Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Номинираният за "Будител на десетилетието" Лазар Радков пред Радио Благоевград

Младият и вдъхновяващ Лазар Радков направи истинска революция в дарителската култура в нашето общество през последните години. Като основен двигател на кампанията "Капачки за бъдеще" увлече хиляди българи, които събират стотици тонове пластмасови капачки, използвани за закупуване на кувьози и детски линейки, за болници в малки и големи населени места. Радков е сред десетте номинирани в инициативата на БНР и Ива Дойчинова за "Будител на десетилетието". Тази номинация той приема, типично в негов стил, изключително скромно, като казва, че наградите и церемониите са панаир на суетата и най-важното е свършената работа през годините. 

"За някои хора тези неща са важни, някои хора тези неща ги ласкаят, но в крайна сметка нещата опират до това какво вършим, какво удовлестворение имаме самите ние от свършената работа и как сме успяли да променим живота на другите хора. Това са единствените неща, които имат някакъв смисъл, някакво значение. Аз съм изключително доволен за всички хора, които успяхме да повлияем през годините, за всички животи, които успяхме да спасим. Мисля, че това е напълно достатъчно", коментира пред Радио Благоевград основателят на кампанията "Капачки за бъдеще", като допълни, че всяка дарена линейка и апаратура са сами по себе си награда, защото са плод на неговите и усилията на всички, които са се включили в кампанията. 

На 28 октомври инициативата за капачки, помагащи на болниците, ще навърши 6 години. Досега от фондацията са купени и дарени за болниците в България 22 кувьоза за недоносени бебета, 5 неонатални линейки и 2 офроуд линейки. 

"В началото самото Министерство на здравеопазването нямаше информация колко са новородените, колко от тях са недоносени, с колко кувьози се разполага в болниците в страната и в какво състояние са. Те ни дадоха в началото данни за 7-8 болници. След това им казахме: "Дайте за общиснките, тези които са извън областните центрове", те ни казаха "няма да ви дадем". Тогава решихме, че ще си намерим информацията сами. За една седмица събрахме такава за 30% от общинските болници данни. Хората звъняха на познати, приятели, на доктор, на сестра, директно в болницата. Събрахме информацията. 2017 година дарихме един кувьоз, 2018 година -два, 2019 година -още 19 кувьоза дарихме, през 2020-та вече знаехме в коя болница от какво има нужда, дарихме 45 медицински уреда на още 14 болници. Следващата година мисля да направим същото, понеже с линейките на този етап приключваме", разказа пред Радио Благоевград Радков. 

Тази неделя бе дарена петата неонатална линейка, която ще помага на бебета в нужда, родени в Стара Загора, Казанлък, Сливен, Нова Загора, Ямбол. Есенната кампнаия на "Капачки за бъдеще" беше с идеята да събере средства за шеста линейка, но болницата, на която тя трябваше да бъде дарена, е намерила финансиране. 

Кампанията успя да се превърне в една от най-успешните в национален мащаб и да ангажира стотици хора в мисията да помагат, а най-значимото в нея, според Лазар Радков е, че тя успя да възпита децата в добротворчество. 

"Наблюдавайки колко много учлища и детски градини се включват, колко много деца, всъщност си дадох сметка, че ние тази кампнаия трябва да я задържим едно 10-15 години, да е активна. По един много фин начин децата се научават да работят заедно, научават се на солидарнст, доброволчество, добротворчество, да пазят околната среда. Най-вече по един пасивен и ненатрапчив начин, се научават, че когато правиш нещо мъничко, но смислено всеки ден, заедно с още много хора, това се натрупва. Капачка по капачка, по капачка, каачка, която е един грам, се натрупва до някакви милиарди капачки, които се рециклират, от тях се купуват кувьози, линейки, които са спасили вече хиляди животи и тепърва ще продължават да спасяват. Децата по един много фин, лек начин, това го научават, възпитават се в тези ценности и ще пораснат до възрастни хора, които ще знаят", споделя Раков. 

Успехът на кампанията Радков си обяснява с личния пример. "Нещата, в които вярвам, аз ги правя и аз ги живея. Смятам, че хората забелязват това, оценяват го и това е нещото, което ги привлича. Аз винаги съм предпочитал делата ми да говорят за моите намерения и като искам да правя нещо, аз съм първият човек, който започва да го прави. Историята е показала, че чисто статистически големите оромени не се правят от масата от населението, те се правят от някакъв малък процент от хора. Това са доброволците. Някой, като каже, че в България всичко е много зле и хората са такива и такива - Не, човек, просто ти, където си и това, с което се занимаваш, просто си в кофти среда. Хвани се в една доброволческа кампания, да видиш хората, които са там! - Вярвам, че доброволчеството е един от стълбовете, върху които се развива всяко едно модерно, цивилизовано общество", казва Лазар Радков. 

За мисията да бъдеш добротворец, чуйте повече в разговора на Ваня Бахчиванова с Лазар Радков.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бюджетът за 2025 година на Община Благоевград - бюджет на действието

Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.  Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..

публикувано на 10.04.25 в 09:44

Център за спешна медицинска помощ има в Дупница, няма кабинет за неотложна помощ

През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините  Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..

публикувано на 09.04.25 в 10:42

Когато годините са само цифра…

Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..

публикувано на 09.04.25 в 09:36

Лесовъдът на годината: Нужно е повече разбиране на нашата професия от обществото

Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината.  Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..

публикувано на 08.04.25 в 16:09

Двудневен рок фестивал в Американския университет в България

Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club  към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..

публикувано на 08.04.25 в 14:19
Найден Зеленогорски

Районирането на България – какво предстои и защо е важно?

Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..

публикувано на 07.04.25 в 09:54

За франкофонския дух в Благоевград и за френската култура с любов и вдъхновение

Френската култура, с която съм  израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен,  ме е водила като  н ишка ,  която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език  винаги е бил мост за мен ,  както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..

публикувано на 05.04.25 в 10:14