Повече информация за отглеждането на дете с увреждания и допълнителна подкрепа от психолог и други специалисти за такива родители – това са част от мерките срещу изоставянето на деца, които предлагат от сдружението "Шанс за умения". В началото на седмицата организацията представи идеи за промени в Закона за закрила на детето, с които да се работи по-ефективно срещу изоставянето на деца с увреждания. Как в момента държавата предотвратява това и какво се случва със семействата, решили да отглеждат своите деца със специални потребности, разказва Елена Бейкова.
Няма грижа за родителите на деца с увреждания, твърди Нели Расийска, майка на 6-годишния Божидар, който е с аутизъм. Тя е от онези родители, които за миг не са помисляли да изоставят детето си въпреки проблемите в развитието му. Проблеми, които се проявяват на 2-годишна възраст.
"С поставена диагноза тръгнахме по специалисти, които да му помогнат да се справя с живота. Подкрепата от държавата се изразява в тази финансова помощ, която не е актуализирана от 7 години."
Помощта е различна - от 350 лева месечно за децата с най-леките увреждания, до 930 лева за децата с най-висок процент на увреждане в ТЕЛК решението. Оттам нататък семейството започва да се учи как да се грижи за своето специално дете.
"Проба-грешка. Човек сам се учи в движение", потвърждава Нели Расийска, която също посещава психолог, за да се справи с проблема на семейството.
Според Нели държавата има сериозни пропуски в политиката си за превенция на изоставянето и за задържането на децата в биологичните им семейства.
"В този момент, в който стане ясно, че детето има дефицити, че има увреждания, още от болницата, още от родилното отделение най-важният човек до това семейство трябва да бъде психологът."
Когато една родилка е разколебана дали ще може да се грижи за своето бебе, с увреждания или без, първият човек, който идва на помощ в столичната АГ болница "Майчин дом", е Маргарита Илиева. Тя е социален работник в лечебното заведение от повече от 3 години. Заедно с психолога на болницата разговарят с майката, за да разберат причината за нейното желание да остави детето. Най-често това са липсата на битови условия, на финансови средства и на семейна подкрепа.
В подкрепа на родилката и като превантивни мерки срещу изоставянето на бебе в болницата идват социални работници от фондация "За нашите деца", които дават на майката съвети и информация с какво биха могли да ѝ помагат занапред, разказва Илиева.
Ако все пак майката вземе решение да остави детето си, социалните служби търсят варианти за отглеждане от роднини или го настаняват в приемна грижа. За годините, в които Маргарита Илиева е социален работник в Майчин дом, е предотвратено изоставянето на 4 новородени.
По данни на Агенцията за социално подпомагане, през първите 9 месеца на тази година социалните са работили по 232 нови случая на бебета в риск от изоставяне в родилните отделения. Без успешен край са били 27 случая.
В някои болници все още съветват родителите да оставят дете с увреждания, разказва Нели Расийска, като дава за пример историята на своя близка, родила в частна болница.
"По време на раждане се установява, че детето има увреждане и по време на изписването на нея са ѝ казали, че много трудно ще се грижи за това дете и по-скоро трябва да намери институция, в която да остави детето."
Държавата трябва да осигури повече специалисти, които да работят с бременни и майки на деца с увреждания, категорична е Марина Бенчева от сдружение "Шанс за умения". Според нея още по време на бременността, когато се знае, че ще има дете с увреждания, следва да започне работа с родителите, която да продължи и след раждането, а от най-ранна възраст проблемът на детето да е във фокуса на специалисти.
В изпълнение на одобрените проекти от Министерството на регионалното развитие, със средства от държавния бюджет, след като се подмени водопроводната мрежа на 18 улици в Разлог, започна поетапното им асфалтиране. В момента се извършва подмяна на водопровода по ул. „Иван Даскала“, а на ул. „Иларион Макариополски“ вече текат дейности по..
Над 800 ученици от цяла България участват в XXVI издание на Националния конкурс „За хляба наш…“, който традиционно се провежда в Благоевград. На 16 и 17 април те ще представят обреди, ритуали, драматизации и творчески изяви, вдъхновени от символиката и значението на хляба в българската култура. Официалното откриване на тазгодишното издание е..
Информационна изложба, посветена на живота и творчеството на изтъкнатия български гравьор Никола Попов (1868 – 1954 г.) е подредена в зала „Атриум“ на Областна администрация – Перник. Изложбата се показва паралелно с представянето на същата експозиция в Българския културен институт във Виена. Експозицията включва информационни табла на..
„С около 14% е растежът на средната работна заплата за 2024 г., за 2025 г. увеличението е около 15%, но има сектори, в които работната заплата е увеличена само с около 5%“ – това каза в Благоевград президентът на КНСБ Пламен Димитров. Като рискови той посочи секторите "Здравеопазване", "Транспорт", "Земеделие", обществените медии - БНР, БНТ и БТА,..
12 ученици в задължителна училищна възраст са отпаднали от образователния процес на територията на област Перник през първия учебен срок, съобщиха от РУО. Двама от тях са реинтегрирани. Двама са извън територията на област Перник, а други двама - от украински произход са в чужбина. Останалите шестима подлежат на обхват. Данните бяха изнесени на..
Новините на обществените медии се ползват с най-висока степен на доверие в 28 от 31 европейски страни, от които 25 членки на Европейския съюз, пише БНР. Това обяви генералният директор на Българското национално радио Милен Митев, който цитира данни от проучване на "Евробарометър" от 2022 година на конференция, посветена на влиянието на фалшивите..
С много вълнение днес зрелостниците от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Крупник отправиха покана към кмета на Симитли Апостол Апостолов да бъде част от тържеството по случай финала на училищния им живот. За да поканят кмета на своя абитуриентски бал, дванадесетокласниците бяха подготвили изненада, с която моментът стана още по-вълнуващ!..