Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативата „Достъпно за вас“ – полезна за потребителите или вредна за търговците?

Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ изрази отрицателно становище по отношение инициативата на Министерството на икономиката "Достъпно за вас", която трябваше да стартира на 1 ноември. Идеята е търговците, които ще се включат в инициативата, да изготвят седмичен списък на стоки с по-достъпни цени, които супермаркетите трябва да обявят на видно място и да публикуват в седмичните си брошури. Според становището на КЗК обаче, включването в инициативата на търговци на дребно на хранителни стоки ще доведе до ограничаване на ценовата конкуренция между тях, което предполага нарушаване на конституционния принцип на свободна стопанска инициатива.

С тази теза не е съгласен Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища /ДКСБТ/, според когото тази мярка не предполага някакво ограничение. Споразумението между търговските вериги и министерството е на доброволен принцип, при спазването на добрите търговски практики.

„Абсолютно никъде в текстовете няма някаква забрана или ограничение, всичко става доброволно. Това, което е свързано с репутацията, цели добро взаимодействие между държава и бизнес, с оглед всички да положат усилия да се овладеят някакви бурни процеси и то при спазването на добри търговски практики, в така наречената „Зелена книга“. Всеки, който желае да участва в споразумението, ще участва при спазването на добрите търговски практики“, коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.

Според него, благодарение на тази инициатива, потребителите ще разполагат с доста по-широк информационен поток. Във всеки магазин ще има информация за намалените цени на храните и така всеки потребител ще може да подбере своята „потребителска кошница“. В същото време магазините, участващи в инициативата, ще могат да направят много по-добре своята стратегия и ако допуснат изкривяване на цените, да понесат и „репутационен риск“. И това става абсолютно доброволно.

Владимир Иванов е категоричен, че въпросната мярка не би имала никакво влияние върху ценообразуването, затова тя може да се определи като полезна.

„Друг е въпросът, че тя би могла да развие едно трайно взаимодействие и въпросният начин на търговия да се пренесе върху цялата гама, защото тук става въпрос за 7 продуктови гами, около 50 продукта от първа необходимост. Така че, да се критикува мярката преди да е започнала, камо ли да се слагат едни тежки определения, не е коректно“, допълни председателят на ДКСБТ.

Според Владимир Иванов, решението на проблема с цените на храните трябва да започне от решаването на проблемите в земеделието. Трябва да се увеличи делът на земеделските производители, които трябва да се кооперират, да се развива модерно земеделие, за да се произвежда повече и по-качествена българска продукция.

„Ако ние увеличим нашето земеделско производство, особено, ако променим структурата му, ще видим един съвсем различен пазар на храни. Ако имаме големи сдружения на земеделски производители, тогава ще се повиши моментално конкурентната среда, тогава няма да има нужда да търсим някакви съпътстващи мерки. Единственият начин, който е измислен в развития свят, са така наречените кооперативи. Добрата практика вече се прилага в развитите държави. Това води до повече стока, до повече благоденствие. Това е комплекс от действия, които изискват време и доста работа“, допълни председателят на ДКСБТ.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38