Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ провежда безплатни профилактични прегледи за рак на простатната жлеза през целия месец ноември. Поводът е Световният месец за борба с рака на простатата и международната инициатива Movember, насочена към мъжкото здраве.
В инициативата се включи целият екип на клиниката, в това число и нейният началник акад. проф. д-р Чавдар Славов, който коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата, свързана с прегледите, както и лечението на рака на простатната жлеза и профилактиката.
Като честота ракът на простатата е на второ място в България след рака на белия дроб при мъжете. Годишно от него се разболяват около 3 000 мъже. Най-често от рак на простатата боледуват мъже над 60 години, но не са изключение и по-ранните прояви на болестта, когато тя протича и по-агресивно.
„От 56 пациенти, които се възползваха от тези прегледи, при четирима е проведена биопсия на простатната жлеза и е установен карцином – т.е. ранни форми, което е и идеята на тази кампания. За съжаление ние нямаме добра статистика, защото не всички пациенти се регистрират. Обикновено са между 2 500-3 000 новооткрити случаи, но към тях се прибавят и случаи, които са на терапия. В държавата няма реален раков регистър - нещо, което е проблем на нашето здравеопазване, и не можем да твърдим категорично колко са случаите. Но определено през последните години се наблюдава бум, по-скоро епидемичен бум, за рак на простатната жлеза при мъжете. Това се наблюдава в световен мащаб – за миналата година статистиката сочи 1 милион 470 хиляди новооткрити случаи и 370 000 починали, което е сериозна цифра“ – сподели проф. Славов. По думите му все по-често като водеща причина за заболяването се налагат предразполагащите генетични фактори, които не винаги са свързани с предаване между поколенията, колкото наличие и предразполагане към развитие на карцином на простатната жлеза. „За наша радост българската наука участва в един световен проект, който откри наличието на повече от 100 асоциативни връзки, свързани с генома на рака на простатната жлеза – така че набира сила една теория, че има локус, има място в генома, което предразполага към развитието. И друг локус, наречен супер локус, който го подтиска. Фактори като облъчване, стрес, нездравословен начин на живот, напълняване и т. н. са предразполагащи към отключване на този задържащ механизъм и тогава започва развитието на карцинома на простатната жлеза. Но науката, медицината още от края на 90-те години на миналия век е открила начин за ранно откриване, поради което още от 2010 година в България, аз в качеството си на национален консултант по урология тогава, заедно с председателя на НСОПЛБ доц. Любомир Кировуспяхме да издействаме чрез здравното министерство, всички мъже над 50 години да имат право да се изследват с туморен маркер и с преглед при уролог, който на практика е задължителен. Но в България за съжаление, това е препоръчително, а не задължително“.
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага с Център за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза. Това е единственото място в България, където е въведена Брахитерапия с ниска мощност на дозата при ранен карцином на простатната жлеза. Става въпрос за иновативен метод на вътретъканно облъчване, при който се избягва операцията и всички произтичащи от нея усложнения. „Можем да кажем, че ние сме затворили цикъла – от входа до изхода за този проблем – със съвременна диагностика, съвременно лечение. Ние сме единственият център в България, смея да твърдя и на Балканите, с изключение на Атина и Истанбул, където има по един център, за т.нар. Брахитерапия с ниска мощност на дозата. Това е изключително съвременен и иновативен подход при ранен карцином, и е терапия, която съхранява качеството на живот на пациента, неговата потентност, запазва се сексуалната му функция. Имаме вече повече от 40 пациенти в рамките на 2 години, при които е проведена тази терапия и резултатите са отлични. При тази терапия има 96% излекуване. Отскоро здравното министерство пое разхода за тези изотопни зърна, които се вкарват директно в простатната жлеза, като остава едно по-минимално заплащане, като очакваме да се включи и НЗОК и да стане напълно безплатно“.
Проф. Славов препоръча на мъжете след 50 години ежегодно да правят безплатен тест за туморен маркер, да се преглеждат при уролог, което се полага по здравна каса за здравноосигурените пациенти. Мъжете да не се страхуват и да знаят, че има 100-процентово решение на проблема, да знаят, че има методи, които не са свързани с хирургия.
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..