Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ провежда безплатни профилактични прегледи за рак на простатната жлеза през целия месец ноември. Поводът е Световният месец за борба с рака на простатата и международната инициатива Movember, насочена към мъжкото здраве.
В инициативата се включи целият екип на клиниката, в това число и нейният началник акад. проф. д-р Чавдар Славов, който коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата, свързана с прегледите, както и лечението на рака на простатната жлеза и профилактиката.
Като честота ракът на простатата е на второ място в България след рака на белия дроб при мъжете. Годишно от него се разболяват около 3 000 мъже. Най-често от рак на простатата боледуват мъже над 60 години, но не са изключение и по-ранните прояви на болестта, когато тя протича и по-агресивно.
„От 56 пациенти, които се възползваха от тези прегледи, при четирима е проведена биопсия на простатната жлеза и е установен карцином – т.е. ранни форми, което е и идеята на тази кампания. За съжаление ние нямаме добра статистика, защото не всички пациенти се регистрират. Обикновено са между 2 500-3 000 новооткрити случаи, но към тях се прибавят и случаи, които са на терапия. В държавата няма реален раков регистър - нещо, което е проблем на нашето здравеопазване, и не можем да твърдим категорично колко са случаите. Но определено през последните години се наблюдава бум, по-скоро епидемичен бум, за рак на простатната жлеза при мъжете. Това се наблюдава в световен мащаб – за миналата година статистиката сочи 1 милион 470 хиляди новооткрити случаи и 370 000 починали, което е сериозна цифра“ – сподели проф. Славов. По думите му все по-често като водеща причина за заболяването се налагат предразполагащите генетични фактори, които не винаги са свързани с предаване между поколенията, колкото наличие и предразполагане към развитие на карцином на простатната жлеза. „За наша радост българската наука участва в един световен проект, който откри наличието на повече от 100 асоциативни връзки, свързани с генома на рака на простатната жлеза – така че набира сила една теория, че има локус, има място в генома, което предразполага към развитието. И друг локус, наречен супер локус, който го подтиска. Фактори като облъчване, стрес, нездравословен начин на живот, напълняване и т. н. са предразполагащи към отключване на този задържащ механизъм и тогава започва развитието на карцинома на простатната жлеза. Но науката, медицината още от края на 90-те години на миналия век е открила начин за ранно откриване, поради което още от 2010 година в България, аз в качеството си на национален консултант по урология тогава, заедно с председателя на НСОПЛБ доц. Любомир Кировуспяхме да издействаме чрез здравното министерство, всички мъже над 50 години да имат право да се изследват с туморен маркер и с преглед при уролог, който на практика е задължителен. Но в България за съжаление, това е препоръчително, а не задължително“.
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага с Център за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза. Това е единственото място в България, където е въведена Брахитерапия с ниска мощност на дозата при ранен карцином на простатната жлеза. Става въпрос за иновативен метод на вътретъканно облъчване, при който се избягва операцията и всички произтичащи от нея усложнения. „Можем да кажем, че ние сме затворили цикъла – от входа до изхода за този проблем – със съвременна диагностика, съвременно лечение. Ние сме единственият център в България, смея да твърдя и на Балканите, с изключение на Атина и Истанбул, където има по един център, за т.нар. Брахитерапия с ниска мощност на дозата. Това е изключително съвременен и иновативен подход при ранен карцином, и е терапия, която съхранява качеството на живот на пациента, неговата потентност, запазва се сексуалната му функция. Имаме вече повече от 40 пациенти в рамките на 2 години, при които е проведена тази терапия и резултатите са отлични. При тази терапия има 96% излекуване. Отскоро здравното министерство пое разхода за тези изотопни зърна, които се вкарват директно в простатната жлеза, като остава едно по-минимално заплащане, като очакваме да се включи и НЗОК и да стане напълно безплатно“.
Проф. Славов препоръча на мъжете след 50 години ежегодно да правят безплатен тест за туморен маркер, да се преглеждат при уролог, което се полага по здравна каса за здравноосигурените пациенти. Мъжете да не се страхуват и да знаят, че има 100-процентово решение на проблема, да знаят, че има методи, които не са свързани с хирургия.
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..