Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Често боледуващото дете - как да го защитим чрез хомеопатия

"Любимият" за всички родители сезон, в който постоянно са пред лекарския кабинет с болно дете, настъпи. За всички, имащи деца на възраст от 2 до 6 години, вирусните инфекции, зачервеното гърло, кашлицата и хремата са често явление, с което водят ежедневни битки. Повечето педиатри изписват при лечението антибиотици, които изтощават детския организъм. В опит да запазят здравето на малчуганите, на първо място родителите търсят профилактика - средства, които да подсилят имунитета, за да посещава по-дълго време детско заведение, без да се разболява, детето им. Тук на помощ идва хомеопатията, която става все по-предпочитана в съвременния свят. 

Доктор Зорка Угринова е хомеопат с над 25-годишен опит и споделя, че доверието към този метод расте с всяка изминала година. "Не трябва обаче родителите да се самолекуват. Да, в аптечната мрежа има безброй лекарства, не само хомеопатични - различни билкови, имуностимулатори, които се рекламират широко, но това не означава, че родителят трябва да се ориентира сам в морето от предлагани продукти. Моят съвет е задължително да се консултират с лекар хомеопат", призовава д-р Угринова, като допълва, че той е този, който ще препоръча, според индивидуалните особености на детето, най-подходящите хомеопатични средства. 

В лекарската практика съществува терминът "често боледуващо дете", като някои специалисти дори използват и термина "феноменът често боледуващо дете". В ефира на Радио Благоевград, д-р Угринова коментира колко често е нормално да боледува всъщност едно дете и кога спада към описанието на този термин. 

"Прието е, че е нормално едно дете да боледува само 5 до 7 пъти годишно. Истината е обаче, и в моята практика ежедневно се срещам с дечица, за които тази заболеваемост е много по-честа. Какво казва майката на едно такова дете? - Тръгваме в понеделник на детска градина, здрав е. В сряда вече е със запушен нос и започва хрема. В четвъртък кашля. - Спират го съответно от детската градина, лекуват се до следващия петък и когато след 10-тина дни отново тръгва на градина, само след нови 3-4 дни, е с болка в ухото и/или стомашно-чревен проблем. Ето това са често боледуващите деца, при които периодите на добро здраве, в които детето е абсолютно здраво - няма никаква остатъчна хрема, никаква остатъчна кашлица, могат да бъдат преброени едва на пръстите на едната ръка" , обяснява хомеопатът. 

Повече за профилактиката и лечението чрез средствата на хомеопатията, можете да чуете в прикачения файл. 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Китайският език и култура - все по-интересни за студентите в Благоевград

Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..

обновено на 03.04.25 в 15:42

Композиторът Стефан Диомов: Да е обич и пак обич

Композиторът Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей с концерт в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК) на 4 и 5 април. За предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград композиторът сподели, че се вълнува за предстоящото събитие. „Такъв отзвук на моите песни за първи път ми се случва и то в такъв мащаб“, допълни още Стефан..

публикувано на 02.04.25 в 14:46

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ край Банско

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ ще се проведе в три поредни дни – 5, 6, и 7. септември, тази година, на „Бяла сцена“ между село Баня и Банско. Организатор на събитието е испанецът, който живее от 12 години в Разлог –Давид Райгал. В предаването „Ефир за приятели“ той сподели повече за фестивала и желанието той да се превърне в..

публикувано на 02.04.25 в 14:14

Приключения в музея: Игра-приложение открива неподозирани съкровища в Благоевград

Регионалният исторически музей - Благоевград вече е част от приложението TreasureUP – интерактивна платформа, която превръща обикновеното музейно посещение в истинско приключение. Вече всички посетители – малки и големи, могат да се включат в мисия за търсене на съкровища, докато разглеждат експозициите. Автори на безплатното приложение са седем..

обновено на 02.04.25 в 13:57

Народната певица Любимка Бисерова с книга за родното си село Пирин

Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..

публикувано на 31.03.25 в 12:34

„Да се хванем за зелено“ с Габренска сарма от бутима

Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..

публикувано на 31.03.25 в 12:23
Владислав Христов

Владислав Христов: Поезията без послание няма смисъл

Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“.  В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..

публикувано на 31.03.25 в 11:42