаята, помелото. Да не забравяме и кестените, които са богати на Витамин 6, който успешно може да повиши имунитета ни през този сезон.

„Цвекло, земна ябълка, цикория, селъри, резене, пащърнак, хрян – всички тези полезни храни ще ни изградят силен имунитет, като уютната атмосфера, спокойствието и съчетаването на цветовете на есента, с тези на трапезата и по отношение на декорацията, със сигурност ще ни нахрани и физически и  духовно“, допълни психотерапевтът.

За декорация на трапезата можем да използваме отново даровете на есента - шишарки, лешници, кестени, сухи листа и цветя, които можем да си осигурим с една приятна разходка сред природата.

Есенните депресии са често срещано състояние през този сезон, което също можем да преборим с цветовете на есента както в храната, така и в облеклото ни.

„Нещо, което е красиво и радва окото, със сигурност има добавена стойност и за психиката ни. По този начин ние се успокояваме и си даваме надежда, че предстои нещо красиво. Нека не забравяме, че зимният сезон е свързан с едни от най-хубавите християнски празници, така че, ако още отсега настроим мисълта си на тази вълна, ние в никакъв случай няма да попаднем в клопката на есенните депресии. Нормално е всеки човек да се почувства на кръстопът, сменяйки сезона, сменяйки дрехите в гардероба. Затова, нека дори и през зимния сезон се обличаме цветно, когато това отговаря на душевното ни състояние. Като прибавим хубавите плодове и зеленчуци, хубавата трапеза , спокойната обстановка, свещите около нас, всичко това вкупом, дори и без да усетим, ще допнирене за доброто ни настроение. И да не забравяме позитивното мислене, защото, когато очакваме нещо хубаво, обикновено го привличаме и материализираме“, категорична е Любомира Димитрова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:



По публикацията работи: Весела Сукалинска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50

Да спасим културното наследство в село Извор

Продължава дарителската кампания  за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..

публикувано на 30.01.25 в 17:18

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..

публикувано на 30.01.25 в 15:00

Цените на храните в Германия са почти като в България, за разлика от доходите

„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..

публикувано на 30.01.25 в 13:56

Европейските общества трябва да се вглеждат внимателно в процесите на Балканите

В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..

публикувано на 30.01.25 в 12:02