Кметът на Перник Станислав Владимиров иска от новосформирания ОбС съгласие за поемането на краткосрочен общински дълг в размер на 2.5 млн. лв. Внесената от кмета докладна ще бъде гледана на извънредно заседание утре /23 ноември/.
Дългът е необходим, за да не се ощетява общинският бюджет с плащането на лихва по непогасен временен безлихвен заем от 4.2 млн. лв. Той е бил отпуснат през 2021 година, а през миналата година срокът за погасяването му е удължен до 20 октомври тази година. До момента са погасени 1 млн. лв., а Министерството на финансите след изтичането на срока е предприело действия по прихващане на част от невъзстановената главница срещу подлежащата на предоставяне на общината обща изравнителна субсидия от над 829 хил. лв., се казва в докладната на кмета Станислав Владимиров.
Посочва се също, че общината дължи лихва от 13,12% върху размера на непогасената главница, което ще утежни финансовото й състояние. Като причина за просрочването на заема Владимиров изтъква продължаващото преодоляване на последиците от COVID кризата и военния конфликт в Украйна, които са довели до висок ръст на инфлацията през 2022 и първата половина на настоящата година.
Днес тържествено бе отбелязана 112 годишнината от основаването на Съда в Благоевград. Официални гости на събитието бяха Мими Фурнаджиева, зам,- председател на Върховния касационен съд и Даниела Дончева, председател на Апелативен съд – София. По повод годишнината Окръжен съд Благоевград вече разполага със свое официално знаме – символ на..
Кметът на Благоевград Методи Байкушев се срещна с представители на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), за да обсъдят конкретни стъпки за развитие на ИТ сектора и внедряване на иновации в различни сфери в Благоевград. По време на разговора бяха обсъдени възможности за изграждане на устойчива ИТ екосистема чрез тясно..
Възрастните хора да ползват банкови карти след 1 януари 2026 година и да се снабдят със стартовите пакети от БНБ и търговските банки, препоръча в Перник управителят на НОИ Весела Караиванова. Така ще бъде минимизиран рискът от измама след въвеждането на еврото. Информационните системи на НОИ са готови за въвеждането на еврото, подчерта управителят на..
Фотоизложба, посветена на историята на третия възрожденски православен храм в Кюстендил, църквата „Св. Великомъченик Димитър Солунски“, беше представена преди храмовия му празник. Изложбата е организирана и подготвена от Регионалната библиотека и Държавния архив в Кюстендил. В изложбата, посветена на 160 години от полагането на основите на храма, са..
Въвеждането на еврото ще подобри позицията на България в глобалната политическа нестабилност, в която се намираме, ще повиши имиджа и доверието към страната ни, каза в Перник зам.- министърът на външните работи Николай Павлов. Той взе участие в проведената днес информационна среща във връзка с въвъждането на еврото. Зам.- министър Николай Павлов..
От 27 октомври до 7 ноември Неврокопската света митрополия ще бъде домакин на VIII Международен есенен музикален фестивал под надслов „С музика и вяра в сърцето“. В рамките на десет дни жителите и гостите на града ще се насладят на богата програма с концерти, рецитали и документални прожекции. Сред участниците са вокален ансамбъл „Езерец“ от..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първично възникнало огнище на шарка по дребните преживни животни (ДПЖ) в животновъден обект, собственост на Рилската света обител – Рилски манастир, в община Рила, област Кюстендил. Сигналът до компетентните органи е подаден своевременно от отговорника на стадото при установяване на клинични..