Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кирил Пеев: При хроничен фарингит да се търси лекар-специалист

В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Кирил Пеев от Клиниката „Уши, нос, гърло“ в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“  коментира инфекциозните причини за възникването на фарингит, неговите разновидности, симптомите и лечението.

  „Фарингитът разделяме на остър и хроничен. Острият фарингит е възпаление на гърлото, което протича с болка при преглъщане, усещане за чуждо тяло, сухота в гърлото. При прегледа се вижда зачервено гърло. Това е едно от най-честите оплаквания при възпалението на горните дихателни пътища, които се придружават от секрети от носа, хрема, възможна е температура, особено при децата. Острият фарингит може да бъде предизвикан от грипна инфекция. Множеството вируси през годината също причиняват остър фарингит, но много рядко симптоматиката е свързана само с остър фарингит, най-често е придружена с назофарингит – т.е. възпаление на носната лигавица, носоглътката и гърлото“  - каза д-р Пеев и посочи възможните усложнения от това вирусно възпаление – локално въздейства върху имунната защита, организмът отслабва и е възможно да се насложи и бактериално възпаление, което протича като тонзилит или като ларингит. „Като причинител на фарингита е бетахемолитичният стрептокок, който е често срещан при деца и може да се установи чрез бърз тест. Това най-често се случва като епидемични взривове в детски градини и училища. Протича със зачервено гърло, възможни са червени точици по мекото небце, характерен е малиновия език, но не винаги тези симптоми се появяват  наведнъж“.


Специалистът посочи, че фарингитът става хроничен при често боледуване от фарингити, тонзилити, при пациенти, които работят във вредна среда – запрашаване, сух въздух, химически агенти, при хроничните пушачи, при пациенти с хронични възпаления на носа и околоносните кухини. Състоянието се изразява с периодичен дискомфорт в гърлото, усещане за чуждо тяло в гърлото. Пациентите пият антибиотик, или използват локални симптоматични медикаменти като спрейове за гърло, таблетки.

  При острия фарингит лечението е познато – противовъзпалителни спрейове за гърло, прахчета, таблетки, общо укрепващи, имунозасилващи медикаменти. С тях за няколко дни може да премине това състояние.

  При хроничния  - ако се изолира бактериалният причинител, той се атакува, взима се гърлен секрет, за да се изолира и да се провери дали е налице такъв причинител. Ако няма такъв – могат да се назначат локални имуностимулатори за гърло.

  „Искам да акцентирам за при пациенти, при които дълго време не преминава усещането за чуждо тяло, болка при преглъщане – 2-3 седмици – препоръчвам да се потърси помощ от специалист, особено ако пациентите са пушачи,  има прекалена консумация на сол – тогава може да става въпрос за някакво раково образувание в гърлото или в ларинкса, което често при колеги, които не се занимават с такъв тип заболявания – може да остане неразпознато. При онкологичните заболявания ранната диагностика дава много по-добри резултати.“


  Нов метод с кръвна плазма спира кървенето от носа

 Д-р Кирил Илиев работи върху  дисертация за приложението на кръвната плазма в лечение на кървене от носа. По думите при  95% от пациентите кървенето от носа е с предна локализация,  при 5% кръвта тече през гърлото, което е трудно за овладяване. Най-честите причини за кръвотечение от носа се наблюдават  при пациенти с високо кръвно налягане, което в комбинация с антикоагуланти, които разреждат кръвта, много трудно се овладява такъв тип кръвотечение. Други причини са сухота в носната лигавица, перфорация на преградата, травми на носа.

  По думите на д-р Пеев кръвната плазма има много добър регенирарщ ефект при пациенти с такива проблеми. „Кръвната плазма, обогатена с тромбоцити има силно регенериращо действие, възстановява епитела, съединителната тъкан и заздравява лигавицата при пациенти с чести рецидивиращи кръвоизливи от носа При преглед се установява какъв тип е кървенето. Ако е предно и се установи проблемен варикозен съд, той може да се обгори и след това да се приложи кръвната плазма.Манипулацията е лека и пациентът в същия ден си тръгва и не е необходима хоспитализация“.  Това е метод, внедрен от д-р Пеев, който се практикува и от няколко негови колеги, работещи по тези проблеми.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24