Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да бъдат изоставяни по-малко деца с увреждания у нас?

Автор:

Повече информация за отглеждането на дете с увреждания и допълнителна подкрепа от психолог и други специалисти за такива родители – това са част от мерките срещу изоставянето на деца, които предлагат от сдружението "Шанс за умения". В началото на седмицата организацията представи идеи за промени в Закона за закрила на детето, с които да се работи по-ефективно срещу изоставянето на деца с увреждания. Как в момента държавата предотвратява това и какво се случва със семействата, решили да отглеждат своите деца със специални потребности, разказва Елена Бейкова. 

Няма грижа за родителите на деца с увреждания, твърди Нели Расийска, майка на 6-годишния Божидар, който е с аутизъм. Тя е от онези родители, които за миг не са помисляли да изоставят детето си въпреки проблемите в развитието му. Проблеми, които се проявяват на 2-годишна възраст. 

"С поставена диагноза тръгнахме по специалисти, които да му помогнат да се справя с живота. Подкрепата от държавата се изразява в тази финансова помощ, която не е актуализирана от 7 години."

Помощта е различна - от 350 лева месечно за децата с най-леките увреждания, до 930 лева за децата с най-висок процент на увреждане в ТЕЛК решението. Оттам нататък семейството започва да се учи как да се грижи за своето специално дете. 

"Проба-грешка. Човек сам се учи в движение", потвърждава Нели Расийска, която също посещава психолог, за да се справи с проблема на семейството. 

Нели Расийска  Снимка: Личен архив
Нели Расийска Снимка: Личен архив

Според Нели държавата има сериозни пропуски в политиката си за превенция на изоставянето и за задържането на децата в биологичните им семейства. 

"В този момент, в който стане ясно, че детето има дефицити, че има увреждания, още от болницата, още от родилното отделение най-важният човек до това семейство трябва да бъде психологът."

Когато една родилка е разколебана дали ще може да се грижи за своето бебе, с увреждания или без, първият човек, който идва на помощ в столичната АГ болница "Майчин дом", е Маргарита Илиева. Тя е социален работник в лечебното заведение от повече от 3 години. Заедно с психолога на болницата разговарят с майката, за да разберат причината за нейното желание да остави детето. Най-често това са липсата на битови условия, на финансови средства и на семейна подкрепа.

В подкрепа на родилката и като превантивни мерки срещу изоставянето на бебе в болницата идват социални работници от фондация "За нашите деца", които дават на майката съвети и информация с какво биха могли да ѝ помагат занапред, разказва Илиева.

Ако все пак майката вземе решение да остави детето си, социалните служби търсят варианти за отглеждане от роднини или го настаняват в приемна грижа. За годините, в които Маргарита Илиева е социален работник в Майчин дом, е предотвратено изоставянето на 4 новородени.

По данни на Агенцията за социално подпомагане, през първите 9 месеца на тази година социалните са работили по 232 нови случая на бебета в риск от изоставяне в родилните отделения. Без успешен край са били 27 случая. 

В някои болници все още съветват родителите да оставят дете с увреждания, разказва Нели Расийска, като дава за пример историята на своя близка, родила в частна болница. 

"По време на раждане се установява, че детето има увреждане и по време на изписването на нея са ѝ казали, че много трудно ще се грижи за това дете и по-скоро трябва да намери институция, в която да остави детето."

Държавата трябва да осигури повече специалисти, които да работят с бременни и майки на деца с увреждания, категорична е Марина Бенчева от сдружение "Шанс за умения". Според нея още по време на бременността, когато се знае, че ще има дете с увреждания, следва да започне работа с родителите, която да продължи и след раждането, а от най-ранна възраст проблемът на детето да е във фокуса на специалисти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

25 ПТП-та за една седмица в област Благоевград

25 пътнотранспортни произшествия с 5 ранени лица са регистрирани на територията на област Благоевград през последната седмица. Информацията изнесе днес на редовен брифинг на ОД на МВР Благоевград главен инспектор Сергей Алексиев, Началник сектор „Пътна полиция“. Съставени са 355 акта за установяване на административни нарушения. 1 553 са..

публикувано на 21.10.24 в 12:33

Пускат поетапно парното в Перник

Започна поетапното пускане на парното в Перник, съобщи директорът на „Топлофикация Перник” Борислав Борисов. От дружеството призовават абонатите д а отворят на максимална степен вентилите на радиаторите предварително, за да не се налага допълнително обезвъздушаване на отоплителните тела след пускане на отоплението. Около 20 000 са абонатите на..

публикувано на 21.10.24 в 11:52

Димитър Бербатов дава начало на кампанията "Аз съм добрият пример"

Община Благоевград и детско-юношеската школа (ДЮШ) на ФК „Пирин“ организират кампанията под надслов "Аз съм добрият пример". Началото й ще бъде поставено на 24 октомври от 19.30 часа в зала "Пейо Яворов", като инициативата ще обедини спортисти, ученици, учители, родители, жители и гости на града. Специален гост на събитието ще бъде..

публикувано на 21.10.24 в 10:43

112 години от мъченическата гибел на Стефан Чернев

Всяка година през октомври село Елешница приема гости от село Стойките, смолянското село, където през 1890 година е роден Стефан Чернев в многодетно семейство. Той е най-малък от петимата си братя и от малък закърмен с подвизите на героите, вдъхновен е от Петко войвода. На 5 октомври 1912г. 27-и Чепински и 39-ти Солунски полк от трета..

публикувано на 21.10.24 в 10:39

Пазарът на бързи кредити продължава да расте

Пазарът на бързи кредити продължава да расте. Очевидно хората имат нужда от такива кредити. Това каза в интервю пред БНР Иван Стойков от портала за финансови консултации "Моите пари". Бързите кредити - рискове и регулация Сумата се одобрява в рамките на минути и на час. Става дума за малки суми, които не са от интерес на банките. Това е ниша, която..

публикувано на 21.10.24 в 09:33

Президентството - домакин на инициативата "Мениджър за един ден"

Днес президентската институция ще бъде домакин на инициативата "Мениджър за един ден", съобщават от пресцентъра на държавния глава. Двама младежи ще се включат в работния процес на институцията, като държавният глава Румен Радев ще посрещне в кабинета си Аделина Кънева, ученичка в МГ "Баба Тонка" в Русе, която ще бъде президент за един ден...

публикувано на 21.10.24 в 09:30

Краен срок да се заявява гласуване с подвижна избирателна кутия

До днес може да се подават документи за гласуване в подвижна избирателна секция на 27 октомври - до кмета или кметския наместник по пощата или по електронен път. Към заявлението се прилага и копие от документ от ТЕЛК, НЕЛК или медицинска епикриза за здравословно състояние на избирателя. Ако липсва такова копие - извършва се проверка по служебен път...

публикувано на 21.10.24 в 09:27