Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Михаил Околийски:

Профилактиката на болестите е един от основните ми приоритети

В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград заместник министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. д-р Михаил Околийски поздрави българските лекари по повод 19 октомври – Деня на българския лекар.  Хората, които съчетават в професията си наука, изкуство, умения, търпение. „Бих добавил и тяхната неуморна мотивация да работят за здравето на пациентите. Казвам го не като клише, а наистина в тези много трудни условия за упражняването на лекарската професия, те продължават да показват висок професионализъм и високи професионални стандарти – както лекарите, така и другите медицински специалисти. Свидетели сме на това, че много специалности стават изключително дефицитни. Естествено е хората да искат да се развиват, да имат най-добрите възможности за специализация и реализация,  за работа. В българските условия, особено в държавните лечебни заведения, където заплатите не са така високи, както в частните, понякога е героизъм да се упражнява тази високо отговорна професия“ – каза доц. Околийски и  посочи, че профилактиката на заболяванията и промоцията на здравето е един от най-големите му приоритети. От една страна да не стига до лечение и да се влиза в разходи, да има доплащане за лекарства и други интервенции, от друга – хората да запазят живота си без заболявания.


 

 Доц. Околийски акцентира върху работата на Министерството на здравеопазването по отношение профилактиката на заболяванията.  „Това, което ние правим до голяма степен касае изпълнението на няколко национални програми за превенция и борба с незаразните хронични заболявания, с някои инфекциозни заболявания. Активно работим по т.нар. профилактичен календар. Оказва се, че хората, които са длъжни веднъж годишно да провеждат профилактичен преглед – само 38% го правят. Според мен основната причина хората да не провеждат този преглед е, че не осъзнават ценността му за здравето и възможността да се възползват от безплатни прегледи и скрининг изследвания. Това касае както жените, така и мъжете. Тези изследвания могат да ги предпазят от рак, сърдечно-съдови заболявания. Ние чрез включването на общопрактикуващите лекари, но и с директна връзка с пациентите, ще ги убедим, че е от ключово значение провеждането на подобен тип профилактичен преглед.

  Това, което  също искаме да направим е да основем профилактичен фонд, за който имаше разговор и с министъра на финансите. Този акциз, който се дължи от индустрии, които имат вредно влияние върху здравето, каквито са тютюневата и алкохолната – там се отчислява 1% финансови средства, които до този момент по закон би трябвало да се дават за профилактика, но някак потъваха в държавния бюджет. Ние искаме в отделен фонд тези средства да бъдат налични за подобен тип профилактични програми.


    Третото, което е изключително важно е въвеждането на здрнавно образование в училищата. Ние го направихме част от Плана за възстановяване и устойчивост. Има малко забавяне, но се надявам част по-скоро във всяко българско училище, съобразено с възрастта на детето от 1 клас, да се чуват определени послания за това как да запази здравето си, защо е важно да не практикува вредни поведения като тютюнопушене, липса на физическа активност, затлъстяване, да не се заседява пред смарт телефона или пред компютъра. Защото тези деца, които така се научат да живеят като малки, след това стават възрастни, които пушат, затлъстели са, и са в много по-голям риск от сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Това, което искаме да направим е да прекъснем тази вредна зависимост“. Доц. Околийски посочи, един от приоритетите на МЗ е да бъдат облекчени здравните професионалисти, лекарите, за да се запази  психичното им здраве и да ги предпазят от бърнаут синдрома.

  Заместник-министърът заяви, че има недостиг на специалисти в болнични заведения по определени специалности като патоанатоми, анестезиолози и болници трудно поддържат нивото на компетентност. „Търсят се възможности да запазим младите хора в системата, не след завършването да мигрират, за да специализират в чужбина. Това не е свързано само с пари, моите наблюдения сочат, че трябва да имат добри условия на труд – човекът да види своя интерес и да остане по възможност в населеното място, от което е и там да практикува, да бъде при семейството си. А не немил-недраг да отиде някъде в чужбина, където също има определени плюсове, но трябва  тепърва да се доказва. Аз съм завършил в Германия и съм живял 10 години там – знам какви са предимствата, но избрах да се върна в България, защото смятам, че тук има чудесни възможности да практикува човек професията, която има.“

  Доц. Околийски изрази надежда, че ще  има приемственост и при следващи управляващи да бъдат продължени проектите, по които сега се работи, както  и добрите практики.



По публикацията работи: Весела Сукалинска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58