Решението на Централната избирателна комисия да се гласува само с хартиени бюлетини на днешните местни избори се приема по-скоро като облекчение за част от членовете на секционните избирателни комисии. Според тях, по този начин по-лесно ще се обработват бюлетините в края на изборния ден.
„На минали избори, когато имаше и машинно гласуване, се получаваха повече грешки, сега, само с гласуване на хартия, мисля, че процесът ще бъде облекчен“, коментира за БНР Анелия Иванова председател на избирателна секция в Трето основно училище в Благоевград. Затова и новината за гласуване само с хартиени бюлетини е зарадвала членовете на изборните комисии.
„Зарадвахме се защото, ако е само машинно е чудесно, или само хартиено , но когато са смесени, тогава работата е двойна. Така че, бяхме само за машинното гласуване, но в случая като избраха хартиения носител, пак сме доволни, поне ще броим само веднъж“, допълни Анелия Иванова.
740 са гласоподавателите в благоевградското село Рилци, които бяха активни още в началото на изборния ден. Поради тази причина, в 130 са секция са поставени два паравана за гласуване. Председателят на секционната избирателна комисия в Рилци Дора Зашева е на мнение, че липсата на машинно гласуване ще облекчи обработването и предаването на изборните книжа. Опитът й в предишни избори показва, че най-масовата грешка е при гласуването с преференции за общински съветници.
„На местни избори специално моите впечатления са, че недействителните бюлетини идват от преференциите за общински съветници. Всеки е обещал да гласува с преференция за свой близък и е запомнил неговата преференция, но забравя отпред да отбележи партия или коалиция. Ние не можем да гадаем, той за кого иска да гласува. Това е най-масовата грешка“, категорична е Дора Зашева.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
10 български пожарникари участват в гасенето на пожара, който бушува в средния ръкав на гръцкия остров Халкидики. Информацията беше потвърдена от главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Първият модул от 20 български огнеборци замина преди два дни в южната ни съседка по механизма..
Филмът на Емил Спахийски „Денят, в който тя ще се роди” получи голямата награда за най-добър български филм на проведения в Перник 22-ри Международният фестивал за късометражно кино „В Двореца”. Фестивалът завърши снощи със специална прожекция на филма „Гунди: легенда за любовта“, организирана в рамките на фестивала от "Кино под звездите". Отличният..
Мечка с три мечета бе уловена от камерите на ловци в симитийското село Брежани. Преди това местните, които зареждат хранилките с царевица за дивите прасета, виждат мечка, която се е качила на дървото, към което е прикачено хранилката, и я е блъснала. Друга мечка пък е нападнала пчелните кошери на жител на село Брежани. Пред репортер на Радио..
Нов водопровод ще свързва Драгичево с водопроводната мрежа на Перник. В момента най- голямото пернишко село се захранва с вода от Пречиствателната станция за питейна вода "Рударци" и Витошките водохващания. Недостигът на питейна вода налага ново решение за водоснабдяването му, съобщават от общината. Община Перник е обявила обществена поръчка за..
9 са свободните места за новата математическа паралелка от V клас в дупнишката ПГ “Христо Ботев”. Те ще бъдат обявени за второ класиране. “Кандидатстваха 25 ученици, от тях 17 са одобрени от РУО – Кюстендил”, информира директорът на гимназията Любомир Георгиев. Той е оптимист, че паралелката ще се формира успешно, въпреки че минимумът е от 18 ученици...
10 междублокови пространства в кварталите „Струмско“, „Еленово“ и „Ален мак“ ще бъдат озеленени и ще бъде изградена поливна система, стана ясно на пресконференция в Община Благоевград. Проектът на стойност над 2 милиона лева е одобрен и започва реализирането му. Затревяване, пешеходни алеи и поливни системи в междублоковите пространства са..
Благоевградското село Бучино е на воден режим. Резервоарът е пресъхнал, зарежда се с питейна вода два пъти в седмицата. Повечето хора в селото решават проблема със сонди и бунари. „Положението от година на година става все по-зле. Миналата година минахме на режим в края на месец юли, а сега още от юни. Нивото на водата във водохващането..