Специализираната болница за лечение на онкологични заболявания в Благоевград, която е единствената в Югозападна България, е покрила дълговете си и вече функционира нормално и без притеснения. Това заяви в ефира на Радио Благоевград управителят д-р Теодор Велчев.
Към 31 декември 2020 година здравното заведение е имало натрупана загуба от 4,7 млн. лева. Следващата година сумата нараства с още 678 000 лева. Дълговете са към доставчици, основно на лекарства, като някои от фармацевтичните компании начисляват и солени лихви.
„През октомври 2022 година успяхме да вземем банков кредит в размер на 1,5 млн. лв., с който погасихме натрупаните задължения, а през април тази година влязохме в абсолютен финансов баланс и вече работим без никакви просрочия“, подчерта д-р Велчев.
Той допълни, че този успех е постигнат с усилията на целия екип, както и с помощта на Община Благоевград.
В момента болницата няма просрочия и работи спокойно като общинско дружество.
„Ние сме търговско дружество. Независимо дали ще сме общинска или държавна болница, приходите ни идват основно от НЗОК и от платени услуги. Общината пък подпомага от капиталовите си разходи за поддържане на сградния фонд на здравното заведение. Държавата ни съдейства в случаите, когато е необходимо за издаване на разрешителни и лицензи. За всичко останало се справяме сами“, допълни д-р Велчев.
В кадрово отношение болницата също стои стабилно.
„Не бих казал, че има липса на кадри. Напротив, за последната година и половина имаме назначени десет нови лекари и медицински сестри. Всички отделения са обезпечени кадрово. Когато встъпих в длъжност през ноември 2021 година, първото нещо, което направих, е да акредитираме нашата болница да стане база за допълнително обучение и специализация на млади лекари. Получихме от Министерството на здравеопазването петгодишна акредитация и в момента има колеги, които се обучават в различни направления като лъчетерапия, химиотерапия. Така че в това отношение също работим напълно спокойно“, увери управителят на благоевградската болница по онкология.
Чуйте цялото интервю на Мария Благоева с д-р Теодор Велчев в прикачения файл.
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...