Библиотеката на VII СУ „Кузман Шапкарев“ Благоевград по показатели е третото училище в България с най-богат библиотечен фонд. Съдържа над 21 хиляди библиотечни единици, от които над 15 хиляди тома художествената и научната литература. Училището е едно от тези, които ще бъдат подпомогнати финансово от Министерството на образованието и науката за подобряване на средата и обогатяването на фонда с 23 000 лв.
„Нашите читатели не падат под 860 на година. Даже с всяка година се учеличават с 30, 40 човека. Дори ученици, които са завършили 7-ми и 12-ти клас продължават да идват и да ползват нашата библиотека. Ползва се и от много граждани, от родители на нашите ученици, от колеги, от учители от други училища, от граждани от квартала също“ – споделя библиотекарят Искра Шишкова. За слушателите на Радио Благоевград тя сподели, че вече 15 години през месеците април и май организират „Празници на словото“, а добрият опит ползват колеги от други училища в населени места от цялата страна.
„Сега, през месец октомври, правим библиотечни уроци с децата от 1-ви клас. Запознаваме ги с правилника на библиотеката; с реда, по който могат да заемат книжки; пускаме им любими приказки. Макар и малки, те вече познават авторите Андерсен, Шарл Перо, Братя Грим и е много приятно“, допълва Шишкова.
По Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ МОН ще финансира 642 училища и 10 центъра за специална образователна подкрепа. Общото финансиране е в размер на близо 10 милиона лева. 30 училища от област Благоевград ще получат финансиране по Националната програма модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“. Освен VII СУ „Кузман Шапкарев“ Благоевград, 23 000 лв. ще бъдат подпомогнати още 4 гимназии - ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ в Благоевград, ПМГ „Акад. Сергей Корольов“ Благоевград, НПГ „Димитър Талев“ гр. Гоце Делчев и ЗПГ „Климент Тимирязев“ гр. Сандански.
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..