Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Станимир Сираков – Лекар на 2023-та:

Гордея се, че работата на екипа ни е на европейската и световната сцена

Един от най-изявените интервенционални неврорентгенолози не само у нас, но в Европа и света – професор Станимир Сираков стана „Лекар на годината“ за 2023 година. В Деня на българския лекар 19 октомври, ръководителят на Референтния център по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ „Свети Иван Рилски“ получи на официална церемония престижното отличие за принос в медицината от Българския лекарски съюз. Той е единственият българин с диплома от Европейския борд по невроинтервенции и е 37-мия специалист по невроинтервенции в света. Освен престижното отличие, през 2017 година той спечели медициски Оскар след като извърши мозъчна операция на 10-годишно дете през артерия на крака му. Всяка седмица прави уникални за страната ни мозъчни операции, които са свързани с лечение на мозъчно-съдови заболявания.

  В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград проф. Сираков разказва за уникалните мозъчни операции, за младите хора, които са част от неговия екип, за избора да остане в България и да помага на болните българи.

  „Определено е имало доза късмет, за да имам шанса и възможността да се развивам и да получа обучението си в чужбина. Без късмет -  и в началото доза  стечение на обстоятелствата, най-вероятно нямаше да имам възможност да работя в тази сфера. В този смисъл се чувствам късметлия, след което положихме много труд, мотивирани от това да успеем да го научим и прилагаме успешно в България“ – казва проф. Сираков. Всяка седмица той извършва високоспециализирани животоспасяващи интервенционални процедури на мозъчни аневризми и облитериране на мозъчни и гърбначно-мозъчни артериовенозни малформации. С какво го провокира тази патология? „По-скоро ми харесаха ендоваскуланите методики, с които се запознах за първи път в шести курс, когато трябваше да решавам своя професионален път напред. Бях много впечатлен от тях и започнах да проучвам къде може да се проведе обучение в чужбина и смятах, че трябва да стана неврохирург. Но се оказа, че за да апликирам своето СВ и да кандидатствам за такива места – трябва да съм специалност „Рентгенология“, което беше странно за мен и неочаквано – поне не беше толкова познато в България. Тогава се насочих към „Рентгенология“, за да започна специализациите в чужбина. Бях запленен от тези иновативни минимално инвазивни методи, които за щастие успявам да прилагам и в България“.


 

  Дисертационният труд на проф. Сираков е на тема „Ендоваскуларно лечение на аневризми с широки шийки“.  По думите му ниска е честотата на диагностицираните с мозъчни аневризми. „От 6 до 10 човека на 100 000 се откриват на година. Това е рядка честота, но животозастрашаващо заболяване, защото ако мозъчната аневризма изкърви, може или да убие човека, или да доведе до неговата тежка инвалидизация. Годишно в България се откриват около 500-600 такива мозъчни аневризми, като повечето от тях през последните години третираме ендоваскуларно. Чрез нея щадим пациента за разлика от класическата неврохирургия, при която намесата е по-голяма и възстановителния период е по-дълъг за пациента“.

  Според проф. Сираков има много рискови фактори, но няма такива, които да довеждат категорично до създаването, или появяването на мозъчни аневризми. Това, което се знае, е че те имат сравнително ниска фамилна обремененост. Сред рисковите фактори са тютюнопушенето, неконтролираната хипертония и генетични наследствени фактори за слабост на съединителната тъкан.

  Лекарят на 2023 година не крие, че е получавал предложения за работа в чужбина, но нито едно от тях не е обмислял сериозно. „Още от началото на моя професионален път съм решил, че искам да се развивам в България, да създадем школа, да обучим още хора и да прилагаме това модерно лечение тук, границите на Република България, а не пациентите да се лекуват в чужбина. Така че и до сега не съм се замислял върху нито едно предложение да напусна България и да работя в чужбина. Гордея се, че създадохме екип, вече работим с трима мои колеги, с които се взаимнозаменяеми, и още двама специализанти при нас, които вървят по много добър път и се утвърждават ежедневно. Това ме прави много радостен, че един екип от повече от 5 човека, обучавайки се заедно с  нас през годините са абсолютно взаимнозаменяеми  и самостоятелно могат да извършват тези процедури. Това е голямата радост, че школата ще продължи и се надявам, че това лечение ще бъде достъпно за повече българи, тук на родна земя“.

 

  По отношение очакваните  научни резултати в бъдеще в развитието на интервенционалната неврорентгенология проф. Сираков уточни, че това е сравнително  нова наука в медицината, която вече се развива ежедневно. „Нескромно мога да кажа, че и ние допринасяме тя да бъде на европейската и световна сцена, като имаме публикации за иновативни устройства, за първи път тествани върху хора в България. Казвам хора тествани за самото научно проучване. Така че развиваме освен нови устройства, и нови техники и хората вече ни припознават и виждат на световната сцена, което за нас е голямото признание. И смятам, че нашето развитие ще продължи в тази посока. Гордо и смело мога да кажа, че имаме вече две патентовани методики и устройства, преминали за първи път в света при нас“.

  Добрият резултат при пациента  прави истински щастлив проф. Станимир Сираков. „Когато сме му помогнали, излекуван е и си тръгва в добро общо състояние – за нас това е най-голямата награда, която продължава да ни мотивира да работим занапред“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българско културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55