Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Михаил Околийски:

Профилактиката на болестите е един от основните ми приоритети

В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград заместник министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. д-р Михаил Околийски поздрави българските лекари по повод 19 октомври – Деня на българския лекар.  Хората, които съчетават в професията си наука, изкуство, умения, търпение. „Бих добавил и тяхната неуморна мотивация да работят за здравето на пациентите. Казвам го не като клише, а наистина в тези много трудни условия за упражняването на лекарската професия, те продължават да показват висок професионализъм и високи професионални стандарти – както лекарите, така и другите медицински специалисти. Свидетели сме на това, че много специалности стават изключително дефицитни. Естествено е хората да искат да се развиват, да имат най-добрите възможности за специализация и реализация,  за работа. В българските условия, особено в държавните лечебни заведения, където заплатите не са така високи, както в частните, понякога е героизъм да се упражнява тази високо отговорна професия“ – каза доц. Околийски и  посочи, че профилактиката на заболяванията и промоцията на здравето е един от най-големите му приоритети. От една страна да не стига до лечение и да се влиза в разходи, да има доплащане за лекарства и други интервенции, от друга – хората да запазят живота си без заболявания.


 

 Доц. Околийски акцентира върху работата на Министерството на здравеопазването по отношение профилактиката на заболяванията.  „Това, което ние правим до голяма степен касае изпълнението на няколко национални програми за превенция и борба с незаразните хронични заболявания, с някои инфекциозни заболявания. Активно работим по т.нар. профилактичен календар. Оказва се, че хората, които са длъжни веднъж годишно да провеждат профилактичен преглед – само 38% го правят. Според мен основната причина хората да не провеждат този преглед е, че не осъзнават ценността му за здравето и възможността да се възползват от безплатни прегледи и скрининг изследвания. Това касае както жените, така и мъжете. Тези изследвания могат да ги предпазят от рак, сърдечно-съдови заболявания. Ние чрез включването на общопрактикуващите лекари, но и с директна връзка с пациентите, ще ги убедим, че е от ключово значение провеждането на подобен тип профилактичен преглед.

  Това, което  също искаме да направим е да основем профилактичен фонд, за който имаше разговор и с министъра на финансите. Този акциз, който се дължи от индустрии, които имат вредно влияние върху здравето, каквито са тютюневата и алкохолната – там се отчислява 1% финансови средства, които до този момент по закон би трябвало да се дават за профилактика, но някак потъваха в държавния бюджет. Ние искаме в отделен фонд тези средства да бъдат налични за подобен тип профилактични програми.


    Третото, което е изключително важно е въвеждането на здрнавно образование в училищата. Ние го направихме част от Плана за възстановяване и устойчивост. Има малко забавяне, но се надявам част по-скоро във всяко българско училище, съобразено с възрастта на детето от 1 клас, да се чуват определени послания за това как да запази здравето си, защо е важно да не практикува вредни поведения като тютюнопушене, липса на физическа активност, затлъстяване, да не се заседява пред смарт телефона или пред компютъра. Защото тези деца, които така се научат да живеят като малки, след това стават възрастни, които пушат, затлъстели са, и са в много по-голям риск от сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Това, което искаме да направим е да прекъснем тази вредна зависимост“. Доц. Околийски посочи, един от приоритетите на МЗ е да бъдат облекчени здравните професионалисти, лекарите, за да се запази  психичното им здраве и да ги предпазят от бърнаут синдрома.

  Заместник-министърът заяви, че има недостиг на специалисти в болнични заведения по определени специалности като патоанатоми, анестезиолози и болници трудно поддържат нивото на компетентност. „Търсят се възможности да запазим младите хора в системата, не след завършването да мигрират, за да специализират в чужбина. Това не е свързано само с пари, моите наблюдения сочат, че трябва да имат добри условия на труд – човекът да види своя интерес и да остане по възможност в населеното място, от което е и там да практикува, да бъде при семейството си. А не немил-недраг да отиде някъде в чужбина, където също има определени плюсове, но трябва  тепърва да се доказва. Аз съм завършил в Германия и съм живял 10 години там – знам какви са предимствата, но избрах да се върна в България, защото смятам, че тук има чудесни възможности да практикува човек професията, която има.“

  Доц. Околийски изрази надежда, че ще  има приемственост и при следващи управляващи да бъдат продължени проектите, по които сега се работи, както  и добрите практики.



По публикацията работи: Весела Сукалинска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малчугани от Благоевград се запознават със „Значимостта на медоносната пчела“

С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..

публикувано на 31.10.24 в 14:46

XI ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград с мобилности по програма „Еразъм+“

Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..

публикувано на 30.10.24 в 14:20

"Картини от сърце" разкриват общата любов към изкуството на свекърва и снаха от Перник

Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..

публикувано на 30.10.24 в 14:07

Десислава Николова: Нарушенията на закона не бяха малко

За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..

публикувано на 29.10.24 в 10:11
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52