В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ на БНР-Радио Благоевград, гл. ас.д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника на ВМА и хонорован асистент в ЮЗУ „Н. Рилски“, коментира острото инфекциозно заболяване хеморагична треска с бъбречен синдром.
Механизми на предаване
Заболяването е от голямата група на хантавирусните инфекции. Резервоар и източник на инфекцията са гризачите. В тях вирусът пребивава най-често безсимптомно – те не се разболяват, нямат видими изяви на болестта, но продължително време отделят вируса чрез урина, слюнка, изпражнения. По този начин заразяват околната среда. Характерното за тези вируси е, че са много устойчиви, отделени от гризачите попадат в околната среда и продължително време могат да останат активни. При контакт чрез храна, вода, или при вдишване на прахови частици, при докосване на очите с мръсни ръце, човек може да се зарази. При гризачите вирусът циркулира по същия начин.
Клинична картина
Като цяло хантавирусите се разделят най-общо на 3 основни клинични синдрома, които се наблюдават: хеморагичната треска с бъбречен синдром, която е характерна за Европа и Азия. По-леката клинична изява на хеморагичната треска, която се среща в Еврпа като т.нар. епидемична нефропатия, и хантавирус с кардио-пулмонален синдром за САЩ.
Характерното за това заболяване е дългия му инкубационен период – от една до шест-осем седмици. Най-често от една до три седмици инкубационен период, в който патогенът се развива и започва изявата на клиничната симптоматика. Това означава, че отдавна сме забравили, че сме посещавали преди месец-два планински райони, че сме ходили в мазето, вилата, че сме имали контакт с предмети или храни, които е възможно да са били заразени с екскрети от гризачи.
Класическата клинична картина на хеморагичната треска с бъбречен синдром, някои автори разделят на 4 отделни фази: фебрилна фаза с остро начало, висока температура, гадене, повръщане. Възможно е замъгляване на зрението, зачервяване на лицето, дискретни прояви на кървене от конюктивите. Следва понижение на температурата, пада кръвното налягане, понижава се сърдечната честота. При третия период - проявите на бъбречната недостатъчност, намалява количеството на урината, около 7-10 ден общото състояние се влошава. Следва период на увеличено отделяне на урина, като е налице риск от обезводняване, нарушения в електролитния баланс. Периодът на възстановяване продължава няколко месеца.
Поставяне на диагноза
Поставянето на диагнозата е комплексна дейност. Стъпва се върху клиничната картина, много важна е епидемиологията. Важно е пациентът да бъде разпитан къде живее, професия, какви райони е посещавал, има ли съмнения за контакт с гризачи. Това са важни, ключови моменти при поставяне на диагнозата. Ако не е налице класическата клинична картина с 4-те фази, много често е възможно да се заблудим. Чрез кръвните тестове по индиректен метод откриваме антитела срещу вируса. Поставянето на диагноза е трудно.
Лечение
Тъй като е вирусна инфекция няма конкретен медикамент, чрез който да се въздейства. Усилията се насочват към овладяване на симптомите. Важно е да се знае, че пациентът не е заразен, но ако членове от семейството му имат рискови контакти, също могат да се инфектират.
Превенция
При почистване на мазета и складови помещения да се използват маски и ръкавици, прозорците да са отворени, за да няма запрашаемост. При забелязване на следи от гризачи да се предприемат съответните дезакаризационни мерки за унищожаване на популацията им. Шкафовете да са добре затворени, да няма достъп до храна, плодове, зеленчуци, които да са лесно достъпни до гризачите. Преди консумация бурканите обилно да се измиват с вода. Хората, които се хранят на открито да дезинфекцират ръцете си, да не оставят храна, достъпна до гризачи.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..