В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Кирил Пеев от Клиниката „Уши, нос, гърло“ в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ коментира инфекциозните причини за възникването на фарингит, неговите разновидности, симптомите и лечението.
„Фарингитът разделяме на остър и хроничен. Острият фарингит е възпаление на гърлото, което протича с болка при преглъщане, усещане за чуждо тяло, сухота в гърлото. При прегледа се вижда зачервено гърло. Това е едно от най-честите оплаквания при възпалението на горните дихателни пътища, които се придружават от секрети от носа, хрема, възможна е температура, особено при децата. Острият фарингит може да бъде предизвикан от грипна инфекция. Множеството вируси през годината също причиняват остър фарингит, но много рядко симптоматиката е свързана само с остър фарингит, най-често е придружена с назофарингит – т.е. възпаление на носната лигавица, носоглътката и гърлото“ - каза д-р Пеев и посочи възможните усложнения от това вирусно възпаление – локално въздейства върху имунната защита, организмът отслабва и е възможно да се насложи и бактериално възпаление, което протича като тонзилит или като ларингит. „Като причинител на фарингита е бетахемолитичният стрептокок, който е често срещан при деца и може да се установи чрез бърз тест. Това най-често се случва като епидемични взривове в детски градини и училища. Протича със зачервено гърло, възможни са червени точици по мекото небце, характерен е малиновия език, но не винаги тези симптоми се появяват наведнъж“.
Специалистът посочи, че фарингитът става хроничен при често боледуване от фарингити, тонзилити, при пациенти, които работят във вредна среда – запрашаване, сух въздух, химически агенти, при хроничните пушачи, при пациенти с хронични възпаления на носа и околоносните кухини. Състоянието се изразява с периодичен дискомфорт в гърлото, усещане за чуждо тяло в гърлото. Пациентите пият антибиотик, или използват локални симптоматични медикаменти като спрейове за гърло, таблетки.
При острия фарингит лечението е познато – противовъзпалителни спрейове за гърло, прахчета, таблетки, общо укрепващи, имунозасилващи медикаменти. С тях за няколко дни може да премине това състояние.
При хроничния - ако се изолира бактериалният причинител, той се атакува, взима се гърлен секрет, за да се изолира и да се провери дали е налице такъв причинител. Ако няма такъв – могат да се назначат локални имуностимулатори за гърло.
„Искам да акцентирам за при пациенти, при които дълго време не преминава усещането за чуждо тяло, болка при преглъщане – 2-3 седмици – препоръчвам да се потърси помощ от специалист, особено ако пациентите са пушачи, има прекалена консумация на сол – тогава може да става въпрос за някакво раково образувание в гърлото или в ларинкса, което често при колеги, които не се занимават с такъв тип заболявания – може да остане неразпознато. При онкологичните заболявания ранната диагностика дава много по-добри резултати.“
Д-р Кирил Илиев работи върху дисертация за приложението на кръвната плазма в лечение на кървене от носа. По думите при 95% от пациентите кървенето от носа е с предна локализация, при 5% кръвта тече през гърлото, което е трудно за овладяване. Най-честите причини за кръвотечение от носа се наблюдават при пациенти с високо кръвно налягане, което в комбинация с антикоагуланти, които разреждат кръвта, много трудно се овладява такъв тип кръвотечение. Други причини са сухота в носната лигавица, перфорация на преградата, травми на носа.
По думите на д-р Пеев кръвната плазма има много добър регенирарщ ефект при пациенти с такива проблеми. „Кръвната плазма, обогатена с тромбоцити има силно регенериращо действие, възстановява епитела, съединителната тъкан и заздравява лигавицата при пациенти с чести рецидивиращи кръвоизливи от носа При преглед се установява какъв тип е кървенето. Ако е предно и се установи проблемен варикозен съд, той може да се обгори и след това да се приложи кръвната плазма.Манипулацията е лека и пациентът в същия ден си тръгва и не е необходима хоспитализация“. Това е метод, внедрен от д-р Пеев, който се практикува и от няколко негови колеги, работещи по тези проблеми.
Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..