Единодушно със 140 гласа "за" парламентът изключи от обхвата на особено опасните инфекции COVID-19.
Законопроектът е внесен от Министерски съвет и предвижда отпадане на COVID-19 от заболяванията, спрямо които се прилага задължителна изолация и карантина. Промяната бе гласувана и на второ четене. В хода на дебата народните представители си размениха остри реплики.
Уточнено бе, че предвид настоящите епидемиологични характеристики на заболяването, както и наличието на ефективни ваксини в страната, провеждането на надзор на COVID-19 и готовността на медицинския персонал за лечение на заболели, не следва да се прилагат допълнително ограничаващи мерки като задължителна изолация и карантина.
По време на дебата в пленарната зала политиците влязоха в спор. Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че с това решение ще се възстанови справедливостта:
"И се връщаме към нормалния си начин на живот, макар че ние отдавна ще живеем нормално. А и слава богу, благодарение на съпротивата, която българските граждани оказаха пасивно, в нашата страна имаше възможно най-леките ограничителни мерки. Нищо, че пак бяха изключително идиотски и античовешки".
В реакция Ивайло Митковски от ПП-ДБ заяви:
"Пандемията не е изчезнала, колеги, тя съществува. Просто вирусът вече мутира, голяма част от населението го преболедува, голяма част се ваксинира и той вече не е това, което беше?".
Манол Пейков (ПП-ДБ) добави:
"Господин Костадинов отлично знае каква е реалността, използва лековерността на избирателите за собствени политически цели".
В хода на дебата лидерът на "Възраждане" разказа интересни случаи.
"Много добре знаете, че във варненската болница човек, който катастрофира и това беше още в самото начало на психопандемията черепно-мозъчна травма, правят му тест, оказва се, че има COVID-19, умира часове по-късно, какво пише в смъртния акт – Covid-19 пише, не черепно-мозъчна травма и счупена трахея".
Професор Андрей Чорбанов от "Има такъв народ" констатира:
Закупихме за милиони лекарство като "Ремдесивир", което се оказа, че изобщо не въздейства върху вируса, масови клинични проучвания, текат в момента хиляди дела по света за реабилитация на хора, които са били ограничавани, наказвани. Нашата държава похарчва за целия период до 2025 година 600 милиона евро за ваксини, които действително изсипваме в канала. Съдът на щата Ню Йорк определи препарата не като ваксина, защото не отговаря на основния критерий за една ваксина - да не позволява заболяване да не позволява заразяване. Това е критерият за ваксина. Всички вие сте имунизирани срещу полиомиелит, срещу морбили. Кой от вас е боледувал от поливането и морбили?! Това е ваксина. Именно за това трябва да се знае кой носи цялата отговорност, политическа, за всичко, което беше наложено на обществото".
Съпартиецът на Чорбанов Станислав Балабанов коментира:
"Вие затваряхте дори и парковете, затваряхте ни и на открито, защото тогава имаше и протести, защото тогава един като Бойко Борисов искаше просто да оцелее политически".
Студенти от 31-ия випуск на Американският университет в България получиха своите дипломи на тържествена церемония. На нея присъстваха кметът на община Благоевград Методи Байкушев, председателят на общинския съвет Антоанета Богданова и заместник-посланикът на САЩ у нас – Мартин Макдауъл. Тази година АУБ дипломира 255 бакалаври, които получават..
Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник отново е под карантина. Регистрирани са два нови случая на болестта гана, което налага въвеждането на ограничителни мерки, каза секретарят на общината Мартин Жлябинков. Карантинният период ще продължи до 18 юни. Решението е взето, за да се ограничи разпространението на заразата сред..
Историческият музей в Дупница се включва в символичния протест под надслов “За достойни възнаграждения”, който се провежда днес, в Международния ден на музеите. Протестът е организиран от Национална федерация „Култура” към КТ „Подкрепа”. Исканията са за увеличаване на основния държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%,..
Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана, където на площад "Свети Петър" ще присъства на тържествената литургия по повод началото на понтификата на Негово Светейшество папа Лъв XIV. Във водената от премиера българска делегация участват също вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, както и посланикът на страната ни към Светия..
Днес ще бъде предимно слънчево. В сутрешните часове на отделни места в низините, главно в Южна България, ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат предимно между 4° и 9. Максималните температури ще бъдат между 18° и 23° градуса.
Заради прогнозите за очаквани валежи и ниски температури, вместо на откритата сцена в село Мещица, той се проведе на две сцени в Обединения детски комплекс в Перник. През годините фолклорният конкурс се утвърди като истински празник на българщината и българския дух. Празник, който показва, че децата с радост поемат и предават на идващите след тях..
В Регионален исторически музей – Благоевград бе открита инициативата “Нощ в музея”, която се провежда за деветнадесета поредна година, и е част от "Европейската нощ на музеите". Събитието, което ще продължи до полунощ, започна с песни и танци, в изпълнение на талантите от фолклорна група "Бисери“ към ЦЛТРД – Благоевград. Това е част от детската..