Трета регионална краеведска конференция „ Народни художествени занаяти от Македонския край“ се провежда днес и утре в Регионалната библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. Във форума участват библиотекари, историци, творци, експерти.
Целта на събитието е участниците да споделят опит и обмен на информация за художествените занаяти от Македонския край, които се развиват и днес, както и за забравени, и останали в миналото. „Интересното тази година е, че за разлика от предишните две издания, когато се представяха познатите ни традиционни занаяти като плетиво, бродерия, дърворезба - сега присъстват по-малко познати занаяти като изработване на кавали, ножове, тъпани.
Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще бъде богато илюстрован, за да може поколенията след нас да разберат с какво са се занимавали хората в нашия край“, каза за Радио Благоевград Соня Иванова, експерт от Регионалната библиотека „Димитър Талев“ – Благоевград.
Участие във форума взеха и представители от библиотеката в град Струмица, Република Северна Македония. Наташа Трайчевска определи подобни събития като много полезни за младите хора, за да имат представа какви занаяти съществуват във време на електронното поколение, което расте. „Същите проблеми имаме и ние, защото младите имат потребност от друг вид информация, от интернет, вече няма възможност да се наблюдават ръчно изработени предмети, защото няма интерес от младите. Но ние трябва да го съхраним за поколенията“.
Днес и утре участниците в конференцията ще участват в дискусии, свързани със събития и процеси по тематичните кръгове етнография, изкуство, художествени занаяти, краезнание, история.
В Деня на народните будители отдаваме почит към делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Славата на пръв будител носи Паисий Хилендарски. Сред най-почитаните са Свети Иван Рилски, Владислав Граматик, Неофит Рилски, Васил Левски, Христо Ботев,..
Със спектакъла „Заедно сред звездите”Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник ще отбележи тази вечер 105- годишнината от създаването си.Театралното изкуство в Перник води началото си от 1919 година, когато Перник все още е бил село. Първата театрална сграда е била от плет и кал и е официално открита на 1 май 1921 г. Година по-късно в..
Минималните температури тази сутрин са между 5° и 10°. На 1 ноември преди обяд в равнинната част от страната все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. В останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Максималните температури ще бъдат между 17° и 22°
С цел превенция и навременно лечение, ръководството на Община Разлог и МБАЛ "Д-р Асен Велев" организират безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от професор Галина Куртева-химиотерапевт и проф. Панайот Куртев-онколог-хирург. Прегледите ще се извършват на 9 ноември (събота) от 8:00 часа до 12:00 часа в сградата на Многопрофилната болница в..
Извършва се проверка по случая с пенсионера от Пернишко, който е получил 30 фиша, от които признава само за един, съобщи на брифинг началникът на „Пътна полиция” в Перник гл. инспектор Георги Василев. Фишовете са издадени за нарушения на територията на СДВР и областните дирекции в Перник, Стара Загора и Бургас, а потърпевшият твърди, че през последните..
В навечерието на Деня на народните будители храмът "Св. Архангел Михаил" в благоевградското село Еленово получи дар – икона-мозайка, изработена от учителката по изобразително изкуство в Осмо СУ "Арсени Костенцев" Благоевград Димитрина Гошева. Лично Неврокопският митрополит Серафим и свещеници от неврокопската епархия осветиха иконата. В..
Възрастен мъж в безпомощно състояние откриха в коритото на река Бистрица кюстендилски полицаи. Той е бил с видими наранявания по главата след падане. Роднини на 60-годишния мъж от Кюстендил подали сигнал в полицията, че нямат връзка с него и не го откриват и на адреса, на който живее. Полицаите предприели незабавни действия, той бил намерен в..