Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Баймакова: Гризачите инфектират с хеморагична треска с бъбречен синдром

В месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ на БНР-Радио Благоевград,  гл. ас.д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника на ВМА и хонорован асистент в ЮЗУ „Н. Рилски“, коментира острото инфекциозно заболяване хеморагична треска с бъбречен синдром.

  Механизми на предаване

Заболяването е от голямата група на хантавирусните инфекции. Резервоар и източник на инфекцията са гризачите. В тях вирусът пребивава най-често безсимптомно – те не се разболяват, нямат видими изяви на болестта, но продължително време отделят вируса чрез урина, слюнка, изпражнения. По този начин заразяват околната среда. Характерното за тези вируси е, че са много устойчиви, отделени от гризачите попадат в околната среда и продължително време могат да останат активни. При контакт чрез храна, вода, или при вдишване на прахови частици, при докосване на очите с мръсни ръце,  човек може да се зарази.  При гризачите вирусът  циркулира по същия начин.

  Клинична картина

  Като цяло хантавирусите се разделят най-общо на 3 основни клинични синдрома, които се наблюдават: хеморагичната треска с бъбречен синдром, която е характерна за Европа и Азия. По-леката клинична изява на хеморагичната треска, която се среща в Еврпа като т.нар. епидемична нефропатия, и хантавирус с кардио-пулмонален синдром за САЩ.

  Характерното за това заболяване е дългия му инкубационен период – от една до шест-осем седмици. Най-често от една до три седмици инкубационен период, в който патогенът се развива и започва изявата на клиничната симптоматика. Това означава, че отдавна сме забравили, че сме посещавали преди месец-два планински райони, че сме ходили в мазето, вилата, че сме имали контакт с предмети или храни, които е възможно да са били заразени с екскрети от гризачи.

  Класическата клинична картина на хеморагичната треска с бъбречен синдром, някои автори разделят на 4 отделни фази: фебрилна фаза с остро начало, висока температура, гадене, повръщане. Възможно е замъгляване на зрението, зачервяване на лицето, дискретни прояви на кървене от конюктивите. Следва понижение на температурата, пада кръвното налягане, понижава се сърдечната честота. При третия период  - проявите на бъбречната недостатъчност, намалява количеството на урината, около 7-10 ден общото състояние се влошава. Следва период на увеличено отделяне на урина, като е налице риск от обезводняване, нарушения в електролитния баланс. Периодът на възстановяване продължава няколко месеца.


  Поставяне на диагноза

Поставянето на диагнозата е комплексна дейност. Стъпва се върху клиничната картина, много важна е епидемиологията. Важно е пациентът да бъде разпитан къде живее, професия, какви райони е посещавал, има ли съмнения за контакт с гризачи. Това са важни, ключови моменти при поставяне на диагнозата. Ако не е налице класическата клинична картина с 4-те фази, много често е възможно да се заблудим. Чрез кръвните тестове по индиректен метод откриваме антитела срещу вируса. Поставянето на диагноза е трудно.

  Лечение

Тъй като е вирусна инфекция няма конкретен медикамент, чрез който да се въздейства. Усилията се насочват към овладяване на симптомите. Важно е да се знае, че пациентът не е заразен, но ако членове от семейството му имат рискови контакти, също могат да се инфектират.

   Превенция

  При почистване на мазета и складови помещения да се използват маски и ръкавици, прозорците да са отворени, за да няма запрашаемост. При забелязване на следи от гризачи да се предприемат съответните дезакаризационни мерки за унищожаване на популацията им. Шкафовете да са добре затворени, да няма достъп до храна, плодове, зеленчуци, които да са лесно достъпни до гризачите. Преди консумация бурканите обилно да се измиват с вода. Хората, които се хранят на открито да дезинфекцират ръцете си, да не оставят храна, достъпна до гризачи.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Боряна Шалявска за "Ела (си) в Благоевград": Имаме новорегистрирани жители

Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“.  Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..

публикувано на 22.07.25 в 15:03

Фестивал „Тракийски мистерии“ разкрива магията на Хераклея Синтика

Вълнуващо  културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще  се проведе на  26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..

публикувано на 22.07.25 в 11:34

В Петрич изграждат двуетажен паркинг

Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Община Петрич е първенец по щъркелови гнезда в региона

Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..

публикувано на 21.07.25 в 13:25

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58