Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хуманитарна помощ достигна Ивицата Газа

Автор:

Хуманитарна помощ достигна Ивицата Газа за пръв път от началото на новата война между Израел и Хамас. В Кайро започна форум за мир, в който враждуващите страни не участват.
Пунктът "Рафах" отвори, за да допусне 20 камиона от Египет. Те са натоварени с храни, лекарства и гориво, един е пренасял голям брой ковчези. След влизането на 20-те камиона, други са били разтоварвани от египетска страна, докато в Газа празни камиони са паркирани и чакат да пренесат товарите.
Пунктът беше отворен поне временно за хуманитарна помощ, след като в двете седмици след нападението на Хамас в южен Израел, Тел Авив наложи тотална хуманитарна блокада на контролираната от групировката ивица. "Рафах" беше отворен по американско настояване. Хуманитарни организации смятат влязлата помощ за крайно недостатъчна, а от ООН се надавят това да е само началото.
Според здравните власти на Хамас, 4385 души са загинали при израелските удари срещу ивицата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обновиха кметствата в Бачево и Горно Драглище

Приключиха строително-монтажните дейности в кметствата на село Бачево и село Горно Драглище.  Двете обществени сгради бяха обновени по програма за енергийна ефективност. Изпълнените енергоефективни мерки включват подмяна на дограмата, топлоизолация на външните стени, покривите и подовете, както и изграждане на автономни термопомпени агрегати. На..

публикувано на 19.05.25 в 11:29

БАН: Смъртността в България остава най-висока в Европа

Смъртността в България остава най-висока в Европа, информират от Институтът за изследване на населението и човека - Българската академия на науките (ИИНЧ - БАН).  Общият среден коефициент в Европа е 10,8% за 2023 г., а у нас е 15,7 на сто. През 2024 г. общият коефициент на смъртност в нашата страна бележи лек спад до 15,6% спрямо предходната година и..

публикувано на 19.05.25 в 10:34

Ограничения в движението по АМ „Струма”

Поетапни ремонтни дейности в участъци от АМ "Струма“ на територия на област Кюстендил, започват от днес. По време на работата ще се въвеждат временни промени в организацията на движението, като трафикът ще се пренасочва в лентата, в която не се работи, съобщиха от Областното пътно управление в Кюстендил. Днес промени и ограничение на движението до..

публикувано на 19.05.25 в 10:30

Изложба живопис, дърворезба, рисунки на фамилия Божкилови и ученици!

По случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност се организира изложба на Кирил, Иван и Стоян Божкилови и техни ученици от курсовете по рисуване. Проявата ще се състои на 22 май (четвъртък) от 18:00 ч. в х удожествената галерия в Дома на културата в Сандански. За първи..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Трусове затвориха училищата на гръцкия о-в Евия

Продължават земетресенията на гръцкия остров Евия. Затвориха училищата. Мощно земетресение е регистрирано в Егейско море, няма данни за жертви и разрушения Последното земетресение от 4,6 по Рихтер беше усетено силно и в Атина. През последното денонощие бяха регистрирани трусове с магнитуд от 4,5 и 3,7 по Рихтер, съобщават от Института по..

публикувано на 19.05.25 в 10:02

Църковен календар - 19 май 2025 г.

На 19 май почитаме свети свещеномъченик Патрикий, епископ Пруски (Брусенски) и свети мъченик Калут Египтянин. Свети Патрикий живял през I век и е бил епископ на град Прусия, наричан още Бруса, във Витиния (Мала Азия). Той открито и смело проповядвал учението на Христос Спасителя. За това той бил заловен заедно с трима свещеници, Акакий, Меандър и..

публикувано на 19.05.25 в 09:14

До 25 градуса в понеделник

Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и главно в планините и в Северна България ще има краткотрайни валежи. Ще духа умерен вятър от северозапад.  Максималните температури ще бъдат между 20° и 25°.

публикувано на 19.05.25 в 07:00